2014-04-01 17:36

ms / Poznań / KAI

Poznań: ortograficzne dyktando przed kanonizacją papieży

"Na kanonizacji błogosławionych papieży" – tak rozpoczyna się tekst poznańskiego dyktanda ortograficznego, z którym zmierzą się m.in. dziennikarze, nauczyciele i studenci. Autorem dyktanda jest ks. prof. Wiesław Przyczyna z Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.

Fot. Radomil/pl.wikipedia.org

– W związku ze zbliżającymi się uroczystościami kanonizacyjnymi Jana XXIII i Jana Pawła II, tegoroczne, trzecie już poznańskie dyktando będzie nawiązywało w swojej treści do tych wydarzeń – mówi KAI ks. Maciej Kubiak. Redaktor naczelny Radia Emaus, współorganizator dyktanda, podkreśla, że celem dyktanda jest popularyzacja poprawnej polszczyzny w zakresie słownictwa religijnego wśród użytkowników języka, zwłaszcza dziennikarzy, redaktorów, wydawców, nauczycieli, studentów i licealistów.

Ortograficzne zmagania odbędą się 8 kwietnia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dzień wcześniej organizatorzy zapraszają do Centrum Duszpasterskim im. Jana Pawła II na „przygrywkę” dyktanda pod hasłem „Weneckie Te Deum”, w której będą uczestniczyć 3-osobowe drużyny miłośników ortografii z poznańskich duszpasterstw akademickich.

Organizatorami III Poznańskiego Dyktanda Pokutnego są Rada Języka Polskiego PAN, Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa Instytutu Filologii Polskiej, Wydział Teologiczny UAM oraz Radio Emaus. Szczegóły oraz regulamin na stronie www.radioemaus.pl.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy