Reklama

Kościół

Jerozolima: wielkanocne orędzie nadziei

Jerozolimska wspólnota katolicka celebrowała Rezurekcję w bazylice Bożego Grobu, którą Kościoły Wschodnie nazywają bazyliką Zmartwychwstania. Wielkanocne orędzie wybrzmiało w czasie uroczystej Eucharystii oraz podczas rezurekcyjnej procesji. Liturgię pod przewodnictwem kard. Pierbattisty Pizzaballi, koncelebrowali nuncjusz apostolski, biskupi pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy oraz przedstawiciele lokalnego kleru i kapłani pielgrzymi.

[ TEMATY ]

Jerozolima

Fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni lokalnego Kościoła i nieliczni pielgrzymi przybyli na Wielkanoc do Jerozolimy uczestniczyli w unikatowej, ze względu na miejsce, rezurekcyjnej celebracji. Po Ewangelii ogłaszającej dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu kard. Pizzaballa mówił w homilii o potrzebie odnajdywania radości wielkanocnej, mimo że wszystko wydaje się być owiane nieufnością i rozpaczą. «Paschę Chrystusa, którą dzisiaj obchodzimy w tajemnicy - powiedział patriarcha - będziemy musieli celebrować także w życiu naszego Kościoła i całej Ziemi Świętej! Oznacza to, że będziemy musieli podjąć poważne zobowiązanie, aby słowa takie jak „nadzieja, pokój, prawda, przebaczenie i spotkanie” na nowo nabrały znaczenia i były postrzegane przez nas wszystkich jako wiarygodne».

Na zakończenie Mszy św. miała miejsce rezurekcyjna procesja, trzykrotnie okrążająca kaplicę pustego grobu Chrystusa, podczas której odśpiewano cztery fragmenty Ewangelii o zmartwychwstaniu Pana, symbolicznie wieszcząc radość wielkanocną w cztery strony świata.

Podziel się cytatem

W rezurekcyjnej Eucharystii w Jerozolimie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów Wschodnich, które wspólnie z franciszkanami sprawują pieczę nad bazyliką Zmartwychwstania. Byli obecni również konsulowie Włoch, Hiszpanii, Francji i Belgii, oficjalni protektorzy chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie, jak również delegaci izraelskiego ministerstwa do spraw wyznań oraz policji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-03-31 17:31

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie odprawiono Mszę „pro Polonia”

[ TEMATY ]

Jerozolima

Urszula Buglewicz

Wnętrze Grobu Pańskiego

Wnętrze Grobu Pańskiego

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski o. Seweryn Lubecki OFM przewodniczył w bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie Mszy św. "Pro Polonia". Wraz z nim koncelebrowało ją 15 kapłanów, a uczestniczyli w niej siostry zakonne, liczni pielgrzymi z Polski i przedstawiciele ambasady polskiej w Tel Awiwie z jej szefem Jackiem Chodorowiczem na czele.

W homilii główny celebrans przypomniał zebranym o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, w tym o Konstytucji 3 maja, podkreślając, że kult maryjny jest mocno zakorzeniony w narodzie polskim i zawsze dodawał Polakom siły. Wspomniał także o lwowskich ślubach króla Jana Kazimierza z 1656 i o bohaterskiej obronie Jasnej Góry.
Nawiązując do dzieł franciszkańskiego filozofa bł. Jana Dunsa Szkota o. Seweryn powiedział, że nie można mówić o Maryi, nie myśląc o Jezusie. Jest Ona bowiem naszą orędowniczką, która była obecna zarówno w Kanie Galilejskiej, jak i pod krzyżem Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

2024-05-22 20:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

- Spotykamy się u Matki Bożej, żeby tutaj zaczerpnąć sił, żeby patrząc na naszego patrona bł. kard. S. Wyszyńskiego uczyć się od niego miłości do Boga, Matki Najświętszej, do Ojczyzny. Chcemy uczyć się też szacunku do drugiego człowieka, to wszystko jest bardzo potrzebne - powiedziała wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Iwona Czarcińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję