Reklama

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie homilii także w dni powszednie

"Nawet jeśli grono uczestników liturgii jest niewielkie, nie zmienia to znaczenia i sensu wyjaśniania Słowa Bożego" - zaznaczyła Komisja Liturgiczna Diecezji Warszawsko-Praskiej.

[ TEMATY ]

Eucharystia

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Właściwym miejscem proklamowania Słowa Bożego w liturgii jest ambona, która powinna być wyeksponowana w prezbiterium - dodaje Komisja Liturgiczna Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zwróciła także uwagę, że osoby odczytujące Słowo Boże powinny to czynić w sposób zrozumiały. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

W trosce o właściwe proklamowanie słowa Bożego podczas Mszy św. komisja liturgiczna diecezji warszawsko-praskiej wydała komunikat, w którym zwróciła uwagę na obowiązujące w czasie Eucharystii przepisy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniano, że liturgia słowa jest integralnym elementem Eucharystii.

Zaznaczono, że "właściwym miejscem proklamowania Słowa Bożego w liturgii jest ambona, która powinna być wyeksponowana w prezbiterium i usytuowana w taki sposób, aby ułatwiało to komunikację w czasie liturgii i zrozumiałe przekazywanie biblijnych tekstów".

Zwrócono uwagę, że osobą uprzywilejowaną do czytania Słowa Bożego w czasie Mszy św. jest lektor, który w tym celu odbył odpowiednie przygotowanie.

"Jeżeli z uzasadnionych powodów czytanie słowa powierza się innym osobom, należy zadbać, aby były to osoby, które posiadają zdolność prawidłowego czytania i rozumienia biblijnych tekstów" - napisała komisja.

Odnosząc się do proklamowania słowa przez dzieci, zwróciła uwagę, że "uczestnictwu w liturgii nie sprzyja odczytywanie Słowa Bożego w sposób niezrozumiały i chaotyczny". Dodano, że czytający tekst powinien go rozumieć i być świadomy swojej roli w ramach liturgii słowa.

Komisja zaznaczyła, że angażowanie dzieci podczas Mszy św. powinno być "poprzedzone roztropnym namysłem duszpasterzy i odpowiedzialnych za liturgię w danej wspólnocie".

W komunikacie przypomniano również, że lekcjonarza nie wolno zastępować kartkami, choćby były wpięte w segregator. Dodano, że należy korzystać z najnowszych wydań ksiąg liturgicznych.

Komisja przypomniała, że w procesji może być niesiony tylko ewangeliarz. "Lekcjonarz nie jest niesiony w procesji i powinien znajdować się na ambonie przed rozpoczęciem celebracji" - czytamy.

Reklama

Zaznaczono, że prośba w intencji zmarłych powinna znaleźć się w ramach "modlitwy powszechnej, a nie jak to się niekiedy zdarza w ogłoszeniach parafialnych".

Zaapelował także do kapłanów o wygłaszania homilii podczas każdej Eucharystii, także w dni powszednie. "Nawet jeśli grono uczestników liturgii jest niewielkie, nie zmienia to znaczenia i sensu wyjaśniania słowa Bożego" - napisali członkowie komisji. Zwrócili uwagę, że codzienne głoszenie homilii staje się "elementem kształtującym kapłańską tożsamość".(PAP)

2024-03-23 09:00

Ocena: +37 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytrwać w oczekiwaniu

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas płynie nieubłaganie. To, co wydarzyło się w naszym życiu, jest nieodwracalne. Gdy jednak mamy świadomość zataczającego koło czasu kalendarzowego, możemy choć na chwilę się zatrzymać i podjąć postanowienie. Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. To także szansa, żeby podjąć zobowiązania, które umocnią naszego ducha i pozwolą dobrze się przygotować na przyjście Zbawiciela. Podpowiedzią są dla nas słowa Jezusa: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21, 36).

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

[ TEMATY ]

ks. Studenski

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego. Czy święci naprawdę byli nieskazitelni? A może ich wady sprawiły, że ich duchowe triumfy są jeszcze bardziej imponujące?

Te sensacyjne odkrycia stały się możliwe dzięki grafologii. Grafologia, dziedzina tajemnicza i fascynująca, niczym śledztwo prowadzone przez detektywa, ujawnia sekrety skrywane w odręcznym piśmie. Dowiedz się, jak badanie charakteru pisma może służyć jako narzędzie rozpoznawania cech osobowościowych, a nawet odgrywać kluczową rolę w sądowych rozprawach.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję