2014-04-01 12:46

stan / Warszawa / KAI

Bł. Jan Paweł II - kiedy oddawać cześć

Po kanonizacji data 22 października zostanie zapisana jako dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II do kalendarza wszystkich diecezji świata.

Fot. Album/VI Światowy Dzień Młodzieży/Jasna Góra, 14-15 sierpnia 1991/Wydawnictwo Zakonu Paulinów

Miesiąc przed beatyfikacją papieża Wojtyły, 2 kwietnia 2011 roku Kongregacja ds. Kultur Bożego i Dyscypliny Sakramentów zadecydowała mocą specjalnego dekretu, że wspomnienie liturgiczne Jana Pawła II będzie obchodzone w diecezji rzymskiej oraz w Kościele polskim 22 października. Po kanonizacji data 22 października zostanie zapisana jako dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II do kalendarza wszystkich diecezji świata.

Zazwyczaj wspomina się błogosławionych i świętych w kalendarzu liturgicznym w „dniu ich narodzin dla nieba” a więc w rocznicę śmierci. Jednak ze względu na to, że 2 kwietnia, dzień śmierci Jana Pawła II, często zbiegałby się z Wielkim Postem, a nawet Wielkim Tygodniem, wybrano 22 października – rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.

Nie wybrano daty 16 października, aby nie było zbieżności ze wspomnieniem św. Jadwigi Śląskiej, a zdecydowano się na 22 października, gdyż jest to termin, w którym nie przypada żadna inna uroczystość liturgiczna.

Z osobą bł. Jana Pawła II związanych jest wiele dat: 18 maja - rocznica urodzin, 16 października - rocznica wyboru na Stolicę Piotrową, 2 kwietnia - rocznica śmierci. Z kolei 13 maja to pamiętne i bezprecedensowe wydarzenie, jakim był dokonany w 1981 roku zamach na Następcę św. Piotra. Sam Jan Paweł II swoje cudowne ocalenie przypisywał wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej.

W każdej diecezji czy sanktuarium wspominane są daty wizyty Ojca Świętego podczas poszczególnych pielgrzymek, a słowa tam wypowiedziane, czy sprzęty, których używał traktowane są jako relikwie.

"Mamy w pamięci wielką manifestację wiary, jaką była modlitwa całego Kościoła w ostatnich dniach życia Jana Pawła II, zakończonego 2 kwietnia 2005 roku oraz w czasie jego pogrzebu – wskazuje o. Stanisław Tasiemski z KAI. – Starsi pamiętają wybuch radości, kiedy 16 października 1978 roku został wybrany na Stolicę Piotrową. Wiele tych dat zapadło nam głęboko w serce i dobrze, iż o nich pamiętamy. Mamy do tego prawo, prawo do dumy z naszego Wielkiego Rodaka" – podkreśla dominikanin.

Zobacz także:

Abp Depo: rodzina najpilniejszym adresatem nauczania św. Jana Pawła II

Podążania wskazaniami św. Jana Pawła II najbardziej dziś potrzebuje polska rodzina, która zachowa wiarę i tradycję, i przekaże z pokolenia na pokolenie potrzebę bezpieczeństwa, miłości,... ... »

Ks. Oder: przestańmy bić brawo, zacznijmy słuchać

Po tych wszystkich oklaskach i fanfarach Jan Paweł II mówi: przestańcie bić brawo i słuchajcie – tak znaczenie dzisiejszej kanonizacji komentuje ks. prałat Sławomir Oder. Postulator w... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy