Reklama

Wiara

CYKL ŚWIADKOWIE ZMARTWYCHWSTANIA

Świadkowie Zmartwychwstania – św. Maria Magdalena

Już kilka dni mija od chwili, kiedy brzmienie rezurekcyjnych dzwonów obwieściło nam prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa. Podobnie jak kilka biblijnych postaci, tak i my staliśmy się świadkami tego wyjątkowego w dziejach świata cudu.

[ TEMATY ]

Świadkowie Zmartwychwstania

Joanna Ferens

Obraz z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Obraz z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto Życie pokonało śmierć, zło zostało zwyciężone przez Dobro, Miłość tryumfuje nad nienawiścią. Chrystus zwycięsko wyszedł z otchłani a Jego Grób był pusty, bo On zmartwychwstał i ukazał się tym, których św. Piotr nazywa „wybranymi świadkami”. Poznajmy zatem tych wybranych świadków a doświadczenia, które stały się ich udziałem, niech przyczynią się do wzrostu naszej wiary.

Pierwszą postacią, jaką poznamy będzie ta, którą nazwano „Apostołką Apostołów”, czyli św. Maria Magdalena. Na kartach Ewangelii spotykamy ją kilkakrotnie. Ale wróćmy do początku…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jesteśmy nad Jeziorem Galilejskim, a konkretnie w Magdali - "wieży ryb", ok. 4 km na północny zachód od Tyberiady. To stąd miała według biblijnej relacji pochodzić Maria Magdalena. Poznajemy ją z tekstów biblijnych, mówiących m.in. o tym, że Pan Jezus miał wyrzucić z niej siedem złych duchów (Mk 16, 9; Łk 8, 2). Łaska, której doznała od Jezusa sprawiła, że Maria Magdalena przyłączyła się do grona Jego słuchaczy i wraz z innymi niewiastami troszczyła się o wędrujących z Nim ludzi.

Kolejnym ewangelicznym wspomnieniem o Marii Magdalenie jest tekst mówiący i jej obecności, podczas ukrzyżowania i śmierci Jezusa (Mk 15, 40; Mt 27, 56; J 19, 25) oraz zdjęcia Go z krzyża i pogrzebu. I tu już jesteśmy blisko tego, co nas najbardziej interesuje. Przychodzimy do wielkanocnego poranka, bowiem Maria Magdalena była jedną z trzech niewiast, które udały się do grobu, aby namaścić ciało Ukrzyżowanego, ale grób znalazły pusty (J 20, 1).

Joanna Ferens

Relikwie z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Relikwie z sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Zanim poznamy jej doświadczenie, powróćmy do wielkanocnej sekwencji i użyjmy jej fragmentu jako krótkiego dialogu, prowadzonego z Magdaleną.

- Maryjo, Ty powiedz, coś w drodze widziała?

- Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała. Żywego już Pana widziałam grób pusty i świadków anielskich, i odzież, i chusty. Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja, a miejscem spotkania będzie Galilea.

Reklama

Teraz już wiemy, co chcemy rozważyć jeszcze raz. Dar i łaskę, jakiej doznała Magdalena, kiedy ujrzała odsunięty od grobu kamień. Jakie były jej myśli? Co czuła? Z pewnością była przerażona, bo przecież pamiętała zaciekłość wrogów Jezus i mogła sobie pomyśleć teraz, że ci sami wrogowie zbezcześcili ciało ukochanego Zbawiciela, wyrzucając je z grobu w niewiadome miejsce. Nie zatrzymując się tym etapie , Magdalena pobiegła do Apostołów i powiadomiła ich o tym. Potem wróciła do grobu, gdzie usiadła i płakała. Czuła się bezradna wobec tej sytuacji. Aż tu nagle…

„światłość pusty grób

Co za radość w sercu, Magdaleno

Znów przy Tobie Jezus, Magdaleno

Zmartwychpowstał

wieść radosna

Mario, Mario

Co za radość w sercu, Magdaleno

Znów przy Tobie Jezus, Magdaleno

Słyszę mówisz:

''Mój Rabbuni''

Mario, Mario”

– śpiewał kamilianin, o. Bogusław Paleczny.

Maria Magdalena spotkała Żywego Jezusa jednak nie była w stanie Go rozpoznać. Sądziła, że to ogrodnik (J 20, 15). Kiedy jednak usłyszała Jego głos, ogarnęła ją wielka radość, stąd miała w sobie siłę i moc, by powiedzieć Apostołom, że Chrystus żyje (Mk 16, 10; J 20, 18). Był to dla niej tak wielki dar, że bez wątpliwości spełniła polecenie Jezusa: „…udaj się do moich braci i powiedz im: "Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego" (J20,17). To doświadczenie spotkania ze Zmartwychwstałym i spełnienie misji, jaką powierzył Marii Magdalenie sprawiło, że nazywana apostola Apostolorum - apostołką Apostołów.

Chciejmy na wzór św. Marii Magdaleny być apostołami Zmartwychwstałego Pana.

2024-04-02 08:09

Ocena: +23 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie Zmartwychwstania – Najświętsza Maryja Panna w Tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego

[ TEMATY ]

Świadkowie Zmartwychwstania

Graziako

Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny

Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny

Matko Światłości wesel się: Jezus, Słońce Sprawiedliwości, przezwyciężając mroki grobu, cały świat olśniewa swym blaskiem. Alleluja. Słowami tej antyfony Kościół pozdrawia Maryję, obecną w Tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa, w której Matka Boża została napełniona niewymowną radością.

Liturgia Okresu Wielkanocnego wzywa nas do radości, której źródłem jest fakt Zmartwychwstania Chrystusa. Do tej radości zapraszamy również Matkę naszego Pana, wyśpiewując pieśń „Wesel się, Królowo miła”. Maryja ma rzeczywiście wielkie powody do radości. Odzyskała Syna - Tego, którego poczęła, urodziła, pielęgnowała, któremu towarzyszyła w ważnych momentach życia, zwłaszcza w tym najboleśniejszym na wzgórzu Golgoty w Wielki Piątek, gdzie na własne oczy widziała ogrom Jego cierpień i śmierć. Kochane i jedyne dziecko, które prawdziwie umarło - żyje. W antyfonie „Regina caeli letare”, którą odmawiamy zamiast Anioł Pański, modlimy się: „Królowo nieba, wesel się, Alleluja. Bo Ten, któregoś nosiła, Alleluja. Zmartwychwstał jak zapowiedział, Alleluja. Błagaj za nami Boga, Alleluja”. Maryja cieszy się wiadomością, że Jezus żyje. Nie wiemy czy Maryja osobiście spotkała się ze Zmartwychwstałym Synem. Możemy przyjąć, że tak właśnie było, ale niewątpliwie fakt Zmartwychwstania spowodował Jej wielką radość. W prefacji z mszy o „Najświętszej Maryi Pannie w tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego” słyszymy: „Ty przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa napełniłeś niewymowną radością Najświętszą Dziewicę i przedziwnie wywyższyłeś Jej wiarę. Ona bowiem wierząc, poczęła Syna i wierząc oczekiwała Jego zmartwychwstania; umocniona wiarą wyglądała dnia światła i życia, w którym po ustąpieniu nocy śmierci cały świat się rozweseli, a rodzący się Kościół będzie podziwiał z radosnym drżeniem chwalebne oblicze nieśmiertelnego Pana”. Takiej radości płynącej z wiary, życzmy sobie z całego serca w tym świętym czasie, kiedy wraz z Maryją radujemy się ze zmartwychwstania Chrystusa, który jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem.

CZYTAJ DALEJ

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Ksiądz Michał prosił mnie, abym przekazał, że za wszystkich się modli (także za tych, którzy uznali go już za winnego...) i wszystkim błogosławi (tak z serca... mocą swojego kapłaństwa).

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

2024-05-24 20:56

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Czy Józef był seniorem z siwą brodą? Czemu to właśnie on opiekował się Jezusem i Maryją? I co właściwie ma wspólnego z nawróceniem człowieka? Zapraszamy na dwudziesty piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Ukochanym Matki Bożej.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję