2014-04-16 15:52

rad / Kraków / KAI

Kraków: program obchodów kanonizacji Jana Pawła II

„Jest to wydarzenie ogromnie ważne – nie tylko kościelne, ale i patriotyczne. Ojciec Święty był biskupem i Polakiem, wybitnym człowiekiem kultury. A dziś świętym, co chcemy pokazać uczestnicząc w kanonizacji w Rzymie” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz i zapewnił, że będzie duchowo łączył się ze wszystkimi przeżywającymi ten czas w Krakowie.

Fot. Bożena Sztajner/Niedziela

We środę 16 kwietnia w krakowskiej kurii zaprezentowano program krakowskich obchodów związanych z kanonizacją bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII.
W niedzielę, 27 kwietnia, mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi przybyli do obu łagiewnickich sanktuariów – bł. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia będą mogli połączyć się we wspólnej modlitwie z Watykanem. Od godz. 10.00, na telebimach rozmieszczonych na placach przed oboma kościołami, transmitowany będzie obrzęd kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII oraz homilia papieża Franciszka. Po niej sprawowane będą Msze św. dziękczynne za kanonizację Świętych Papieży.
W sanktuarium bł. Jana Pawła II 22 kwietnia, ostatnią Eucharystię w ramach tzw. „Nowenny miesięcy”, odprawi kard. Stanisław Dziwisz. W następnych dniach celebrowane będą Msze św. skierowane kolejno do duchownych ze zgromadzeń zakonnych, dzieci i młodzieży oraz chorych. 26 kwietnia ok. godz. 21.00 rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne, w czasie którego zostaną wygłoszone świadectwa osób, które doświadczyły szczególnego wstawiennictwa Ojca Świętego.
Czuwanie poprzedzi Misterium pt. „Kolory miłosierdzia” organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, które zostanie zaprezentowane o godz. 20.30 na błoniach przy sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. Wystąpią m.in. Golec uOrkiestra, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Monika Kuszyńska, Ryszard Rynkowski, Anna Wyszkoni, Zygmunt Staszczyk, Mieczysław Szcześniak i Rafał Brzozowski. Koncert transmitowany będzie w TVP1.
27 kwietnia obchodzone jest Święto Bożego Miłosierdzia, które szczególnie uroczyście obchodzone jest w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. „Opatrzność sprawiła, że całe życie i posługa błogosławionego Ojca Świętego były w blasku Bożego Miłosierdzia. To nie szczęśliwy traf, ale znak Bożej miłości, że kanonizacja będzie w tym szczególnym dniu” - mówił bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości Bożego Miłosierdzia będzie Nowenna, która rozpocznie się już w Wielki Piątek. W kolejnych dniach przeżywana będzie w łagiewnickiej bazylice podczas Godziny Miłosierdzia o godz. 15.00. Obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia rozpoczną się całonocnym czuwaniem w sobotę wieczorem od godz. 21.00. O północy Mszę św. odprawi bp Damian Muskus. Czuwanie potrwa do rana.
W niedzielę kolejne Msze św. będą odprawiane o godz. 6.00, 8.00, bezpośrednio po kanonizacji, a później o 12.30, 16.30 i 18.00. Tradycyjnie już Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 będzie przewodniczył bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wieczorną Mszę św. o godz. 19.00 w kaplicy klasztornej odprawi o. Wojciech Ziółek SJ, prowincjał księży jezuitów.
W sobotę, 26 kwietnia, oraz w dniu kanonizacji od godz. 21.00, na frontowej ścianie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 prezentowane będzie widowisko multimedialne w technologii mappingu 3D. Trzy dziesięciominutowe projekcje(godz. 21:10, 21:40 i 22:00) umożliwią - zwłaszcza ludziom młodym, którzy nie pamiętają już wizyt Ojca Świętego w ojczyźnie - przeżycie Jego słynnych spotkań z wiernymi pod Oknem Papieskim.
W niedzielę o godz. 18.00 na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się koncert pt. „Krakowscy artyści swojemu Świętemu”, na który zaprasza Miasto Kraków oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury. W koncercie wezmą udział m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, Zespół Kroke i Marek Bałata. Na scenie wystąpi również Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa SINFONIETTA CRACOVIA pod dyrekcją Tomasza Chmiela, Chór Krakowskiej Młodej Filharmonii PS Muz. im. M. Karłowicza w Krakowie i Bocheński Chóru Kameralny SALT SINGERS.
Szczegóły dotyczące uroczystości w obu łagiewnickich sanktuariach można znaleźć na stronach internetowych www.milosierdzie.pl i www.janpawel2.pl.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Pielgrzymka na kanonizację

Książki

Książka - Święty Jan Paweł II

Nasze serwisy