2014-04-24 13:29

KAI

150 kardynałów we Mszy św. kanonizacyjnej

Od 130 do 150 kardynałów, 1000 biskupów i 6000 tysięcy księży koncelebrować będzie niedzielną Mszę kanonizacyjną, podczas której świętymi zostaną ogłoszeni Jan Paweł II i Jan XXIII – poinformował 24 kwietnia szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ.

Fot. Grzegorz Gałązka

Mszy kanonizacyjnej na Placu św. Piotra będzie przewodniczył papież Franciszek. Towarzyszyć mu będą bezpośrednio kard. Agostino Vallini, wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu, kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz Jana Pawła II i bp Francesco Beschi, biskup Bergamo - diecezji pochodzenia Jana XXIII. Być może w najbliższym otoczeniu Ojca Świętego znajdą się też dwaj inni kardynałowie, ale ich nazwiska nie są jeszcze znane.
W koncelebrze towarzyszyć im będzie ok. 130-150 kardynałów i 1000 biskupów. Znajdować się oni będą po lewej stronie od ołtarza (patrząc w stronę bazyliki św. Piotra). Nieco niżej usadowionych zostanie 6000 księży.
Ks. Lombardi nie potwierdził natomiast, czy we Mszy kanonizacyjnej będzie uczestniczył papież-senior Benedykt XVI. "Jeśli zdecyduje się przybyć, będzie mile widziany. Szanujemy jego wolność" - dodał dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.
Prawa strona z boku ołtarza została z kolei zarezerwowana dla oficjalnych delegacji państw. Do środy 23 kwietnia swoje przybycie potwierdziły 94 delegacje, ale oczekuje się, że będzie ich więcej – oświadczył ks. Lombardi.
Zapowiedział ponadto, że podczas uroczystości kanonizacyjnych spodziewane są także delegacje innych wyznań i religii, ale Stolica Apostolska nie wystosowała żadnych oficjalnych zaproszeń. Szef Biura Prasowego oznajmił, potwierdziły swój udział delegacje Kościołów prawosławnego i anglikańskiego oraz społeczności żydowskiej i islamskiej.
Podczas Eucharystii, komunii na Placach - św. Piotra i Piusa XII udzielać będzie 600 kapłanów. Dalszych dwustu skierowanych zostanie do wiernych znajdujących się na via della Conciliazione. Z kolei koncelebransom komunii udzieli 70 diakonów.
Na ołtarzu podczas Eucharystii obecne będą relikwie obydwu kanonizowanych: relikwiarz z krwią Jana Pawła II i relikwiarz z fragmentem skóry Jana XXIII, pobranej podczas jego ekshumacji przed beatyfikacją w 2000 r.
Podczas ogłoszenia Jana Pawła II i Jana XXIII świętymi zostaną odsłonięte te same ich portrety, które były obecne podczas ich beatyfikacji (w 2000 - Jana XXIII i w 2011 - Jana Pawła II).

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy