2014-04-27 00:52

luk / Kraków / KAI

Kraków: Jan Paweł II znów przemówił w oknie na Franciszkańskiej

Dzięki spektakularnemu połączeniu animacji, muzyki oraz nagrań wideo Jan Paweł II znów pozdrowił wiernych zgromadzonych pod oknem Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Krakowianie nie kryli wzruszenia widząc papieża takim, jakim go pamiętali z lat 80. i 90.

Fot. Adam Bujak

Krakowianie tłumnie zgromadzili się pod „papieskim oknem” wyczekując zapowiadanego widowiska multimedialnego. „Zawsze tutaj przychodziłam, gdy papież przyjeżdżał. Jest to miejsce szczególne. Często z zamyśleniem patrzę w to okno – tutaj czuje się obecność Jana Pawła II” – powiedziała KAI s. Jana, augustianka.
Możliwość zobaczenia papieża w oknie Pałacu Biskupów Krakowskich możliwe było dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii wielkoformatowej tzw. mappingowi 3D. Polega on na rozświetlaniu trójwymiarowych obiektów i ich elementów za pomocą światła projektorów. Tym razem za tło prezentacji posłużyła fasada Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
Zebrani na ul. Franciszkańskiej znów mogli zobaczyć otwierające się papieskie okno, a w nim Jana Pawła II. Na fasadzie pałacu na zmianę pojawiały się jego rzeczywiste kształty i wspaniałe animacje budynków czy krajobrazów, przeplatane pamiętnymi nagraniami filmowymi z udziałem papieża.
Przytoczone zostały wypowiedzi papieża, w których wspominał on Wadowice i Kraków, a także Tatry i Polskę. I ta chyba najbardziej dla krakowian pamiętna: „Bardzo wam dziękuję za te spotkania pod oknem – jak za dawnych lat, tak i teraz. Jesteście już inną młodzieżą, ale nawyki są te same, dobre nawyki”.
Zakończeniu pokazu towarzyszyły długie brawa. Mieszkańcy, ale także turyści, nie kryli emocji. „Wzruszenie jest ogromne. A sposób w jaki to zostało przedstawione – wcześniej nikt czegoś takiego w Krakowie jeszcze pewnie nie widział” – mówił pan Piotr, który wspólnie z żoną pamięta czasy, gdy Karol Wojtyła był biskupem, a później kardynałem.
Także młodsze pokolenia mocno przeżyły pokaz z prawie realnym udziałem Jana Pawła II. „Ja nie miałam okazji być osobiście pod oknem papieskim, kiedy papież żył i tu przyjeżdżał, a w trakcie tej prezentacji czułam się jakby tu był. To jest coś niesamowitego” – wyznała Anna Machocka, pochodząca z Mazowsza.
Organizatorem wydarzenia był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Oprawę muzyczną prezentacji dopełnił chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Multimedialne widowisko przy ul. Franciszkańskiej 3 będzie można zobaczyć także w jutro, w dniu kanonizacji Jana Pawła II, o godz. 21:10, 21:40 i 22:00.

Zobacz także:

Abp Depo: rodzina najpilniejszym adresatem nauczania św. Jana Pawła II

Podążania wskazaniami św. Jana Pawła II najbardziej dziś potrzebuje polska rodzina, która zachowa wiarę i tradycję, i przekaże z pokolenia na pokolenie potrzebę bezpieczeństwa, miłości,... ... »

Ks. Oder: przestańmy bić brawo, zacznijmy słuchać

Po tych wszystkich oklaskach i fanfarach Jan Paweł II mówi: przestańcie bić brawo i słuchajcie – tak znaczenie dzisiejszej kanonizacji komentuje ks. prałat Sławomir Oder. Postulator w... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy