2014-04-27 16:09

ts (KAI) / Bonn / KAI

Kard. Marx: święci Jan XXIII i Jan Paweł II „przykładami wiary”

"Ogłaszając dziś świętymi papieży Jana XXIII i Jana Pawła II Ojciec Święty Franciszek dał Kościołowi wielki dar. Jesteśmy wdzięczni obu nowym świętym, którzy są dla nas wzorem wiary" - napisał kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich w oświadczeniu, zamieszczonym na stronie internetowej niemieckiego episkopatu.

Fot. Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

Według kard. Marxa, członka doradzającej papieżowi Franciszkowi Rady Kardynałów K8, „wspólna kanonizacja dwóch papieży pokazuje, do czego dąży Franciszek. Pragnie on przywołać w centrum Kościoła i całego świata papieża, który zwołał sobór i papieża, całym swoim działaniem zakorzenionego w życie Kościoła. Pragnie też zaprosić wiernych, aby w modlitwach prosili o ich wstawiennictwo”.
"Kanonizacje dodają też nam odwagi. Pokazują, że Kościół czuje się wierny II Soborowi Watykańskiemu, a nowi święci mają żywy udział w życiu współczesnych ludzi i całych narodów – są dowodem obecności Kościoła w świecie współczesnym. Wyzwania współczesnych im czasów przyjmowali z nadzieją i wielką ufnością Bogu" - stwierdził metropolita Monachium i Fryzyngi.
Kard. Marx podkreślił jednocześnie, że w osobach dwóch świętych widzimy dwóch wielkich Europejczyków. W osobie Jana XXIII czcimy papieża Soboru II, wieloletniego nuncjusza apostolskiego, w sposób zdecydowany promującego myśl europejską i zaangażowanego w ideę pojednania między narodami. Jego encyklika „Pacem in terris” ma nieprzemijające znaczenie i aktualność. "Zarówno wtedy jak i dziś święty Jan XXIII przypomina, abyśmy niezmordowanie pracowali na rzecz trwałego pokoju" - stwierdził przewodniczący episkopatu Niemiec.
Natomiast – zdaniem kardynała Marxa - w osobie Jana Pawła II Kościół czci wizjonera, który w swoich kazaniach odważnie sprzeciwiał się reżimowi komunistycznemu i miał swój polityczny udział w obaleniu muru berlińskiego. „W tej chwili z wdzięcznością wspominamy też trzy wizyty duszpasterskie w Niemczech” - podkreślił arcybiskup Monachium i przywołał papieską pielgrzymkę z 1996 roku. Wtedy to, przy Bramie Brandenburskiej w Berlinie papież gorąco Polak apelował o pokojową Europę, inspirowaną duchem Ewangelii. „Nie ma wolności bez miłości. Człowiek jest powołany do wolności. Spełnienie tej wolności określa się jednym imieniem: Jezus Chrystus” - mówił wówczas Jan Paweł II.
Kard. Marx zachęcił wiernych o włączenie nowych świętych do swoich osobistych modlitw. Obaj bowiem są „kimś o wiele więcej, niż tylko „postaciami z historii”. Oni są „żywymi świadkami wiary na drodze Kościoła”.
"Dziennik duszy" Jana XXIII kard. Marx określił, jako „ważny impuls” dla swego powołania kapłańskiego. Jednocześnie przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich zwrócił uwagę na poczucie humoru Jana Pawła II. Jako przykład podał swoje osobiste przeżycie z 1999 roku. Gdy przemawiając podczas obradującego w Watykanie synodu biskupów zepsuł mu się mikrofon, Jan Paweł II zauważył - „marksizm kaput!”.
"Święci towarzyszą nam w drodze przez życie. Dziś jesteśmy wdzięczni za dwóch nowych `towarzyszy drogi` XX wieku" - napisał kard. Marx. Podkreślił, że papieże Jan XXIII i Jan Paweł II są “żywymi świadkami wiary na drodze Kościoła". Przywołał słowa: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” z pierwszego kazania Jana Pawła II na Placu św. Piotra i wyraził pragnienie, aby "nowi święci pomogli nam otworzyć drzwi do siebie i do wszystkich ludzi".

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy