Reklama

Niedziela Lubelska

Czy KUL różni się od innych uczelni?

Czy KUL różni się od innych uczelni? Czym kierować się przy wyborze studiów? To tylko niektóre z wielu pytań, jakie padły podczas HeLO KUL - eventu rekrutacyjnego dla kandydatów na studia KUL. Na pytania licealistów odpowiadali przedstawiciele władz uniwersytetu, wykładowcy, pracownicy i studenci. Jeśli chcecie dowiedzieć się np. czy mity związane z katolickim charakterem uczelni są prawdziwe, obejrzyjcie nagranie wydarzenia, dostępne w mediach społecznościowych KUL.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co najbardziej interesuje kandydatów na studia, najlepiej wiedzą oni sami. Właśnie dlatego do udziału w HeLO KUL zaprosiliśmy uczniów z czterech lubelskich liceów: I LO im. Stanisława Staszica, IX LO im. Mikołaja Kopernika, XXI LO im. św. Stanisława Kostki oraz Lubelskiej Szkoły Realnej. Na ich pytania odpowiadali przedstawiciele władz uniwersytetu, wykładowcy, pracownicy i studenci.

Zwracając się do dzisiejszych gości uniwersytetu, Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że katolickie uniwersytety na całym świecie słyną z wysokiego poziomu nauczania, cechuje je prestiż i elitarność. Odpowiadając na pytanie o wyznaniowy charakter uniwersytetu, wyjaśnił, że życie uczelni kształtują zasady ewangelii, ale jest on otwarty dla każdego. Dodał, że zadaniem uniwersytetu katolickiego jest łączenie tradycji i nowoczesności - właśnie dlatego od przyszłego roku akademickiego w programie studiów na wszystkich kierunkach pojawią się zajęcia ze sztucznej inteligencji. Zachęcając do podjęcia studiów na KUL, mówił: - Nie możemy was obdarzyć talentem, ale możemy pomóc wam rozwinąć wasze talenty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pytania uczniów odpowiadały również prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, oraz prorektor ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL. Jak mówiły, w ofercie KUL znajduje się blisko 100 różnorodnych kierunków - od nauk humanistycznych, przez nauki społeczne, aż po niedawno uruchomioną medycynę. Wśród zalet KUL prorektor Ewa Trzaskowska wymieniła świetną atmosferę, wysoki poziom kształcenia oraz stosowanie nowoczesnych metod dydaktycznych, jak mentoring i tutoring. Jak zadeklarowała, od nowego roku akademickiego KUL zaoferuje stypendia dla najlepszych maturzystów, którzy podejmą studia na uniwersytecie. Prorektor Beata Piskorska z kolei zwróciła uwagę na międzynarodowy wymiar działalności uczelni, dzięki któremu studenci mogą poznawać inne kultury i doskonalić znajomość języków obcych. Dodała, że uniwersytet umożliwia indywidualną organizację zajęć, z której korzystają np. sportowcy tacy jak Mateusz Cierniak, dwukrotny indywidualny mistrz świata juniorów w żużlu.

Reklama

Podczas kolejnego panelu rozmówcami licealistów byli wykładowcy KUL: dr hab. Agnieszka Wolińska, prof. KUL (biotechnolog), dr hab. Lech Giemza, prof. KUL (polonista), oraz dr hab. Wojciech Wytrążek (prawnik). Na pytanie, czy w ogóle warto studiować, prof. Giemza stwierdził, że na to właśnie na studiach można wykształcić w sobie zdolność samodzielnego uczenia, a to niezwykle cenna umiejętność w kontekście stale zmieniającego się rynku pracy. - Studiowanie to nie tylko ta wiedza, którą zdobywa się na zajęciach - podkreślał. Z kolei dr hab. Wytrążek zachęcał, by podczas wybierania kierunku studiów, kierować się swoimi zainteresowaniami. - Uczyć się czegoś, czego nie lubicie - to najgorsza krzywda, jaką możecie sobie zrobić - mówił. A prof. Wolińska zachęcała: - Jeśli przyjdziecie do nas studiować, z pewnością nie będziecie się nudzić. W kontekście studiów na Wydziale Medycznym nie zabrakło też pytań o kierunek lekarski. - Współpracujemy nie tylko z lubelskimi szpitalami, ale także z ośrodkami w Polsce i za granicą, jak np. znaną Polikliniką Gemelli w Rzymie - mówiła. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że do kadry Wydziału Medycznego KUL dołączył ostatnio specjalista w zakresie kardiochirurgii i transplantologii klinicznej prof. Michał Zembala.

Szczegóły procesu rekrutacji wyjaśniła kandydatom Joanna Bańczerowska (Biuro Rekrutacji KUL). - Rekrutacja na KUL jest prosta, cały proces przebiega online, a w razie pytań służymy pomocą - przekonywała. Dorota Maj zachęcała maturzystów, by skorzystali z Biura Karier KUL, którego pracownicy mogą pomóc w określeniu predyspozycji kandydata i w wyborze kierunków studiów, a już podczas studiów wspomagają studentów w wejściu na rynek pracy. Z kolei student psychologii oraz filologii klasycznej Piotr Artysiewicz (bo KUL stwarza możliwość studiowania na dwóch kierunkach równocześnie) odpowiadał m.in. na pytania o życie studenckie. - Studia to nie tylko nauka, to także poznawania wielu nowych osób - dzielił się swoimi wrażeniami, podkreślając, że KUL spełnił jego oczekiwania, z jakimi przychodził na uniwersytet. - Uniwersytet stwarza studentom wiele możliwości spędzania czasu poza zajęciami m.in. dzięki bazie sportowej, szerokiej ofercie kół naukowych i organizacji studenckich, jak np. teatry czy chór - dodał.

Licealiści chcieli także dowiedzieć się, czy mity związane z katolickim charakterem uniwersytetu są prawdziwe. Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do mediów społecznościowych KUL, gdzie dostępne jest nagranie HeLO KUL. Tu możemy tylko zdradzić, że w procesie rekrutacji na studia nie jest wymagana opinia księdza proboszcza, za wyjątkiem przyszłych studentów teologii czy prawa kanonicznego.

2024-03-21 16:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znaleziska w katedrze mariackiej

[ TEMATY ]

episkopat

KUL

katedra

Piotr Miler

Katedra w Gorzowie

Katedra w Gorzowie

Nóż wczesnośredniowieczny, gwoździe, osiemnastowieczna moneta, ceramika, rękopisy i nuty to niektóre ze znalezionych rzeczy w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim podczas prac porządkowych trwających po lipcowym pożarze świątyni. Porządkowanie odbywa się przy udziale archeologów Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.

- Akcja uprzątania po pożarze pozwoliła dotrzeć do miejsc, które do tej pory nie były dostępne – powiedział w rozmowie z KAI Bartosz Lewicki, rzecznik prasowy ENERIS Ochrona Środowiska, firmy, która prowadzi porządki w katedrze.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller o synodalnych nadziejach i obawach

2024-05-29 07:00

[ TEMATY ]

wywiad

nadzieja

Kard. Müller

obawa

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

O nadziejach i obawach odnośnie procesu synodalnego w Kościele powszechnym mówi kard. Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z KAI. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreśla: „Droga Kościoła jest także drogą małej trzódki, prześladowanej przez świat, lecz trwającej na drodze Jezusa Chrystusa, na drodze prawdy. To właśnie Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Nie jest to droga synodalna niektórych funkcjonariuszy spotykających się w 5-gwiazdkowych hotelach”.

O. Stanisław Tasiemski (KAI): Księże Kardynale, w październiku zbierze się na drugiej sesji Synod Biskupów o synodalności. Jednym z etapów przygotowawczych są raporty przesyłane do Rzymu przez poszczególne konferencje biskupie. Episkopat Niemiec podkreślił w swoim dokumencie postulaty zgłaszane przez tamtejszą tzw. drogę synodalną, w tym święceń kapłańskich dla kobiet, liberalizację etyki seksualnej czy podejmowanie decyzji dotyczących Kościoła także przez osoby świeckie, na równych prawach z biskupami. Zdaniem Księdza Kardynała, w jakim punkcie jesteśmy, jakie są nadzieje i obawy odnośnie do procesu synodalnego w Kościele powszechnym?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję