2013-08-01 16:46

im / Kraków/KAI

Kard. Dziwisz: byłbym za wiosenną datą kanonizacji Jan Pawła II

Najlepsza jest wiosenna data kanonizacji Jan Pawła II - uważa kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski wrócił dzisiaj do kraju i na lotnisku w Krakowie-Balicach odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące kanonizacji papieża Polaka oraz organizacji Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Kardynał przypomniał, że rozpatrywane są dwa terminy kanonizacji bł. Jana Pawła II, o których rozmawiał z papieżem Franciszkiem - 24 listopada br. (uroczystość Chrystusa Króla) lub na wiosnę, 27 kwietnia 2014 r., w niedzielę Bożego Miłosierdzia. Metropolita krakowski uważa, że lepsza byłaby data wiosenna - ze względu na pogodę, co jest ważne dla pielgrzymów, ale przede wszystkim ze względu na to, że - jak powiedział - Jan Paweł II był apostołem Bożego Miłosierdzia.

Ostateczną decyzję podejmie jednak papież 30 września br. po Konsystorzu, na który zaproszeni są kardynałowie z całego świata.

Pytany o Światowy Dzień Młodzieży, który w 2016 roku odbędzie się w Krakowie, kard. Dziwisz powiedział, że na razie program wydarzenia nie jest jeszcze ustalony, a więc nie wiadomo, czy i jakie jeszcze ewentualnie miasta odwiedzi papież. Na pewno jednak będzie w Polsce kilka dni, a zaproszenie Ojca Świętego do naszego kraju - przypomniał kard. Dziwisz - wiąże się także z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Pytany o to, czy spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem może się odbyć na krakowskich Błoniach czy w Łagiewnikach, kard. Dziwisz odparł, że oba miejsce są na to za małe. Kardynał poinformował też, że wyznaczył już biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Damiana Muskusa na odpowiedzialnego za Komitet Organizacyjny 31. ŚDM w Krakowie.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy