2014-04-27 07:46

lk (KAI Rzym) / Rzym / KAI

Włoska prasa: dziś kanonizacja najważniejszego z Polaków

„Najważniejszy z Polaków”, Jan Paweł II, zostanie dziś ogłoszony świętym – donosi włoska prasa, poświęcając niedzielnym uroczystościom kanonizacyjnym obydwu papieży specjalne wydania.

Fot. M. Książek

Poświęcając dziś w większości specjalne wydania gazet uroczystościom kanonizacyjnym Jana Pawła II i Jana XXIII, włoska prasa informuje o przygotowaniach polskiej społeczności osiadłej w Rzymie do tego wydarzenia.
„Najważniejszy z Polaków na świecie” – tak mówią dystrybuowanemu gratis dziennikowi „Metro” rzymscy Polacy.
Stanowią oni w Wiecznym Mieście trzecią pod względem liczebności – po rumuńskiej i filipińskiej – społeczność żyjącą tu na stałe. W ostatnich ośmiu latach ich liczba podwoiła się z 12 do 24 tys. Większość mężczyzn pracuje w sektorze budowlanym, podczas gdy kobiety zajmują się najczęściej gospodarstwem domowym. Duża grupa to pracownicy hoteli, restauracji, zatrudnieniu w szpitalach i handlu.
„27 kwietnia będzie dla Polaków świętem, do którego przygotowywali się od dnia beatyfikacji Jana Pawła II, ale ten dzień będzie tylko potwierdzeniem tego, o czym byli przekonani wcześniej: Jan Paweł II był świętym już przed kanonizacją” – mówi w rozmowie z „Metro” ks. Paweł Ptasznik, rektor polskiego kościoła pw. św. Stanisława w Rzymie.
Dziennik opowiada historię nastoletnich Polaków „drugiej generacji” oraz ich rodziców, którzy lata temu przyjechali do Wiecznego Miasta za pracą.
Ostatnie dni wielu z nich – jak pochodzący z Krakowa 40-letni Jacek wraz z 35-letnią żoną Anetą i urodzony już w Italii Mateusz – spędzili na duchowych przygotowaniach do niedzielnego święta. Są dumni z bycia Polakami i krakusami, co podkreśla jeszcze bardziej ich związki z Janem Pawłem II.
„Kiedy żył Jan Paweł II, ja byłem jeszcze mały, ale moment jego śmierci pamiętam dobrze – opowiada Mateusz. Potem z każdym dniem poznawał go coraz lepiej, także dlatego, że w domu o papieżu wspominało się często. – Rodzice mówili mi, że był zawsze bardzo bliski młodzieży, widziałem wiele zdjęć ze Światowych Dni Młodzieży. A dziś to, że ma zostać świętym, wydaje mi się czymś zupełnie normalnym. Jeśli czuję się dziś Włochem, to jestem dumny także z bycia Polakiem i zawdzięczam to jemu” – podkreśla syn polskich emigrantów.
„Czterej papieże na placu św. Piotra” – oznajmia „Corriere della sera”, informując o uroczystości, w której obok papieża Franciszka przewodniczącego Mszy kanonizacyjnej, weźmie także udział papież senior Benedykt XVI, jeden z najbliższych długoletnich współpracowników Jana Pawła II. Eucharystię najbliżej papieża Bergoglio mają koncelebrować kardynałowie: Dziwisz, Sodano, Re i Vallini oraz ordynariusz Bergamo bp Francesco Beschi. Dziennik przypomina, że wejście na plac dla pielgrzymów zaplanowano od godz. 5.30. Wielu z nich nocowało w uliczkach okalających Watykan.
Z kolei „La Repubblica” donosi na żywo z okolic placu św. Piotra i via della Conciliazione: „Morze polskich flag”.
Okrzyki na cześć wszystkich czterech papieży wznoszono wczoraj przez cały dzień w całej okolicy Watykanu, najwięcej aplauzu wzbudzili takim zachowaniem klerycy Legionu Chrystusa.
W nocy z soboty na niedzielę w 12 rzymskich kościołach trwały czuwania przed dzisiejszą kanonizacją. W kościele Ducha Świętego jego rektor ks. Józef Bart ze wzruszeniem w głosie informował, że dzień kanonizacji będzie także dniem 75. urodzin kard. Stanisława Dziwisza. W wypełnionej po brzegi świątyni kapłan apelował o modlitwę za najbliższego przyjaciela papieża Polaka. Na zewnątrz zatłoczonego kościoła polscy duszpasterze do późnych godzin nocnych spowiadali przybyłych na kanonizację wiernych.

Zobacz także:

Abp Depo: rodzina najpilniejszym adresatem nauczania św. Jana Pawła II

Podążania wskazaniami św. Jana Pawła II najbardziej dziś potrzebuje polska rodzina, która zachowa wiarę i tradycję, i przekaże z pokolenia na pokolenie potrzebę bezpieczeństwa, miłości,... ... »

Ks. Oder: przestańmy bić brawo, zacznijmy słuchać

Po tych wszystkich oklaskach i fanfarach Jan Paweł II mówi: przestańcie bić brawo i słuchajcie – tak znaczenie dzisiejszej kanonizacji komentuje ks. prałat Sławomir Oder. Postulator w... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy