2014-04-27 16:04

tk / Rzym / KAI

Ks. Oder: przestańmy bić brawo, zacznijmy słuchać

Po tych wszystkich oklaskach i fanfarach Jan Paweł II mówi: przestańcie bić brawo i słuchajcie – tak znaczenie dzisiejszej kanonizacji komentuje ks. prałat Sławomir Oder. Postulator w procesie kanonizacyjnym papieża Wojtyły ocenia, że jednym z kluczowych tematów do przemyślenia w dzisiejszej Polsce jest właściwe wykorzystywanie wolności.

Fot. Margita Kotas

Zdaniem ks. Odera po kanonizacji Jana Pawła II cały Kościół, w tym katolicy w Polsce winni wsłuchiwać się w to, co mówił on swoim życiem i nauczaniem także w to, co dziś głosi papież Franciszek. "Magisterium ma swoją ciągłość, to jest ciągle Piotr, który mówi do nas" – wskazał polski kapłan. Zwrócił uwagę, że "chodzi o świadome przeżywanie naszej obecności w Kościele, poczucie odpowiedzialności za Kościół, pragnienie włożenia własnego wkładu w życie i świętość Kościoła".
Zdaniem polskiego kapłana trzy kluczowe kwestie, które należałoby przemyśleć w związku z dzisiejszą kanonizacją to przesłanie Bożego miłosierdzia, właściwe wykorzystanie wolności oraz naśladowanie ludzi, których Kościół wynosi na ołtarze.
Ks. Oder przypomniał, że wielkie przesłanie Bożego miłosierdzia, Jan Paweł II mocno wyeksponował w swoim nauczaniu ale także poprzez swoje życie i śmierć. "Miłosierdzie to nie jest tylko kwestia uczuć lecz przede wszystkim bardzo głębokie, odpowiedzialne przeżywanie naszej obecności tu i teraz, w konkretnym świecie, i dawania naszego wkładu inspirowanego nauczaniem Chrystusa" – zaznaczył postulator.
W kontekście dzisiejszej kanonizacji ks. Oder zachęca też do przemyślenia przed Polaków tematu wolności, o której Jan Paweł II tak często mówił rodakom. "Kiedy jej nie było wzywał abyśmy ją zdobyli a po jej osiągnięciu mówił o tym, że jest ona wielką odpowiedzialnością, którą trzeba zagospodarować. Wciąż trzeba się zastanawiać nad wolnością każdego z nas" - zaznaczył polski kapłan.
Jego zdaniem papież Wojtyła jasno wskazał Polakom gdzie tej wolności szukać mówiąc, że człowiek, który stoi wobec Boga i żyje w prawdzie wobec Niego, nie musi się niczego lękać.
Postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II uważa, że każdy wierny powinien zastanowić się nad swoją osobistą postawą wobec świętych. "Święci są powołani do tego, żeby być orędownikami, żeby być modelem w życiu ale również być wyrzutem sumienia. Jan Paweł II powiedział: święci są po to aby nas zawstydzać i po to aby wzbudzać w nas nadzieję" – tłumaczył ks. Oder.
Jak wyznał postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II, dzień 27 kwietnia w jego osobistym życiu oznacza poczucie wypełnionego obowiązku i mandatu.

Zobacz także:

Abp Depo: rodzina najpilniejszym adresatem nauczania św. Jana Pawła II

Podążania wskazaniami św. Jana Pawła II najbardziej dziś potrzebuje polska rodzina, która zachowa wiarę i tradycję, i przekaże z pokolenia na pokolenie potrzebę bezpieczeństwa, miłości,... ... »

Ks. Paweł Ptasznik: Mam świętego, który mnie zna

Mam świętego, który mnie zna, i to zna mnie dobrze – mówi w rozmowie z KAI ks. Paweł Ptasznik, wieloletni bliski współpracownik Jana Pawła II. Wyraził przekonanie, że święty papież... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy