2014-03-31 16:50

am / Warszawa / KAI

Warszawa: bogaty program przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II

W ciągu najbliższych 26 dni, jakie pozostały do kanonizacji, warszawiacy będą mogli wziąć udział w koncertach, czuwaniu modlitewnym, sympozjum czy grze miejskiej.

Fot. www.warszawa.oaza.pl

Codziennie rano może ich obudzić SMS ze słowami Jana Pawła II. Całej inicjatywie przyświeca hasło „Nie lękajcie się iść pod prąd”. - Nie możemy pozostać na poziomie wadowickich kremówek! – apelował kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji, na której zaprezentowano warszawskie przygotowania do kanonizacja Jana Pawła II.

Duchowe przygotowania rozpocznie czuwanie modlitewne w dniu 9. rocznicy śmierci Jana Pawła II. 2. kwietnia na Pl. Piłsudskiego będzie można zobaczyć film „Śladami Wujka”. Emisja o godz. 20.00. Po filmie, o godz. 21.00 rozpocznie się wspólna modlitwa przed relikwiami Papieża. Oprawą muzyczną tego wydarzenia zajął się Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Przewodnim tematem czuwania będzie powołanie do świętości.

Dla odważnych Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało projekt „26 dni z Janem Pawłem II” – tyle dni ile lat trwał pontyfikat Wielkiego Papieża. Od 2 do 27 kwietnia każdy będzie mógł spróbować przeżyć dzień według rytmu Papieża, czyli np. budzić się codziennie o 5.rano i chodzić spać o godz. 23.00. W ten sposób organizatorzy chcą przypomnieć czym żył Jan Paweł II, jakie wyznawał wartości i co robił. Każdy, kto weźmie udział w projekcie otrzyma do wykonania zadania inspirowane codziennymi obowiązkami papieża.

Z kolei od 12 do 27 kwietnia na Pl. Zamkowym zorganizowana zostanie Stefa JP2. W specjalnie przygotowanym namiocie odbędą się debaty, spotkania, koncerty, spektakle teatralne czy wieczory filmowe. Będzie także można obejrzeć wystawę tematyczną „Papież Wolności” oraz wywiady z osobami związanymi z Janem Pawłem II. Z namiotu na Pl. Zamkowym rano będzie rozpoczynać się gra miejska „Do źródeł”, przygotowana dla uczniów warszawskich szkół i dla wszystkich chętnych warszawiaków. Będzie miała dwie wersje – tradycyjną i mobilną, przygotowaną jako aplikacja komórkowa.

Między 14. kwietnia a 30 maja w przestrzeni miejskiej będzie można zobaczyć także Instalację „Papieska Warszawa”. Wystawa zostanie ustawiona w miejscach, które podczas pielgrzymek odwiedził Jan Paweł II, m.in. na Starym Mieście, przy katedrze praskiej i na Agrykoli. Ustawione w tych miejscach plansze będą prezentowały zdjęcia i opis wizyty w danej części miasta.

Dla wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę o życiu, działalności i nauczaniu Jana Pawła II, przygotowano WIKIJP2, czyli niekomercyjny portal wiedzy, stworzony w formacie popularnej internetowej encyklopedii Wikipedia. Hasła, które znajdą się na WIKIJP2 zostały opracowane we współpracy z Polskim Wydawnictwem Encyklopedycznym POLWEN, Wydawnictwem WAM i Wydawnictwem M. Strona pojawi się w sieci 23 kwietnia.

Tego samego dnia, 23.kwietnia, odbędzie się także sympozjum socjologiczne, podczas którego Centrum Myśli Jana Pawła II przedstawi wyniki prowadzonych badań nad wpływem nauczania Papieża na postawy i wybory Polaków. Z kolei od 25.kwietnia na smartphony i tablety będzie można otrzymywać cytaty Jana Pawła II. Wszystko dzięki aplikacji „JP2. Myśli Jana Pawła II”. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na program stypendialny dla stypendystów miasta stołecznego Warszawy im. Jana Pawła II.

Od 25 kwietnia będzie także można spróbować swoich sił w wyjątkowo trudnej – jak powiedział dyr. CMJP2 Norbert Szczepański, familijnej grze planszowej „Ta Ziemia”. Zadaniem uczestników gry będzie zorganizowanie pierwszej pielgrzymki papieża do Polski. Grę będzie można kupić w sklepach w całym kraju oraz poprzez stronę internetową CMJP2. Organizatorzy przygotowali także swoiste Triduum przedkanonizacyjne. Od piątku 25 kwietnia będzie można uczestniczyć w duchowych przygotowaniach do kanonizacji.

W piątek 25 kwietnia, organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w plenerowym koncercie „Nie lękajcie się iść pod prąd”. Taki też tytuł nosi przygotowana specjalnie na tę okazję piosenka. Koncert będzie widowiskiem słowno – muzycznym pod kierownictwem artystycznym Mateusza Pospieszalskiego. Na scenie będzie można zobaczyć m.in. T.Love, Voo Voo, Raz Dwa Trzy, Kasię Kowalską, Melę Koteluk i Urszulę. Uczestnicy koncertu zobaczą także niepublikowane wcześniej archiwalne materiały z pielgrzymek papieża. To wydarzenie swoim patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski. Całość rozpocznie się o godz. 20.30

Dzień później, w sobotę 26 kwietnia, mieszkańcy stolicy zaproszeni są na wieczorne czuwanie „Do Źródła”, połączone z tzw. „Eventem Światła”. Tego dnia organizatorzy chcą podkreślić duchowy wymiar wyniesienia na ołtarze Ojca Świętego. Tego dnia modlitwie śpiewem przewodzić będzie zespół Deus Meus pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego. Duchowa część zostanie poprowadzona przez o. Janusza Chwasta. Będzie można także usłyszeć świadectw osób , które w swoim życiu zainspirowały się postawą i osobą Ojca Świętego . Podczas czuwania uczestnicy trzymając w rękach latarki ustawią się w napis „JP2”, który zostanie sfotografowany z lotu ptaka. Czuwanie tego dnia rozpocznie się o godz. 19.00.

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, w dniu kanonizacji, od godz. 10.00 na telebimach ustawionych na Pl. Piłsudskiego i przy Centrum Opatrzności Bożej odbędzie się transmisja Mszy kanonizacyjnej z Watykanu. W Wilanowie tego dnia będzie można wziąć udział w rodzinnych atrakcjach – Miasteczku dla Dzieci, grze rodzinnej „Wszyscy jedziemy do Rzymu”, będzie także zobaczyć mini festiwal filmów poświęconych papieżowi. Z kolei o godz. 13.30, w Panteonie Wielkich Polaków, pod przewodnictwem bp. Józefa Górzyńskiego, zostanie odprawiona dziękczynna msza św.

Z kolei 27 kwietnia, już po kanonizacji, rozpocznie się dziękczynienie. O godz. 20.00 do Archikatedry św. Jana na koncert „Źródło” zaprasza Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Muzycy chcą tego dnia nie tylko dziękować za kanonizację Ojca Świętego, ale także przybliżyć uczestnikom główne myśli jego nauczania. Jak zapewniają organizatorzy – będzie to dopiero początek wielkiego dziękczynienia za kanonizację Papieża Polaka.

A wszystko to po to, aby nie pozostać na poziomie „wadowickich kremówek” i przygotować się do duchowego przeżycia kanonizacji. Jak mówił kard. Kazimierz Nycz „nie zrozumiemy papieża jeśli nie popatrzymy na niego przez pryzmat tego, żeby intelektualistą i myślicielem. Papież jest nie do zrozumienia, jeśli nie popatrzymy na niego jako na człowieka sztuki, artystę, jeśli nie popatrzymy na jego życie przez pryzmat jego mistycyzmu. Nie zrozumiemy nic z jego pontyfikatu jeśli sobie nie uświadomimy, że to był pierwszy człowiek po soborze, który w Polsce zobaczył niezwykle pilną konieczność ożywiania współpracy między laikatem a duchowieństwem”.

Metropolita warszawski zachęcił, aby popatrzeć na przygotowanie do kanonizacji w duchu wezwań: „Idź pod prąd” i „wypłyń na głębię”. „Jesteśmy zobowiązani, aby pokazać ten najgłębszy wymiar pontyfikatu, tylko wtedy Jan Paweł II będzie naszym wzorem bycia w Kościele, życia Kościołem i naszym wzorem życia w wierze i zjednoczeniu z Chrystusem, co jest istotą świętości” – mówił kard. Nycz.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy