2013-09-24 11:44

Kard. Edmund Casimir Szoka, Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego

Pontyfikat Jana Pawła Wielkiego

Pontyfikat Jana Pawła II ponad wszystko charakteryzuje życie modlitwą i kontemplacją. Uderzająca jest w Papieżu wielka duchowość i świętość. Prawdopodobnie właśnie ten aspekt pontyfikatu jest dla Kościoła największym darem.

Fot. Adam Bujak

Osobiście jestem przekonany, że w przyszłości Papież Jan Paweł II będzie zwany Janem Pawłem Wielkim. Do dziś, tzn. w ciągu 23 lat pontyfikatu, dokonał więcej dla Kościoła niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. Mam na myśli przede wszystkim jego rolę, jaką odegrał w upadku komunizmu, który dokonał się bez wojny, bez rozlewu krwi. Myślę także o jego wielkim wkładzie w dzieło zbliżenia między ludźmi, dialog między religiami i ekumenizm. Prawdopodobnie od czasów wielkiej schizmy w XI wieku nigdy Kościół katolicki nie utrzymywał tak bliskich stosunków z Kościołami prawosławnymi. A jakże nie wspomnieć o wielkiej liczbie encyklik, listów apostolskich, adhortacji itp., w których Ojciec Święty zajmuje się wszystkimi aspektami życia Kościoła. Ten pontyfikat to także zwołane przez Papieża synody, których owocami są dokumenty posynodalne. Z pewnością najbardziej charakterystyczna cecha papieskiej działalności - to świadomość, że jest on przede wszystkim pasterzem całego Kościoła. Wyrazem tego są codzienne audiencje dla niezliczonych grup pielgrzymów i podróże apostolskie do wszystkich krajów świata. To ofiarne poświęcanie czasu i energii, aby być wśród wszystkich narodów, jest możliwe tylko dzięki szczególnej pomocy łaski Bożej. Chciałbym także zwrócić uwagę na wielkie starania Ojca Świętego, by Kościół stał się bardziej uniwersalny. Temu celowi służą: nadanie Kurii Rzymskiej bardziej międzynarodowego charakteru, zwoływanie synodów kontynentalnych, oprócz synodów zwyczajnych, specjalne konsystorze kardynałów itp. Jednak pontyfikat Jana Pawła II ponad wszystko charakteryzuje życie modlitwą i kontemplacją. Uderzająca jest w Papieżu wielka duchowość i świętość. Prawdopodobnie właśnie ten aspekt pontyfikatu jest dla Kościoła największym darem.

Tłumaczenie: Włodzimierz Rędzioch

Zobacz także:

Abp Depo: rodzina najpilniejszym adresatem nauczania św. Jana Pawła II

Podążania wskazaniami św. Jana Pawła II najbardziej dziś potrzebuje polska rodzina, która zachowa wiarę i tradycję, i przekaże z pokolenia na pokolenie potrzebę bezpieczeństwa, miłości,... ... »

Ks. Oder: przestańmy bić brawo, zacznijmy słuchać

Po tych wszystkich oklaskach i fanfarach Jan Paweł II mówi: przestańcie bić brawo i słuchajcie – tak znaczenie dzisiejszej kanonizacji komentuje ks. prałat Sławomir Oder. Postulator w... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy