2013-10-09 08:18

im / Warszawa/KAI

Przed kanonizacją Jan Pawła II "papieski pociąg do świętości" objedzie metropolie

Na dwa tygodnie przed kanonizacją Jana Pawła II "Papieski pociąg do świętości" objedzie 14 metropolii w kraju. O tej niezwykłe inicjatywie rozmawiali biskupi zgromadzeniu na 363. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Fot. Kuria Metropolitalna w Częstochowie

Pomysł Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Stowarzyszenia Absolwentów Dzieło we współpracy z PKP angażuje przede wszystkim młodych ludzi - powiedział w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, który jest członkiem ogólnopolskiego zespołu ds. wizyty Ojca Świętego w 2016 r.

Pociąg - który od 2006 roku sezonowo woził turystów do miejsc szczególnie bliskich Papieżowi Polakowi od Łagiewnik przez Kalwarię Zebrzydowską do Wadowic - w 2014 roku wyruszy w swoją najdłuższą podróż.

Od 28 marca do 12 kwietnia 2014 roku objedzie 14 metropolii. Wyruszy z Wadowic - miejsca urodzin Karola Wojtyły, w Krakowie, z sanktuarium łagiewnickiego zabierze ogień, symbolizujący "iskrę", o której za św. Faustyną mówił Jan Paweł II podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce. "Stąd wyjdzie iskra, która przygotuje ludzi do ponownego przyjścia Chrystusa". "Iskra" będzie przechowywana w lampionie, który zostanie umieszczony w kaplicy pociągu - tam również będą miały swoje miejsce relikwie papieża-Polaka.

Trasę pociągu papieskiego opracuje PKP. Najprawdopodobniej z Krakowa pociąg pojedzie do Przemyśla a potem do Lublina. Podróżować nim będą biskupi danej archidiecezji oraz świeccy przedstawiciele. Założenie jest takie, że biskup danej metropolii odwozi relikwie i "iskrę" do kolejnej archidiecezji - powiedział w rozmowie z KAI ks. prałat Jan Drob, przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Relikwie zostają w katedrze przez całą dobę, a delegacje wszystkich parafii przejmują "iskrę" i w lampionach zawożą je do siebie. Tam proboszczowie zorganizują nabożeństwa, podczas których każdy będzie mógł zabrać "iskrę" do domu.

- W okresie Wielkiego Postu w 90 proc. polskich parafii są rekolekcje, które w przyszłym roku będą ukierunkowane na przygotowanie do kanonizacji papieża - powiedział kard. Nycz. - Na koniec tych rekolekcji będzie przyjazd papieskiego pociągu - dodał.

Zdaniem ks. Droba, rekolekcje te będą "prowadzone przez Jana Pawła II", bo przypomniane zostaną jego słowa. Z kolei wierni będą mogli przynieść do pociągu swoje postanowienia, podziękowania czy zobowiązania. Pociąg nie będzie jeździł w czasie Świąt Wielkanocnych i Wielkiego Tygodnia. Dopiero pod jego koniec wyruszy z Warszawy do Watykanu, z noclegiem w Wiedniu. W pociągu jechać będą biskupi oraz delegacja świeckich. Zawiozą do Stolicy Apostolskiej wszystkie zebrane prośby, podziękowania i zobowiązania zebrane podczas objazdu metropolii, by złożyć je na ołtarzu podczas Mszy św. kanonizacyjnej.

Patronat nad cała inicjatywą obejmie prezydent RP, Episkopat Polski, a patronat medialny Telewizja Polska i Polskie Radio.

"Papieski pociąg" jest darem polskich kolejarzy, upamiętniającym pontyfikat Jana Pawła II. Idea uruchomienia pociągu zrodziła we wrześniu 2005 roku, podczas pielgrzymki kolejarzy do Łagiewnik. Sezonowo pociąg kursował na trasie Kraków - Wadowice, odwiedzając po drodze: Łagiewniki i Kalwarię Zebrzydowską. Podczas przejazdu pasażerowie mogli oglądać w różnych wersjach językowych filmy dokumentalne z pielgrzymek Papieża Wojtyły.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy