2013-09-30 13:16

im / Warszawa/KAI

Ks. Kloch: już św. Jan Paweł II będzie patronem Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie

Już święty Jan Paweł II będzie patronem Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie - powiedział ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski, podczas spotkania z dziennikarzami po ogłoszeniu daty kanonizacji papieża-Polaka.

Fot. Bożena Sztajner

Kanonizacja będzie miała miejsce 27 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - ustanowiona przez Jana Pawła II. Jednocześnie kanonizowany będzie papież Jan XXIII.

Ks. Kloch podkreślił, że data ogłoszona dziś podczas konsystorza przez papieża Franciszka, jest znamienna - Niedziela Miłosierdzia Bożego, która przypada 27 kwietnia 2014 roku, została ustanowiona przez Jana Pawła II. On także wyniósł na ołtarze św. s. Faustynę, Apostołkę Bożego Miłosierdzia.

O datę wiosenną prosili polscy biskupi - zwracając uwagę, że w grudniu polscy pielgrzymi mieliby bardzo trudne warunki w drodze autokarami do Rzymu. Papież przyjął te argumenty. Od kanonizacji Jan Paweł II będzie oficjalnie czczony na całym świecie - choć wiadomo, że był już od dawna przedmiotem kultu nie tylko w Polsce. Cud za jego wstawiennictwem był "kropką nad i" - jak powiedział ks. Kloch.

Rzecznik KEP zwrócił uwagę, ze to Jan Paweł II zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży - pierwsze odbyły się w Częstochowie - i jako święty będzie patronował ŚDM w Krakowie.

Podkreślił też, że kanonizacja dwóch papieży podczas jednej uroczystości to rzecz niespotykana i wyjątkowa, zwłaszcza, że Jan XXIII rozpoczął odnowę Kościoła - Sobór Watykański II, a Jan Paweł II wprowadzał jego idee w życie. Pytany przez dziennikarzy, czy to nie rozczarowanie, że Jan Paweł II nie będzie kanonizowany sam, ks. Kloch odparł, że to jest radość, że nie jeden a dwóch papieży będzie kanonizowanych, zwłaszcza, ze jedne był kontynuatorem drugiego. - To piękny symbol - dodał.

Powiedział też, że nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II obecni byli dwaj papieże - Franciszek i senior Benedykt XVI.

Dodał, że dobrym przygotowaniem do kanonizacji Jana Pawła II będzie przypomnienie sobie jego nauczania.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy