2014-04-16 08:56

Radio Watykańskie

Ważne informacje dla pielgrzymów przed kanonizacją

Specjalne bilety dla pielgrzymów, telebimy na centralnych placach Rzymu i tłumaczenie uroczystości na język polski. To wszystko, by pomóc pielgrzymom w dobrym przeżyciu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II.

Fot. Bożena Sztajner

Niedzielną kanonizację poprzedzi „biała noc modlitwy”. Rozpocznie się ona w sobotę o godz. 21.00 w 11 kościołach śródmieścia Rzymu. Animacja liturgiczna w języku polskim prowadzona będzie w kościele św. Agnieszki in Agone na placu Navona. Czytane będą fragmenty Biblii i pism obu papieży. Można też będzie przystąpić do sakramentu pokuty. Nie zaplanowano, tak jak to miało miejsce przed beatyfikacją, jednego wspólnego czuwania na Circo Massimo.

Wyjeżdżając do Rzymu warto wziąć ze sobą radio. Msza kanonizacyjna o godz. 10.00 i poniedziałkowe dziękczynienie o godz. 10.00 na Placu św. Piotra będą tłumaczone na język polski. Komentarzy Radia Watykańskiego będzie można słuchać na fali ultrakrótkiej 93,3 MHz. Za kilka dni zostanie uruchomiona także aplikacja SantoSubito na telefony z Android i iOS. Znajdą się na niej m.in. informacje logistyczne dotyczące kanonizacji i materiały na związane z nią wydarzenia liturgiczne. Dostępna będzie również w wersji polskiej.

Ruszył projekt #2popesaints, obejmujący: fanpage na Facebooku (2popesaints), konto na Twitterze: (@2popesaints), fotograficzny serwis społecznościowy Instagram (#2popesaints) i kanał na YouTube (2popesaints). Będą na nich na bieżąco dokumentowane wydarzenia związane z kanonizacją. Oficjalny portal kanonizacji www.2papisanti.org ma także wersję polską.

Na uroczystości kanonizacyjne nie ma wejściówek. Pielgrzymi będą wpuszczani w niedzielę rano na plac św. Piotra i prowadzącą do niego via della Conciliazzione aż do wyczerpania miejsc. Przewidziano specjalny sektor dla niepełnosprawnych. Więcej informacji UNITALSI 800.062.026 (dzwoniąc z terenu Włoch). Zarówno wzdłuż via della Conciliazzione, jak i w innych miejscach Rzymu zostaną ustawione telebimy umożliwiające śledzenie przebiegu kanonizacji. Staną one na placu Navona i placu del Popolo, przy Zamku Anioła i przed Bazyliką Matki Bożej Większej oraz wzdłuż zamkniętej wówczas dla ruchu via dei Fori Imperiali i przy Koloseum.

Po zakończeniu Mszy kanonizacyjnej Bazylika św. Piotra zostanie otwarta dla pielgrzymów, by mogli oddać cześć dwóm nowym świętym. W kościele polskim przy via delle Botteghe Oscure (niedaleko Placu Weneckiego) oraz w kościele Santo Spirito (tuż obok Watykanu) będzie można w niedzielę po południu przystąpić do Komunii św. Przewiduje się bowiem, że ze względu na duży napływ wiernych nie wszystkim uczestniczącym w Mszy kanonizacyjnej uda się na niej przyjąć Komunię.

Watykan przestrzega przed oszustami oferującymi sprzedaż „kanonizacyjnych wejściówek” oraz biurami turystycznymi „zapewniającymi pewne miejsce na Placu św. Piotra podczas Mszy kanonizacyjnej”. Przy tej okazji Prefektura Domu Papieskiego przypomina, że wszystkie wejściówki na uroczystości liturgiczne i audiencje z Ojcem Świętym są zawsze bezpłatne.

Przygotowany został specjalny Roma Pass 48 hours – czterdziestoośmiogodzinny bilet w cenie 28 euro. Upoważnia do korzystania z autobusów miejskich, metra i kolejki (za wyjątkiem dojazdu na lotnisko), a także uprawnia do bezpłatnego zwiedzenia jednego muzeum lub wykopaliska archeologicznego, a do kolejnych miejsc daje zniżki (www.romapass.it). Jeśli ktoś nie myśli o zwiedzaniu, można kupić trzydniowy bilet Biglietto Turistico Integrato w cenie 16,50 euro. Z kolei bilet dzienny Biglietto Integrato Giornaliero kosztuje 6 euro. Bilet ważny 100 minut BIT kosztuje 1,50 euro. Metro A i B będzie funkcjonować non stop poczynając od 5.30 w sobotę do godz. 0:.0 w poniedziałek, tak samo jak linia autobusowa 64 łącząca Watykan z główną stacją kolejową Termini.

Zarząd miasta przygotował też miejsca parkingowe dla 4326 autokarów. Wcześniej przez internet trzeba zarezerwować i kupić specjalną przepustkę zezwalającą na wjazd autokaru do włoskiej stolicy i zaparkowanie go w wyznaczonym miejscu. Cena przepustki G (Grande evento) to 50 euro. Tylko ona będzie uprawniać autokary do wjazdu do miasta. Rezerwacji można dokonać na stronie: www.agenziamobilita.roma.it w zakładce Piano Pullman. Strona dostępna jest w języku włoskim i angielskim.

Szczególną wagę przywiązano do bezpieczeństwa pielgrzymów. Wszystkie służby włoskie postawione są w stan gotowości. Najściślejsze kontrole będą w rejonie Placu św. Piotra. Organizatorzy apelują, by mieć przy sobie zaświadczenie o europejskim ubezpieczeniu wydawane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W programie uroczystości kanonizacyjnych zaplanowano także specjalne koncerty. W sobotę 26 kwietnia o godz. 20.00 w Chiesa Nuova, przy corso Vittorio Emmanuele, Stanisław Sojka wykona Tryptyk Rzymski. Natomiast w poniedziałek 28 kwietnia o godz. 20.00 w Bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się koncert dziękczynny. Wystąpią na nim m.in. zespoły Śląsk i Mazowsze.

Zobacz także:

Wejście na Plac św. Piotra w dniu kanonizacji

W dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia na plac św. Piotra można będzie wchodzić od godz. 5.30 rano - informują włoskie media. Msza kanonizacyjna rozpocznie... ... »

Informacje MSZ dla pielgrzymów na kanonizację Jana Pawła II

Ważny dokument tożsamości, ważne w krajach UE ubezpieczenie zdrowotne, telefon do członka grupy - MSZ przypomina, że wszyscy udający się na niedzielną uroczystość kanonizacji Jana Pawła... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy