2014-02-24 10:36

ks. łz / Świdnica

Bp Dec: Polacy zbyt powierzchownie traktują głos Jana Pawła II

Wiele bolączek współczesnego życia społecznego jest konsekwencją zbyt powierzchownego traktowania głosu Jana Pawła II – napisał w liście pasterskim przed kanonizacją Jana Pawła II bp Ignacy Dec. List odczytano w niedziele 23 lutego.

Jako najlepszy sposób na właściwe przeżycie kanonizacji papieża Polaka bp Dec wskazuje powrót do papieskiego nauczania. ”Jan Paweł II jako wielki prorok naszych czasów przestrzegał nas przed niektórymi, podstępnymi hasłami i prądami, które zaczęły z Zachodu przenikać do Polski. Przestrzegał przed wypaczonym, lansowanym przez etyczny liberalizm, rozumieniem wolności; przestrzegał przed subiektywizmem, permisywizmem i relatywizmem moralnym" - przypomniał biskup świdnicki.

"Gdy patrzymy na dzisiejszą Polskę, możemy zauważyć, że głos Papieża nie przebił się we wszystkie sektory naszego życia - czytamy w licie. – Wiele bolączek współczesnego życia społecznego, zwłaszcza politycznego i gospodarczego, jest konsekwencją zbyt powierzchownego traktowania głosu Papieża lub nawet zlekceważenia jego nauczania" - ocenia bp Dec.

Zdaniem biskupa świdnickiego nadchodząca kanonizacja stanowi dla polskich katolików wielkie wezwanie, by na nowo wsłuchali się w głos największego Rodaka i uczynili w świetle jego nauczania "indywidualny, rodzinny, społeczny i narodowy rachunek sumienia".

Bp Dec zachęca do włączenia się w nowennę przygotowującą do kanonizacji Jana Pawła II, wykorzystującą słowa Papieża dotyczące Dekalogu z jego IV pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 roku. "Otwórzmy się na słowo bł. Jana Pawła II, głoszone podczas niedzielnej Mszy św. w naszych świątyniach, a także zachęcam do prywatnej lektury tekstów Ojca Świętego. Proszę także, by w czasie trwania Nowenny do każdej Mszy św., przed końcowym błogosławieństwem, dołączyć przygotowane modlitwy i wezwania za przyczyną naszego Błogosławionego Papieża" - zachęca bp Dec.

W ramach przygotowań do uroczystości kanonizacyjnych przygotowano w diecezji świdnickiej płyty zawierające fragmenty homilii Jana Pawła II dotyczące Dekalogu. Będą one odtwarzane we wszystkich kościołach przez dziewięć kolejnych niedziel począwszy od 2 marca.

Biskup świdnicki zachęca, aby odkryć na nowo wartość Nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, którego propagatorem był Jan Paweł II. Zwraca również uwagę na ogólnopolską akcję "Kanonizacyjna iskra miłosierdzia" w której będzie uczestniczyła diecezja świdnicka.

Kończąc list pasterski biskup świdnicki prosi: "Dołóżmy starań, także w wymiarze indywidualnym, by te najbliższe tygodnie były dla nas sposobnością do tego, by na różne sposoby wyrazić pamięć o bł. Janie Pawle II, któremu tak wiele zawdzięczamy jako Kościół i Naród, w tym także niekatolicy".

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy