Reklama

Kościół

Kuba: sytuacja jest bardzo zła: biskupi apelują o modlitwę

Podczas ostatniego zebrania Konferencji Biskupów Katolickich na Kubie w sanktuarium narodowym Matki Bożej z Cobre hierarchowie zaapelowali o wzmożoną modlitwę z powodu drastycznie pogarszających się warunków życia na tej największej wyspie Morza Karaibskiego.

[ TEMATY ]

modlitwa

Kuba

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wierzymy, że modlitwa zmienia świat, ponieważ zmienia nasze serca i pomaga nam żyć tak, jak mówi Bóg” - czytamy w liście skierowanym do wiernych po spotkaniu. Biskupi podkreślili także ewangelizacyjny charakter modlitwy, ponieważ modlący się daje świadectwo prymatu Boga w swoim życiu.

W obliczu szerzącego się na Kubie cierpienia oraz desperacji zaapelowano o Mszę świętą w intencji uproszenia nadziei, siły i mądrości dla cierpiącego narodu, tak aby znalazły się oraz zostały wprowadzone rozwiązania, które polepszą warunki życia mieszkańców wyspy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według źródeł rządowych inflacja w styczniu zatrzymała się na poziomie 32 proc. Biorąc pod uwagę drastyczny wzrost cen żywności i innych produktów, należy jednak spojrzeć też na dane amerykańskich ekonomistów, które mówią o rekordowej inflacji w wysokości 76 proc. Ogromną większość miesięcznych przychodów przeciętna kubańska rodzina przeznacza na wyżywienie. Od 1 marca cena benzyny wzrosła prawie sześciokrotnie z 20 do 118 peso za litr. Wiele produktów, jak to ma miejsce w ostatnich tygodniach w przypadku mleka czy chleba, jest niedostępnych, a rząd Kuby zdecydował się na historyczny krok, prosząc ONZ o pilną pomoc żywnościową w postaci mleka w proszku dla niemowląt.

W niedzielne popołudnie 17 marca przez kraje przetoczyła się fala protestów. Ludzie zmęczeni kilkunastogodzinnymi przerwami w dostawie prądu wyszli na ulice Santiago de Cuba, Ciego de Ávila, Matanzas i innych miast, by wyrazić swoje niezadowolenie. W Bayamo, które jest kolebką kubańskiego hymnu narodowego, ludzie zgromadzeni naprzeciw policji śpiewali hymn, domagając się lepszego zaopatrzenia w żywność oraz prąd.

2024-03-19 18:05

Ocena: +12 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuba: rząd odpowiedział pozytywnie na wezwanie papieża o amnestię

[ TEMATY ]

Kuba

amnestia

viperagp/Fotolia.com

Na Kubie – w odpowiedzi na apel Ojca Świętego do głów państw z okazji Roku Miłosierdzia – zdecydowano się ogłosić ułaskawienie 787 więźniów. Do grupy zwolnionych zaliczono ze względów humanitarnych kobiety oraz ludzi młodych czy chorych.

Ponadto objęto tym także inne osoby z uwzględnieniem ich winy, zachowania w trakcie odbywania kary oraz czasu pozostałego do jej zakończenia. Wyłączono tych, którzy dopuścili się zabójstwa, gorszenia niepełnoletnich, gwałtu, handlu narkotykami czy innych czynów społecznie szkodliwych.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

[ TEMATY ]

ks. Studenski

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego. Czy święci naprawdę byli nieskazitelni? A może ich wady sprawiły, że ich duchowe triumfy są jeszcze bardziej imponujące?

Te sensacyjne odkrycia stały się możliwe dzięki grafologii. Grafologia, dziedzina tajemnicza i fascynująca, niczym śledztwo prowadzone przez detektywa, ujawnia sekrety skrywane w odręcznym piśmie. Dowiedz się, jak badanie charakteru pisma może służyć jako narzędzie rozpoznawania cech osobowościowych, a nawet odgrywać kluczową rolę w sądowych rozprawach.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Swoje rekolekcje odbywają w Domu Formacji Stałej Prezbiterów w Sulistrowiczkach. 7 z nich przyjmie święcenia kapłańskie w Archikatedrze Wrocławskiej - 25 maja br. Polecamy ich naszej modlitwie. A są to:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję