Reklama

Kultura

Jan Pietrzak i jego „zakazane piosenki” w nowej książce!

Jan Pietrzak – polski satyryk, aktor, piosenkarz i publicysta to niekwestionowany gigant polskiej sceny kabaretowej. Założyciel słynnego kabaretu Pod Egidą od ponad pół wieku jest symbolem polskiej wolności. To niezłomny patriota, błyskotliwy satyryk oraz niezrównany komentator spraw społecznych i politycznych. Artysta zawsze stoi po stronie prawdy, mówiąc to, co myśli, bez względu na możliwe tego konsekwencje. „Mężny i wzruszający, komiczny i prawdziwy – Jan Pietrzak. Bardzo nam potrzebny” – tak mówił o Janie Pietrzaku poeta Zbigniew Herbert.

2024-03-26 16:36

[ TEMATY ]

książki

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działalność twórcza, inteligentne spostrzeżenia, dowcip oraz nierzadko cięty język artysty nadal budzą podziw i zainteresowanie, dlatego szczególną wartość przypisać należy najnowszej publikacji wydanej nakładem wydawnictwa Biały Kruk pt. „Moje zakazane piosenki”. To wyjątkowe dzieło literackie zawierające utwory, które nigdy dotąd nie ukazały się jeszcze w formie książkowej, choć niektóre z nich są szeroko znane w Polsce, a nawet w świecie, jak np. „Żeby Polska była Polską”. To z tą pieśnią na ustach, swoistym hymnem Solidarności w latach 80., Polacy zrzucili okowy komunizmu.

Dziś, kiedy Polska znalazła się na rozdrożu, a wolność i demokracja jak nigdy wcześniej od czasów II wojny światowej są zagrożone, Jan Pietrak zaprasza nas do powrotu do korzeni, do świata, gdzie satyra i poezja zlewają się w harmonijną opowieść o Polsce i jej losach. W tym bardzo bogatym zbiorze (98 pieśni patriotycznych) Pietrzak staje przed nami jako mistrz satyryk, ale również jako wrażliwy poeta, eksplorujący refleksyjnie tematykę narodową i ludzką egzystencję. Jego wiersze, często brzmiące dotąd jedynie na estradzie, teraz są uchwycone w piśmiennictwie, gotowe, aby poruszyć i zainspirować czytelników na nowo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tytuł „Moje zakazane piosenki” odnosi się do czasów, gdy twórczość Pietrzaka była zakazana, a sam artysta doświadczał represji ze strony władz. Jednakże, mimo upływu lat, tematyka jego utworów wciąż pozostaje aktualna, a odwaga w ich wyrażaniu nadal budzi podziw. Z niezachwianą postawą patriotyczną Jan Pietrzak staje się głosem narodu, który niezmiennie wierzy w siłę i niezłomność.

„Moje zakazane piosenki” do kupienia w naszej księgarni!

Wydanie tej książki staje się czymś więcej niż tylko zapisem twórczości – to akt obrony dziedzictwa kulturowego, które kształtowało polską świadomość przez dziesięciolecia. Przez lata Jan Pietrzak był wielkim artystą, ale także narodową instytucją, która niezmiennie budziła w Polakach ducha walki i wspólnoty. Bogactwem tej publikacji są nie tylko wiersze same w sobie, ale także obszerna warstwa ilustracyjna, składająca się z 175 zdjęć dokumentujących jego życie i działalność artystyczną. To prawdziwa podróż przez ponad pół wieku kulturalnej historii Polski, gdzie z Panem Janem współpracowali najwybitniejsi artyści.

Reklama

Jan Pietrzak, urodzony w 1937 roku na warszawskim Targówku, to postać niezwykle zasłużona dla polskiej kultury oraz aktywny obrońca wartości patriotycznych. Jego teksty nadal stanowią ważny głos w dyskursie publicznym, który wciąż jest aktualny i potrzebny.

Dzięki tej książce czytelnicy – zarówno starsi, jak i młodsi – będą mieli okazję poznać twórczość Jana Pietrzaka, ale także historię i ducha polskiej walki o wolność. „Moje zakazane piosenki” to nie tylko lektura, ale także manifest patriotyczny, który inspiruje do działania i pielęgnowania dziedzictwa narodowego. Warto sięgnąć po tę publikację, aby zanurzyć się w świecie pełnym mądrości, humoru i patriotyzmu, który Jan Pietrzak oferuje nam w każdym swoim wierszu.

Ocena: +9 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie autorskie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem

[ TEMATY ]

książka

książki

Materiał prasowy

Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła oraz Katolickie Radio Fiat serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Mieczyńska. W trakcie spotkania poruszą temat problemów współczesnego świata.

Jak odnaleźć się w trudnych czasach? Do takiego dialogu zaprasza Aleksandra Mieczyńska i ks. Arkadiusz Paśnik. Oprawę artystyczną zapewni Agnieszka Fiuk.

CZYTAJ DALEJ

Trzy zakony...

2024-04-20 18:30

[ TEMATY ]

felieton

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

W różnych katolickich gronach słyszę - wewnętrzne, nie publiczne! - dyskusje o tym kto będzie następcą Św. Piotra po papieżu z Argentyny (oby żył jak najdłużej)?

Uciekam od takich rozmów, ale trudno uciec od obiadu, od talerza z mięsiwem gdy osoby duchowne i świeckie rozprawiają o przyszłości Kościoła. Milczę zatem, kroję kotleta, ale słyszę, że po jezuicie nie będzie kolejny jezuita. Do jezuitów nic nie mam - wprost przeciwnie. Do końca życia będę podkreślał fakt, że chrzcił mnie jezuita, zresztą bardzo znany, autor katechizmów śp. ojciec Jan Charytanski. Wspominałem o tym fakcie kilku jezuitom i wszyscy albo go znali albo o nim słyszeli i to obojętnie od wieku.

CZYTAJ DALEJ

PKW: Niska frekwencja w II turze wyborów samorządowych według stanu na godz. 12:00

2024-04-21 14:09

[ TEMATY ]

wybory

Karol Porwich/Niedziela

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 12, wyniosła 12,93 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dodał, że najwyższą frekwencję odnotowano w Podlaskim, a najniższą - Dolnośląskim.

Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 12, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 627 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję