2014-03-13 12:49

ts (KAI) / Rzym / KAI

Rzym oczekuje siedmiu milionów gości na kanonizację dwóch papieży

Władze Rzymu spodziewają się, że na zaplanowaną na 27 kwietnia kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II może przybyć do Wiecznego Miasta nawet siedem milionów ludzi z całego świata. Poinformował o tym stołeczny dziennik „La Repubblica”, powołując się na sztab planowania władz miejskich i dodając, że jeszcze niedawno wymieniano liczbę o dwa miliony niższą.

Fot. Margita Kotas

Jednocześnie gazeta zwraca uwagę, że 85 proc. stołecznych hoteli ma już zarezerwowane miejsca. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też schroniska młodzieżowe na obrzeżach miasta.

Aby umożliwić jak największej liczbie osób udział w uroczystościach kanonizacyjnych, na tzw. Forach Cesarskich (Fora Imperialia), a także na Piazza del Popolo i na placu przed bazyliką Matki Boskiej Większej zostaną ustawione wielkie ekrany. Na samym Placu św. Piotra zmieści się sto tysięcy osób, a znacznie więcej wypełni sąsiadujący z nim Plac Piusa XII i prowadzącą do Watykanu rozległą Via Della Conciliazione. Wszyscy chętni będą wpuszczani na te miejsca bez biletów.

Według władz stolicy Włoch, tylko z Polski ma przybyć ok. 300 tys. osób. Liczne grupy pielgrzymów przyjadą też z włoskiej prowincji Bergamo, skąd pochodził Jan XXIII (1958-63). Dla każdej z tych grup zarezerwowanych będzie na Placu św. Piotra pięć tysięcy miejsc.

Władze przewidują, że część gości może przyjechać do Wiecznego Miasta już na Wielkanoc, a więc na tydzień przed kanonizacją. Oznacza to, że w uroczystościach liturgicznych Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza w tradycyjnej Drodze Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w Koloseum 18 kwietnia może uczestniczyć o wiele więcej osób niż zazwyczaj. W przeddzień kanonizacji w godzinach wieczornych wiele kościołów Rzymu będzie otwartych do późnych godzin, umożliwiając wiernym modlitwę i skorzystanie z sakramentów.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy