2013-10-28 17:24

led, pra / Kraków/KAI

Archidiecezja krakowska: pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II

Diecezjalna pielgrzymka z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, wyjazdy organizowane przez biura podróży i parafie; podróżowanie autokarem lub samolotem; pobytu od kilku do kilkunastu dni; zwiedzanie Rzymu i innych miejsc kultu we Włoszech – wierni archidiecezji krakowskiej mogą przebierać w propozycjach związanych z kwietniową kanonizacją Jana Pawła II.

Fot. Bożena Sztajner

Na diecezjalną pielgrzymkę do Rzymu z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego z okazji kanonizacji błogosławionych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII zapraszają Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” oraz Centrum Pielgrzymkowe Franciszkańska 3.

„Zainteresowanie wyjazdem jest bardzo duże, ludzie dzwonią, pytają, przychodzą po programy, ale na razie jest za wcześniej, żeby powiedzieć ilu pielgrzymów pojedzie. Pod koniec roku będzie można podać jakąś konkretną liczbę. Zainteresowanie jest zarówno ze strony osób świeckich jak i księży” - powiedziała KAI Sabina Balos z Centrum Pielgrzymkowego Franciszkańska 3.

Organizatorzy proponują pielgrzymom pięć różnych programów, aby każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie. Różnią się one m.in. rodzajem odwiedzanych miejsc.

Zapisy przyjmowane są w Centrum Pielgrzymkowym Franciszkańska 3 na ul. Wiślnej 12 w Krakowie od poniedziałku do piątku od godz. 10:00 do 17:00 oraz w soboty od godz. 9:00 do 14:00. Cena wyjazdu od 1350 zł do 1850 zł.

Zainteresowanie wyjazdem na kanonizację bł. Jana Pawła II odczuwają także biura podróży. Oferują one specjalne wycieczki na trzy, cztery dni, które można wykupić już od 600 zł za osobę.

Natomiast tygodniowe pielgrzymki pod hasłem „Do Rzymu na kanonizację bł. Jana Pawła II”, czy „Kanonizacja bł. Jana Pawła II” można wykupić za ok. 2,5 tys. zł. Oprócz uroczystości kanonizacyjnych, pielgrzymi zwiedzają także najważniejsze miejsca kultu m. in. Asyż, San Giovanni Rotondo, Monte Cassino, Wenecję, Padwę.

Jedną z takich opcji wybrali ojcowie bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej, którzy przygotowali trzy propozycje dla „kalwaryjskich Przyjaciół i Sympatyków” – pięcio- lub ośmiodniową pielgrzymkę autokarową lub pięciodniową pielgrzymkę samolotową. Od czasu pobytu i środka transportu uzależniony jest program i cena pobytu. Szczegóły można znaleźć na stronie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego: kalwaria.eu. Zgłoszenia przyjmowane są na furcie klasztornej do 28 listopada 2013 r.

Niektóre parafie organizują samodzielnie wyjazdy na kanonizację Jana Pawła II. Siedmiodniowy wyjazd do Rzymu (ale także do Asyżu i San Giovanni Rotondo) proponuje parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie. Jak informuje KAI ks. proboszcz Jan Mrowca na pielgrzymkę zapisało się już 55 osób. Mimo kolejnych zgłoszeń parafia zrezygnuje najprawdopodobniej z kompletowania drugiego autokaru, ponieważ są problemy ze znalezieniem noclegów w Rzymie.

Pracownicy biur zgodnie przyznają, że na razie największe zainteresowanie wyjazdem na kanonizację jest ze strony parafii, dla których przygotowywane są specjalne oferty. Ich zdaniem osoby indywidualne uważają, że mają jeszcze czas na wykupienie pielgrzymki i zainteresowanie nimi wzrośnie po nowym roku.

Część ośrodków duszpasterskich jeszcze zastanawia się nad organizacją wyjazdów na kanonizacją Jana Pawła II – w takiej sytuacji są np. krakowscy dominikanie – albo dopiero je planuje. Ks. Adam Garlacz, wikariusz parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach informuje KAI, że „zainteresowanie pielgrzymką do Rzymu jest wielkie”, ale szczegóły planu wyjazdu będą znane dopiero w drugiej połowie listopada. Podobne informacje podają duszpasterze Kolegiaty św. Anny w Krakowie, którzy zorganizują m.in. wyjazd dla studentów z duszpasterstwa akademickiego.

Nie wszystkie parafie organizują kwietniowe wyjazdy do Rzymu. Parafia mariacka w Krakowie liczy na indywidualne zaangażowanie wiernych w tej kwestii. Taka decyzja może wynikać z „umiarkowanego” – jak informuje KAI ks. wikariusz, Piotr Listopad – zainteresowania parafian taką pielgrzymką.

Zobacz także:

Wejście na Plac św. Piotra w dniu kanonizacji

W dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia na plac św. Piotra można będzie wchodzić od godz. 5.30 rano - informują włoskie media. Msza kanonizacyjna rozpocznie... ... »

Informacje MSZ dla pielgrzymów na kanonizację Jana Pawła II

Ważny dokument tożsamości, ważne w krajach UE ubezpieczenie zdrowotne, telefon do członka grupy - MSZ przypomina, że wszyscy udający się na niedzielną uroczystość kanonizacji Jana Pawła... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy