2014-04-22 11:37

KAI

Szczegóły kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II

Podajemy szczegóły kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia na placu św. Piotra w Watykanie.

Fot. Włodzimierz Rędzioch

Msza kanonizacyjna

Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00. Ponieważ tego dnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, liturgię poprzedzi odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zostaną także odczytane teksty autorstwa obu kanonizowanych tego dnia papieży.
Mszę koncelebrować będzie z papieżem Franciszkiem około tysiąc kapłanów, głównie kardynałów i biskupów. Niewykluczone, że weźmie w niej udział papież senior Benedykt XVI. 700 księży ma udzielać Komunii św. na placu św. Piotra, a setki diakonów - wzdłuż ulicy Pojednania (Via della Conciliazione).
Pielgrzymi będą wpuszczani w niedzielę rano na plac św. Piotra i prowadzącą do niego Via della Conciliazzione aż do wyczerpania miejsc. Przewidziano specjalny sektor dla niepełnosprawnych (więcej informacji w UNITALSI pod numerem 800 062 026 - dzwoniąc z terenu Włoch).
Do uczestnictwa w kanonizacji nie są potrzebne jakiekolwiek bilety. Na placu św. Piotra, via della Conciliazione i sąsiednich ulicach zmieści się 200-250 tys. ludzi. Nie wszyscy chętni zmieszczą się więc w Watykanie i jego najbliższej okolicy. Dlatego uroczystość będzie transmitowana na siedmiu telebimach, znajdujących się w następujących miejscach Rzymu: 3 na Fori Imperiali (między Piazza Venezia i Koloseum), 1 na Piazza Navona, 1 przy Castel San Angelo (Zamku Świętego Anioła), 1 na Piazza Santa Maria Maggiore (przy bazylice Matki Bożej Większej), 1 na Piazza del Popolo.
Od godz. 9.30 w trakcie koronki do Miłosierdzia Bożego i Mszy kanonizacyjnej będzie można słuchać komentarzy Radia Watykańskiego w języku polskim na fali ultrakrótkiej 93,3 MHz. Trzeba mieć przy sobie mały odbiornik radiowy ze słuchawkami lub telefon komórkowy pozwalający na odbiór programów radiowych.
Wierni, którym nie uda się przystąpić do komunii św. w czasie Mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II, będą mogli przystąpić do tego sakramentu przez całą niedzielę w polskim kościele pw. św. Stanisława położonym (Via delle Botteghe Oscure 15) i kościele Santo Spirito in Sassia koło Watykanu (Via dei Penitenzieri 12).
Po Mszy św. można będzie modlić się przy grobach obu świętych papieży w bazylice św. Piotra.
Po raz pierwszy w historii telewizji watykańskiej transmisja z kanonizacji będzie dostępna także w trójwymiarze.

Inne wydarzenia

Środa 23 kwietnia
12.30 - w Pałacu Wikariatu Rzymu Maffei Marescotti (Via della Pigna 13a) konferencja prasowa nt. aspektów organizacyjno-technicznych kanonizacji
16.00 w Media Center przy Auli Pawła VI spotkanie nt. Jana XXIII z udziałem m.in. z Guido Gusso, jego kamerdynera oraz badacza życia papieża, prał. Battisty Angelo Pansy
Czwartek 24 kwietnia
11.30 konferencja prasowa w Sala Stampa o przebiegu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, z udziałem kardynałów Raymundo Damasceno Assisa i Odilo Scherera z Brazylii
16.00 briefing w Media Center przy Auli Pawła VI z uzdrowioną za wstawiennictwem Jana Pawła II Floribeth Mora Díaz i z s. Adele Labianca, lekarką s. Cateriny Capitani, uzdrowionej za wstawiennictwem Jana XXIII
18.30 postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II ks. prałat Sławomir Oder odprawi Mszę św. w kościele św. Stanisława (przy Via delle Botteghe Oscure 15), po czym odbędzie się spotkanie z Floribeth Mora Díaz, uzdrowioną za wstawiennictwem papieża Polaka (wyświetlony będzie film dokumentalny)
20.00 w Auditorium Conciliazione (Via della Conciliazione 4), można będzie obejrzeć (w języku włoskim) musical „Non abbiate paura!” (Nie lękajcie się) o Karolu Wojtyle
Piątek 25 kwietnia
11.30 w Sala Stampa - Joaquín Navarro-Valls i George Weigel będą mówić o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II
16.00 - w Media Center przy Auli Pawła VI o kanonizowanych papieżach opowiedzą ich sekretarze, kard. Stanisław Dziwisz i kard. Loris Capovilla
Sobota 26 kwietnia
11.30 w Sala Stampa o obu papieżach i Soborze Watykańskim II mówić będą filozof prof. Stanisław Grygiel i historyk Marco Roncalli, krewny Jana XXIII
21.00 Biała noc modlitewna. Otwartych będzie 12 kościołów położonych w centrum Rzymu. Będzie można się tam modlić i spowiadać w różnych językach (w języku polskim - w kościele San Agnese in Agone, mieszczącym się na Piazza Navona).
Czuwanie dla Polaków w kościele San Agnese już o 20.00 zaczną radosne tańce uwielbienia, które poprowadzi Kazimierz Hojna (animator tańców nad Lednicą), a zagrają Siewcy Lednicy. O 21.00 odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski, na którym będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz. O 21.37 zostanie odprawiona Msza św., natomiast od 22.30 do 24.00 będzie możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu. Podczas czuwania śpiewana będzie litania do bł. Jana Pawła II, a młodzież zostanie zawierzona Chrystusowi. Będzie także możliwość spowiedzi. Podczas czuwania obecny będzie krzyż Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie organizują Wspólnota Lednica 2000, Wspólnota Chrystus W Starym Mieście z Bazyliki Mariackiej w Krakowie oraz Fundacja Jana Pawła II z Rzymu.
26 kwietnia w kościele Santa Maria in Vallicella (tzw. Chiesa Nuova, przy Corso Vittorio Emanuele) Stanisław Soyka zaprezentuje „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II.
Niedziela 27 kwietnia
10.00 Msza kanonizacyjna
Poniedziałek 28 kwietnia
10.00 na placu św. Piotra wikariusz generalny Ojca Świętego dla Państwa Watykańskiego, kard. Angelo Comastri odprawi Mszę dziękczynną za kanonizację dwóch papieży. Od godz. 9.45 będzie można słuchać komentarzy Radia Watykańskiego w języku polskim na fali ultrakrótkiej 93,3 MHz. Trzeba mieć przy sobie mały odbiornik radiowy ze słuchawkami lub telefon komórkowy pozwalający na odbiór programów radiowych.
17.30 w kościele św. św. Bartłomieja i Aleksandra (Via di Pietra 70, przy Piazza Colonna) odbędzie się wieczór z czytaniem (po włosku, przez Patrizię Punzo) fragmentów „Dziennika duszy” Jana XXIII, potem Msza św. (18.00) i koncert (19.00) fińskiego chóru „Audite”, który zaprezentuje premierę „Hymnu do Jana XIII” (autorstwa Daniele i Raffaelli Sabatini) oraz m.in. „Passacaglia” Lodovico Roncallego i wybór tradycyjnych pieśni religijnych.
20.00 koncert w bazylice Santa Maria Maggiore, organizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska w ramach dziękczynienia za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II. Wystąpią chóry zespołów „Śląsk” i „Mazowsze”.
Od 28 do 30 kwietnia w Oratorio dell’Arciconfraternita dei Bergamaschi in Roma (Via di Pietra 70) można oglądać wystawę „Angelo Giuseppe Roncalii i Arcybractwo Bergamczyków w Rzymie”. Ekspozycja, poświęcona Janowi XXIII, czynna będzie w godzinach 11.00-13.00.

Zobacz także:

Wejście na Plac św. Piotra w dniu kanonizacji

W dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia na plac św. Piotra można będzie wchodzić od godz. 5.30 rano - informują włoskie media. Msza kanonizacyjna rozpocznie... ... »

Informacje MSZ dla pielgrzymów na kanonizację Jana Pawła II

Ważny dokument tożsamości, ważne w krajach UE ubezpieczenie zdrowotne, telefon do członka grupy - MSZ przypomina, że wszyscy udający się na niedzielną uroczystość kanonizacji Jana Pawła... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy