2013-10-02 10:20

Ks. Cezary Chwilczyński

W USA powstało nowe sanktuarium bł. Jana Pawła II

Nowe sanktuarium bł. Jana Pawła II ogłoszono w Stanach Zjednoczonych. Do rangi sanktuarium podniesiony został kościół polsko-amerykańskiej parafii pw. św. Teresy w Linden na terenie archidiecezji Newark. Erygowania sanktuarium dokonał w niedzielę 29 września abp. John Myers (archidiecezja Newark).

Fot. Ks. CC

Kościół św. Teresy w Liden był od lat miejscem kultu i modlitwy za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. W świątyni znajdują się liczne relikwie Papieża, ofiarowane podczas wizyt w parafii przez kard. Stanisława Dziwisza, m.in: krew i włosy błogosławionego, piuska, muzet (peleryna papieska), różaniec. Podczas uroczystości ogłoszenia sanktuarium abp John Myers ofiarował też szczególny dar od archidiecezji. Sanktuarium otrzymało ornat, w którym bł. Jan Paweł II odprawiał Msze św. podczas pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych w 1995 roku.

Arcybiskup Myers podczas uroczystości w Linden powiedział: „Jan Paweł II miał duży wpływ na życie naszej archidiecezji Newark. Podczas pielgrzymki do Stanów Zjednocznych odwiedził katedrę w Newarku i podniósł ją do godności bazyliki mniejszej. Osobiście jak wielu wiernych mam szczególne nabożeństwo do błogosławianego Jana Pawła II . Wierzę, że był to pasterz i człowiek na miarę naszych czasów i z pewnością będzie w przyszłości nazywany Janem Pawłem Wielkim. Polacy mieszkający w New Jersey są znaczącą częścią naszej archdiecezji. Jestem bardzo wdzięczny za możliwość posługi w tej archdiecezji, także wśród Polaków. Papież Jan Paweł mianował mnie biskupem i arcybiskupem; to daje mi kolejny powód, aby być jemu wdzięcznym. Ogłoszenie sanktuarium bł. Jana Pawła II jest naszym hołdem za pontyfikat papieża i ufam, że będzie się w tym mniejscu na nowo odkrywać nauczanie Ojca Świętego, które nam zostawił przez 27 lat lat swojego pontyfikatu”.

Swoje pozdrowienia dla uczestników uroczystości przekazał Ojciec Święty Franciszek, a Penitencjaria Apostolska nadała dla sanktuarium przywilej uzyskiwania odpustów zupełnych. Ojciec Święty Franiszek spodziewa się, iż to szczególne miejsce kultu bł. Jana Pawła II stanie się mocnym światłem wiary w Stanach Zjednoczonych w trzecim tysiącleciu.

Wydarzenie ogłoszenia sanktuarium było nie tylko ważne dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych, ale i w szczególny sposób dla Polaków mieszkających w tym kraju. Przybyło prawie 100 księży, w tym wielu duszpasterzy posługujących w polsko-amerykańskich parafiach. Przyjechali na uroczystość bardzo liczni Polacy ze wschodniego wybrzeża z wielu stanów, a wśród nich siostry zakonne, górale, harcerze, dzieci z polskich szkół w strojach ludowych. Nie zabrakło władz lokalnych i przedstawicieli polskiego MSZ.

Idea powstania sanktuarium realizowana był przez kustosza sanktuarium ks. Mirosława Króla we współpracy z kard. Stanisławem Dziwiszem, który gościł już dwukrotnie w parafii w Linden, osobiście przekazując niektóre z papieskich relikwii. W liście skierowanym do uczestników uroczystości metropolita krakowski wskazał na wielkie wyzwanie, jaki staje przed duszpasterzami nowego sanktuarium, przy którym działa już biuro Fudacji Przyjaciół bł. Jana PawłaII „Nie lękajcie się!”.

Kustosz sanktuarium ks. Mirosław Król pełni również, z nominacji kard. Stanisław Dziwisza, funkcję prezesa Fundacji Jana Pawła II w Stanach Zjednoczonych i jest wielkim czcicielem bł. Jana Pawła II, z którym wielokrotnie spotykał się osobiście. On to w ostatnich latach wraz z wspólnotą parafialną rozwijał kult bł. Jana Pawła II w Stanach Zjednoczonych.

W uroczystości ogłoszenia sanktuariumwziął udział znany polski bokser mieszkający w Stanach Zjednoczonych Tomasz Adamek, który powiedział: „Bardzo się cieszę, że w Linden powstało sanktuarium bł. Jana Pawła II. Jest to dla nas powód do wielkiej dumy i pamięci o naszym wielkim Rodaku. Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie się tu spotykać i modlić za Jego wstawiennictwem do Boga. Osobiście często sam modlę się przez wstawiennictwo Jana Pawła II. To wydarzenie jest dla nas powodem do wielkiej dumy".

O znaczeniu dziś nowego sanktuarium na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednocznych niech świadczy fakt, iż na pierwsze uroczystości odpustowe 22 paździenika przybędzie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej: abp Edward Nowak z Kongregacji ds. Kanonizacji. Uroczystość ogłoszenia sanktuarium poprzedziły tygodniowe przygotowania poprzez Msze św., adoracje, wykłady, przedstawienia teatralne i koncerty religijne chórów polonijnych.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy