Reklama

Jasna Góra

Droga Krzyżowa na Jasnogórskich Wałach

Tradycją Wielkiego Piątku jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej miasta Częstochowy odprawiane na Wałach Jasnej Góry. Podobnie, jak w latach poprzednich i w tym roku wzięli w nim udział pielgrzymi i częstochowianie. Modlitwie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Droga Krzyżowa

BPJG

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej miasta Częstochowy odprawiane na Wałach Jasnej Góry

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej miasta Częstochowy odprawiane na Wałach Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Mam taką nadzieję, że ludzie, którzy odpowiadają na zaproszenie i uczestniczą w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, oczekują jakiegoś odnowienia wiary, bo to jest nasze wspólne zadanie. Rozważania oparte są o czternaście stacji i one są zawsze te same, ale Duch św. każdego roku po swojemu nas zaskakuje, nabożeństwo to powinno nas prowadzić do odnowienia wiary - powiedział abp Wacław Depo w rozmowie z @JasnaGóraNews

Na początku swoich rozważań Metropolita przypomniał, że nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za tych których kocha. Te słowa Chrystusa wyznaczają nam drogę powołania w rodzinach, wspólnotach, wszędzie, gdzie żyje i umiera człowiek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za św. Augustynem zapraszał, byśmy przez tę Drogę Krzyżową wyznali wiarę, byśmy w tym krzyżu widzieli się jak w zwierciadle. Żebyśmy umieli rozeznać siebie, czy rzeczywiście wierzymy w to, co wypowiadamy w Credo i naszych modlitwach.

Święty Augustyn pokazuje nam również cel tej drogi mówił dalej abp Depo – radość Zmartwychwstania! Dlatego dzisiaj idziemy z nadzieją, by twój krzyż, mój krzyż, oddany był w ręce Zbawiciela. Tylko wtedy osobista droga krzyżowa stanie się drogą do życia, do Zmartwychwstania.

Arcybiskup modlił się również o to, byśmy umieli bronić krzyża i patrzeć na niego z wdzięcznością. Bronić prawdy i stanąć po jej stronie, by iść Chrystusową drogą miłości - Jezus uczy nas miłości, pomimo cierpienia i krzyża.

W rozważaniach zachęcał, do podjęcia postawy Cyrenejczyka, by być do dyspozycji bliźniego, pomóc mu w niesieniu krzyża, bo nieść krzyż z innymi to nieść go z Jezusem.

- Jakie są nasze łzy, nad kim i dlaczego płaczemy, czy potrafimy się zdobyć na łzy skruchy i żalu, czy umiemy zobaczyć nasze zło w sercu i nad nim zapłakać, kiedy poszerzamy jego granice, pytał jak niegdyś Jezus niewiasty jerozolimskie.

Przypomniał, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. On nas wydobędzie z każdego upadku, choć trudno będzie je policzyć, choć trudno będzie się podnieść - przygniecionym bólem, nałogiem, grzechem, brakiem potrzeby powstania z grzechu i naprawienia życia. Za św. Janem Pawłem II ostrzegał zwłaszcza młode pokolenie, że świat będzie im podpowiadał, że nie ma sensu stawiać pytania o sens życia, trzeba je tylko przeżyć, nie mówiąc o grzechach i upadkach. - Ale gdy sam wątpisz w możliwość powstania i całe otoczenie będzie Cię utwierdzać w Twojej bezsilności, pamiętaj, że Bóg nie przestaje na ciebie liczyć i ukazuje Ci drogę powrotu – mówił abp Depo.

Reklama

Przywołując postawę Maryi - Tej z Betlejem, Kany i cierpiącej Matki z Golgoty, zachęcał, na progu zbliżającego się nawiedzenia archidiecezji w znaku Jasnogórskiej Ikony do ufnego wołania: Maryjo ocal miłość i życie w naszych rodzinach. Pomimo naszych nieporozumień, naszego cierpienia i bólu, nawet rozbitych rodzin, uproś nam łaskę powrotu do wierności Bogu i człowiekowi. Oddajemy Ci zwłaszcza to, co jest trudne i bolesne. Wierzymy, że w Twoich dłoniach wszystko nabierze sensu i rozkwitnie, Zmartwychwstanie!

W nabożeństwie uczestniczyło wielu mieszkańców miasta, ojcowie i bracia paulini, duchowieństwo diecezjalne, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, a także siostry z wielu zgromadzeń zakonnych. Wspólną modlitwę zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia, która wpisuje się w rozpoczynającą się tego dnia nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

Anna Przewoźnik @JasnaGóraNews

2024-03-29 20:40

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: przyjaźń z abp. Zygmuntem Zimowskim była dla mnie darem

[ TEMATY ]

wspomnienia

abp Wacław Depo

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Przyjaźń z abp. Zygmuntem Zimowskim była dla mnie darem, za który jestem wdzięczny” – wspomina na antenie archidiecezjalnego Radia Fiat metropolita częstochowski abp Wacław Depo, zmarłego 12 lipca abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

„Jego służba Kościołowi to było wzajemne obdarowanie” – podkreśla abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha Świętego

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Zesłanie Ducha Świetego Ewangelia (J 7, 37-39)

CZYTAJ DALEJ

Francja: ponad 300 kleryków weźmie udział w turnieju piłkarskim

2024-05-19 16:09

[ TEMATY ]

piłka nożna

klerycy

Adobe Stock

Wielki turniej piłki nożnej, z udziałem ponad 300 kleryków za całej Francji, rozpocznie się 25 maja w Évron, w departamencie Mayenne, w Kraju Loary. Uczestniczyć w nim będzie niemal połowa spośród około 700 francuskich seminarzystów.

To wyjątkowe wydarzenie sportowe rozgrywane jest co roku w innym miejscu kraju. Pozwala jego przyszłym księżom „spotkać się w atmosferze koleżeńskiej i w duchu fair play wokół sportowych cnót braterstwa, wielkoduszności, uczciwości i szacunku dla ciała”, zgodnie ze wskazówkami, danymi przez św. Jana Pawła II w czasie Jubileuszu Roku 2000, wyjaśnia Konferencja Biskupów Francji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję