2014-03-21 15:09

TVP, aw / Warszawa

Telewizja publiczna pokaże kanonizację dwóch papieży - bogata oferta TVP

Transmisja Mszy kanonizacyjnej dwóch papieży, „Poranki TVP INFO” z Watykanu i „Wiadomości” z Rzymu, cykl „Metr od świętości”, a także wyjątkowe koncerty, filmy, specjalne wydania programów, liczne relacje i gorące komentarze oraz nowy serwis kanonizacjajp2.tvp.pl – to propozycja Telewizji Polskiej związana z obchodami kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II.

Kanonizację dwóch papieży zaplanowano na 27 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała bogatą i różnorodną ofertę programową. Najważniejszym punktem wielkiego święta Kościoła katolickiego będzie Msza kanonizacyjna papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II. Transmisję z Watykanu 27 kwietnia przeprowadzi TVP1, TVP INFO i TVP Polonia (godz. 10:00).

Wszystkie programy informacyjne Telewizji Polskiej na bieżąco będą relacjonować i komentować obchody kanonizacyjne. TVP INFO już dziś zaprasza na specjalne „Poranki” z Watykanu 26 i 27 kwietnia od godz. 5:55. W dniu kanonizacji – 27 kwietnia – zaplanowano również specjalne wydanie „Wiadomości” z Rzymu o godz. 19:30 w TVP1 oraz specjalne wydanie „Panoramy” o godz. 18:00 w TVP2. Ponadto TVP INFO 26 i 27 kwietnia w nadawanych co pół godziny serwisach informacyjnych będzie relacjonowała wydarzenia związane z kanonizacją.

TVP zaplanowała także szereg reportaży i odcinków specjalnych programów związanych tematycznie z osobą papieża Jana Pawła II, w tym m.in.: „Świat się kręci” (2 kwietnia, godz. 18:30, TVP1); „Prawdę mówiąc” (26 kwietnia o godz. 21:15, TVP INFO); „Między ziemią a niebem” (27 kwietnia, godz. 8:30, TVP1); „Kościół z bliska” (27 kwietnia o godz. 15:00, TVP INFO); „Sąsiedzi” (27 kwietnia o godz. 18:30, TVP INFO), czy „Dziś wieczorem” z Watykanu (25 i 27 kwietnia).

W związku z kanonizacją TVP proponuje również wyjątkowe koncerty. Pierwszy 26 kwietnia o godz. 20:55 z Łagiewnik pokaże TVP1 – „Kolory Miłosierdzia”, którego scenariusz zbudowany będzie wokół motywu wędrówek z Janem Pawłem II przez wszystkie kontynenty, po których pielgrzymował papież Polak. Drugi – „Tu zaczęła się Polska”– koncert Placido Domingo – 27 kwietnia o godz. 19:05 (cz. I) i 22:50 (cz. II) pokaże TVP2. Placido Domingo po raz pierwszy w Polsce wykona utwory napisane do poezji Karola Wojtyły i zaprezentowane na płycie „Amore Infinito”.

Emisję filmów dokumentalnych na antenach TVP otworzy cykl „Metr od świętości” Przemysława Hausera. Unikalny serial dokumentalno-fabularny – o prywatnym życiu papieża Polaka widzianego oczami jego osobistego fotografa Arturo Mari – będzie emitowany w TVP1 od 28 marca do 26 kwietnia o godz. 16:45 (30 odc. po 5 min.).

TVP1 pokaże także m.in.: „Cud na Kostaryce” Elżbiety Ruman 18 kwietnia o godz. 20:15 (o Floribeth Mora Diaz, której uzdrowienie z tętniaka mózgu zostało uznane przez papieża Franciszka za cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II); „Nasz profesor papieżem” Grzegorza Linkowskiego 19 kwietnia o godz. 10:20 (o 24-letniej pracy Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katedrze Etyki); „Papieskie Okno. Franciszkańska 3” Piotra Kota 20 kwietnia o godz. 9:20 (nieznane dotąd nagrania ze spotkań Jana Pawła II z młodzieżą, w oknie na Franciszkańskiej 3); „Jan XXIII” Leszka Wasiuty 21 kwietnia o godz. 12:20 (sylwetka papieża, który zmienił oblicze Kościoła katolickiego w XX wieku) oraz „Santo Subito. Relikwie i pamięć” Grzegorza Tomczaka 26 kwietnia o godz. 12:25 (wątki z życia Jana Pawła II w kontekście wyznań osób duchownych, które pełniły funkcje drugich sekretarzy papieża).

Ofertę telewizji publicznej, dotyczącą kanonizacji dwóch papieży, uzupełnią propozycje TVP Kultura, w tym m.in. Teatr Telewizji – „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha w reżyserii Piotra Cieplaka – 22 kwietnia o godz. 20:20.

TVP Historia natomiast zaprasza m.in. na cykl „Papieskie pielgrzymki do Polski” (od 19 do 25 kwietnia) oraz dni specjalne (2, 20, 21, 26 i 27 kwietnia), podczas których emitowane będą filmy dokumentalne przypominające biografię papieża Jana Pawła II.

Z kolei TVP Regionalna w kwietniu w paśmie reportażowo-filmowym zaprezentuje cykl kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży poświęconych postaci Ojca Świętego Jana Pawła II, na który złożą się materiały powstałe w ośrodkach regionalnych TVP w latach 1990 – 2011. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in.: „Ołtarz i jego okolice” – reportaż opowiadający o przygotowaniach do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie w roku 1999 z udziałem głównego projektanta prof. Jerzego Kaliny; „Papieskim szlakiem – Jan Paweł II na Mazowszu” – reportaż przypominający miejsca, które odwiedził Jan Paweł II – Niepokalanów, Płock, Radom i Siedlce; „Śladami Karola Wojtyły” – reportaż przygotowany w ośrodku rzeszowskim TVP ukazujący związki papieża z Małopolską; „Małopolska – miejsca serdeczne Jana Pawła II” – reportaż z TVP Kraków o miejscach w Małopolsce, do których Ojciec Święty miał szczególny sentyment; „Jan Paweł II wśród nas i dla nas” – reporterski zapis wizyt papieża na Dolnym Śląsku.

Ponadto TVP Regionalna, począwszy od 29 marca w weekendy przypomni cykl „Od początku do końca, czyli projekt życia Jana Pawła II”, a w kwietniowe soboty i niedziele pokaże premierowy serial dokumentalny „Fatima i świat” (8 odc. po 52 min.).

Niespodziankę dla najmłodszych w związku z kanonizacją przygotował dziecięcy kanał tematyczny telewizji publicznej. TVP ABC 27 kwietnia wyemituje premierowy odcinek nowej serii dla dzieci „Aureola – od Stanisława do Karola”. Będzie to seria o najbardziej znanych polskich świętych. Odcinek opowie o świętym Janie Pawle II, który właśnie w tym dniu zostanie kanonizowany.

W związku z uroczystością kanonizacji papieża Jana Pawła II Telewizja Polska 24 marca udostępni specjalny serwis kanonizacjajp2.tvp.pl, w którym znajdą się transmisje Mszy oraz uroczystości kanonizacyjnych, relacje z Watykanu, a także rozmowy w studiu telewizyjnym, dzięki którym internauci będą mogli wirtualnie uczestniczyć w uroczystości na Placu św. Piotra.

Ważną częścią serwisu jest również bogate bezpłatne archiwum papieskie. Tworzą je filmy dokumentalne oraz fragmenty papieskich homilii, które Jan Paweł II wygłaszał podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. W serwisie papieskim już można obejrzeć takie filmy jak „Zwykły, święty człowiek”, „Nasz wujek – Karol Wojtyła” czy „Powrót”, jak również przypomnieć sobie uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II. Na stronie zamieszczono też mapę, która pozwala prześledzić dokładnie papieski szlak pielgrzymkowy w Ojczyźnie, a także przeczytać, o czym Ojciec Święty nauczał w poszczególnych miastach odwiedzanych na przestrzeni swego pontyfikatu.

Zobacz także:

Wejście na Plac św. Piotra w dniu kanonizacji

W dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia na plac św. Piotra można będzie wchodzić od godz. 5.30 rano - informują włoskie media. Msza kanonizacyjna rozpocznie... ... »

Informacje MSZ dla pielgrzymów na kanonizację Jana Pawła II

Ważny dokument tożsamości, ważne w krajach UE ubezpieczenie zdrowotne, telefon do członka grupy - MSZ przypomina, że wszyscy udający się na niedzielną uroczystość kanonizacji Jana Pawła... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy