2014-04-26 18:54

KAI

Przebieg jutrzejszej uroczystości kanonizacyjnej

Z udziałem ok. 1 mln wiernych z całego świata w Watykanie odbędą się jutro pod przewodnictwem Franciszka uroczystości kanonizacyjne błogosławionych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.

Fot. Włodzimierz Rędzioch

W ustanowione przez papieża Polaka święto Miłosierdzia Bożego, Franciszek wyniesie na ołtarze swoich poprzedników. Wśród niezliczonej rzeszy wiernych będą tysiące rodaków Karola Wojtyły i Giuseppe Roncallego.

Pielgrzymi przybyli z całego świata będą wpuszczani na Plac św. Piotra od godz. 5.30 rano. Na placu ustawione są cztery telebimy dla pielgrzymów, dwa bliżej ołtarza, dwa bliżej placu Piusa XII. Dalszych kilkanaście umożliwi transmisję z kanonizacji w najbardziej uczęszczanych miejscach Rzymu.
Przed Mszą kanonizacyjną zgromadzeni w kilku językach odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego, ułożoną przez św. Faustynę Kowalską. Będą także odczytywane teksty autorstwa obu kanonizowanych papieży.
Na wstępie Mszy, zostanie odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych. Po jej zakończeniu prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, w towarzystwie postulatorów, ks. prałata Sławomira Odera odpowiedzialnego za proces kanonizacyjny bł. Jana Pawła II oraz o. Giovangiuseppe Califano, O.F.M. odpowiedzialnego za proces Jana XXIII, podejdą do papieża i poproszą, aby przystąpiono do kanonizacji błogosławionych.
Prośby zostaną powtórzone trzykrotnie. Trzecia z nich będzie poprzedzona śpiewem hymnu do Ducha Świętego - Veni Creator Spiritus. Po ostatniej prośbie papież wygłosi formułę kanonizacyjną. Przy wtórze pieśni "Wychwalajcie Pana, śpiewajcie Panu" na ołtarz będą wniesione relikwie obydwu kanonizowanych: relikwiarz z krwią Jana Pawła II i relikwiarz z fragmentem skóry Jana XXIII, pobranej podczas jego ekshumacji przed beatyfikacją w 2000 r.
Relikwie papieża Roncallego do ołtarza będą niosły 4 osoby w tym krewni, burmistrz Sotto il Monte oraz prezes stowarzyszenia Jana XXIII. Relikwie papieża Wojtyły będą niosły cztery osoby, w tym uzdrowiona przezeń prawniczka z Kostaryki - Floribeth Morez Diaz. Natomiast w gronie dzieci z kwiatami będzie Julka Lipińska z Konina w diecezji włocławskiej.
Podczas ogłoszenia Jana Pawła II i Jana XXIII świętymi zostaną odsłonięte te same ich portrety, które były obecne podczas ich beatyfikacji, w 2000 - Jana XXIII i w 2011 - Jana Pawła II, który sporządzono na podstawie jednej z fotografii wykonanej przez polskiego fotoreportera Grzegorza Gałązki.
Poszczególne części Liturgii Słowa będą czytane: po włosku - czytanie z Dziejów Apostolskich, po polsku - czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła, po łacinie i grecku - fragment Ewangelii według św. Jana.
Homilię wygłosi papież Franciszek.
Po zakończeniu Mszy św. Ojciec Święty odmówi z wiernymi modlitwę maryjną Regina Caeli, którą poprzedzi pozdrowieniami, a na jej zakończenie udzieli wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.
Papieżowi przy ołtarzu towarzyszyć będą kard. Agostino Vallini, wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu, kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz Jana Pawła II i bp Francesco Beschi, biskup Bergamo - diecezji pochodzenia Jana XXIII. Przy ołtarzu staną także kardynałowie Angelo Sodano i Giovanni Battista Re.
W koncelebrze towarzyszyć im będzie papież senior Benedykt XVI oraz ok. 130-150 kardynałów i 1000 biskupów. Znajdować się oni będą po lewej stronie od ołtarza (patrząc w stronę bazyliki św. Piotra). Nieco niżej zasiądzie 6000 księży.
Po prawej stronie ołtarza zasiądą 93 oficjalne delegacje państwowe. Wśród nich będą 24 głowy państw, m.in. prezydenci Włoch i Polski, Giorgio Napolitano i Bronisław Komorowski, którzy reprezentują kraje pochodzenia świętych papieży. Z Polski do Rzymu przybył także legendarny przywódca "Solidarności" i były prezydent Lech Wałęsa. Swoją obecność zapowiedział premier Donald Tusk.
Wśród koronowanych głów będą: była belgijska para królewska Albert II z żoną Paolą, król Hiszpanii Juan Carlos z żoną Sofíą, wielki książę Luksemburga Henry oraz książę Lichtensteinu Hans-Adam II.
Unię Europejską będą reprezentowali przewodniczący Rady Europejskiej, Herman van Rumpuy i przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso.
Będą też m. in. prezydenci i szefowie rządów Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Libanu, Litwy, Paragwaju, Hondurasu, Słowacji, Słowenii i Węgier.
Spodziewane są także delegacje innych wyznań i religii. Potwierdziły swój udział delegacje Kościołów prawosławnego, anglikańskiego, społeczności islamskiej i 20 żydowskiej. Będzie wśród nich Naczelny Rabin Polski, dr Michael Schudrich. Ponadto obecni będą przedstawiciele Wspólnoty Żydowskiej z USA, Włoch, Izraela i Argentyny. Zapowiadana jest obecność odpowiedzialnego za relacje międzyreligijne w Amerykańskim Kongresie Żydowskim rabina Davida Rosena, dyrektora generalnego Wielkiego Rabinatu Izraela, Odeda Wienera oraz Wielkiego Rabina Rzymu, Riccardo Di Segni.
W kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II wezmą też udział dwaj osobiści przyjaciele papieża Franciszka, rabin Abraham Skorka z Buenos Aires oraz Claudio Epelman, dyrektor wykonawczy Latynoamerykańskiego Kongresu Żydowskiego.
Podczas Eucharystii, komunii na Placach - św. Piotra i Piusa XII udzielać będzie 600 kapłanów. Dalszych dwustu skierowanych zostanie do wiernych znajdujących się na via della Conciliazione. Z kolei koncelebransom komunii udzieli 70 diakonów.
Od południa jest już ozdobiony ołtarz kanonizacyjny przywiezionymi specjalnie na ten cel z Ekwadoru bukietami róż w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. W sumie jest ich ponad 30 tys.
Za bezpieczeństwo uczestników ceremonii będzie odpowiadać 10 tys. agentów; przygotowano też 31 polowych ambulatoriów i ponad 80 ekip pomocy medycznej.
Za pośrednictwem mediów kanonizację będzie śledzić ok. dwóch miliardów ludzi na całym świecie.
Pielgrzymi przybyli na uroczystości kanonizacyjne będą się mogli modlić przed grobami nowych świętych w bazylice watykańskiej jutro od 14.00-22.00.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

  • basia67 | 5.172.247.* 2014-04-26 20:11

    przezyjmy ten dzien razem

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy