2014-04-26 12:54

ts (KAI/KAP) / Wiedeń / KAI

Austria: w całym kraju uroczystości dziękczynne

Niemal w każdej parafii Austrii katolicy będą się modlili 27 kwietnia i w dniach następnych w intencji dwóch świętych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji odprawi w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana w Wiedniu przewodniczący episkopatu Austrii, kard. Christoph Schönborn. Jako delegat biskupów diecezjalnych Austrii, w koncelebrze na placu św. Piotra uczestniczyć będzie Ägidius Zsifkovics z Eisenstadt.

Fot. ZENIT NEWS AGENCY

Arcybiskup Salzburga, Franz Lackner, odprawi 27 kwietnia w kościele nad jeziorem Wallersee wieczorną Mszę św. dla młodzieży. Na liturgię pod hasłem "Road 2 Holiness" zaprasza młodzież katolicka skupiona w Ruchu Loretto.
W Zell am Ziller w Tyrolu planowana jest we wczesnych godzinach popołudniowych „procesja wiary” do Maria Rast - sanktuarium maryjnego Tyrolu. Zgromadzeni tam wierni uczestniczyć będą w nabożeństwie miłosierdzia w intencji dwóch świętych papieży.
W Wiedniu pielgrzymi, uczestniczący w wieloetapowym “Żywym Różańcu” prowadzącym wokół stolicy Austrii, zgromadzą się 27 kwietnia w centrum Ruchu Szensztackiego na wzgórzu Kahlenberg, gdzie wspólnie obejrzą bezpośrednią transmisję uroczystości kanonizacyjnych w Watykanie.
Pod znakiem kanonizacji przebiegać będą także centralne uroczystości diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży, które odbędą się jutro po południu w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana. W ramach tego spotkania emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji wiedeńskiej, Helmut Krätzl, opowie o swoich osobistych spotkaniach z papieżami Janem Pawłem II i Janem XXIII. Wieczornej Mszy św. dla młodzieży przewodniczyć będzie arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn.
Natomiast 2 maja archidiecezja wiedeńska zaplanowała nieszpory dziękczynne za kanonizacje zapraszając do wspólnej modlitwy szczególnie polskich księży pracujących w Wiedniu oraz Polaków mieszkających w stolicy Austrii.
Z kanonizacji ”swego” papieża cieszy się szczególnie wspólnota polska w Wiedniu. Rektor "polskiego kościoła” na Rennwegu”, ks. Krzysztof Kasperek powiedział austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”, że na kanonizację do Rzymu wyjechało autokarami 200 wiernych. Wielu innych udało się też samolotami i własnymi autami.
Ks. Kasperek podkreślił, że Jan Paweł II ma ciągle wielkie znaczenie dla polskich katolików, którzy każdego dnia modlą się do papieża, a jego spiżowy pomnik przed kościołem na Rennwegu jest z pewnością najbardziej znanym miejscem upamiętniającym papieża z Polski w Austrii.
Świętego papieża Polaka uczczono w Wiedniu już 11 kwietnia w tzw. "Donaucitykirche”, kościele w naddunajskiej dzielnicy Wiednia mieszczącej siedziby instytucji międzynarodowych, pod hasłem „Wizerunek, osoba, różne punkty widzenia”. Jana Pawła II wspominali wikariusz biskupi w Wiedniu, ks. Dariusz Schutzki, rektor kościoła św. Piotra Christian Spalek oraz członkowie zespołu koordynującego Światowy Dzień Młodzieży.
Uroczystościom liturgicznym towarzyszą też wystawy. Galeria Meduna w Wiedniu przygotowała wystawę zatytułowaną „Droga”. Jest to cykl obrazów Ewy Dyakowskiej-Berbeki, polskiej artystki malarki, scenografa zakopiańskiego Teatru im. Witkacego, poświęconych Janowi Pawłowi II. Dyakowska-Berbeka miała okazję do osobistych spotkań z kardynałem Wojtyłą a później Janem Pawłem II. Jej mąż, taternik i himalaista, który zginął w Himalajach w marcu 2013 roku, wielokrotnie towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego tatrzańskich wędrówkach. Wystawę otworzy 2 maja ambasador RP w Wiedniu, Artur Lorkowski. Pod hasłem „Święci papieże Jan XXIII i Jan Paweł II” specjalną wystawę przygotowuje Muzeum Diecezjalne w Eisenstadt. Jej otwarcie nastąpi 14 maja. Diecezja poinformowała też, że tegoroczne święto katedry w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego poświęcone zostanie dwóm nowym świętym papieżom.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy