Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasnogórski Różaniec Rodzin wpisany w czas peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w arch. częstochowskiej

Za Kościół święty, papieża, o pokój na świecie, za Ojczyznę, o nawrócenie grzeszników, poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, świętość małżeństw i rodzin, nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne - to główne intencje Jasnogórskiego Różańca Rodzin. To nowa inicjatywa paulinów wpisująca się w peregrynację Obrazu Nawiedzenia w arch. częstochowskiej, która rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 6 kwietnia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Nikodem Kilnar, który pełni posługę jednania wobec małżeństw rozbitych oraz będących w kryzysie, wyraził nadzieję, że ta modlitwa jednym dziesiątkiem różańca w rodzinnym gronie stanie się okazją do przekazywania wiary młodemu pokoleniu przez przykład rodziców i dziadków, będzie też źródłem wzrostu wzajemnej miłości oraz stanie się duchowym owocem zaplanowanej w latach 2024-2025 peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w parafiach i wspólnotach arch. częstochowskiej.

- Ufamy, że owocem tej modlitwy stanie się regularny udział w niedzielnej Eucharystii dorosłych i dzieci. Czas peregrynacji i naszej modlitwy różańcowej w rodzinach niech stanie się szczególnym momentem, gdy będziemy prosić Matkę Bożą o jedność i świętość naszych małżeństw i rodzin - mówi paulin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Te osoby, które będą chciały się włączyć w to dzieło, będą mogły wpisać się do księgi „Jasnogórski Różaniec Rodzin”, która będzie „wędrować” po parafiach wspólnie z Obrazem Nawiedzenia (tylko imię, miejscowość oraz datę).

- Rodzina zawsze była w centrum życia Kościoła, jako kolebka życia, szkoła miłości oraz środowisko przekazywania wiary i ludzkich wartości, których źródłem jest Chrystusowa Ewangelia. Nie dziwi zatem fakt, że z pasterską miłością spoglądali na rodzinę pasterze Kościoła, w tym także św. Jan Paweł II - podkreślają paulini. Jak zauważa o. Kilnar jest to nawiązanie do duchowego przesłania św. Jana Pawła II, który zachęcał rodziny, by sięgały po jedną z najpiękniejszych modlitw, jaką jest różaniec. Wyraził to w opublikowanym w 2002 r. Liście Apostolskim Rosarium Virginis Mariae słowami: „Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Różaniec święty zgodnie z dawną tradycją jest modlitwą, która szczególnie sprzyja gromadzeniu się rodziny. Kierując wzrok na Jezusa, poszczególni jej członkowie odzyskują na nowo również zdolność patrzenia sobie w oczy, by porozumiewać się, okazywać solidarność, wzajemnie sobie przebaczać, by żyć z przymierzem miłości odnowionym przez Ducha Bożego” (RVM 41).

Reklama

- Ludzkość XXI w. staje obecnie wobec wielu zagrożeń, jak chociażby trwające w wielu regionach świata wojny spowodowane odejściem od Boga, doświadcza ataków na małżeństwo i rodzinę opartą na fundamencie Ewangelii, a także wrogości wobec życia ludzkiego jako daru Bożego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Ponadto wzmaga się coraz bardziej demoralizacja dzieci i młodzieży, którym od najmłodszych lat próbuje się wydrzeć wiarę w Boga, która nadaje sens życiu człowieka. Chcąc w duchu wiary przeciwstawić się tym niepokojącym zjawiskom podejmujemy modlitwę - Jasnogórski Różaniec Rodzin - mówi zakonnik i zwraca uwagę, że jest to odpowiedź na wołanie Matki Bożej, szczególnie z Gietrzwałdu i Fatimy, o nawrócenie i podjęcie pokuty, oraz o odmawianie różańca - modlitwy, która ma być ratunkiem dla świata.

Inicjatorem tej modlitwy jest Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, Jasnogórski Instytut Maryjny, Stanisław Maria Szańca, czciciel Matki Bożej Królowej Polski oraz o. Nikodem Kilnar, który pełni posługę pojednania wobec małżeństw rozbitych oraz będących w kryzysie.

Na prośbę generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, wyraził zgodę na przeprowadzenie tego dzieła i z serca mu pobłogosławił.

Programem peregrynacji w arch. częstochowskiej jest wezwanie: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”.

Bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej wyraził nadzieję, że peregrynacja przyczyni się do ożywieni wiary, doda ludziom nadziei w trudnych czasach.

- Siłą Kościoła, siłą każdego społeczeństwa, siłą Polski są święte, zdrowe, dobre rodziny. Wyjątkowo ważną intencją, z którą chcemy przeżyć to nawiedzenie w archidiecezji częstochowskiej jest właśnie modlitwa za rodziny, poświęcenie uwagi różnym sprawom związanym z rodziną począwszy od ich wierności, sakramentalności, wychowywania dzieci, wiary. Po prostu chcemy bardzo prosić Maryję w te dni peregrynacyjne, o to, żeby nawiedzając parafie, swoim cudownym, uzdrawiającym wzrokiem spojrzała i dotknęła sytuacji rodzin, naszego myślenia o rodzinie, obrony jej przed różnymi zagrożeniami, żeby szczególnie nam pomogła uświęcać, uzdrawiać, umacniać te rodziny, które są w naszych parafiach. Bez rodzin, które są spójne, zintegrowane, wierzące nie będzie życia, dzieci ani powołań - powiedział bp Przybylski.

Reklama

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zwraca uwagę, że peregrynacja Obrazu Nawiedzenia niesie ze sobą konkretne zadania do zrealizowania przez duchowieństwo i wiernych i zaapelował: „dlatego nawiedzenie nie ma być tylko jakimś jednorazowym zrywem pełnym uczuć i wzniosłych obietnic, ale spotkaniem z Maryją, które zaowocuje wzrostem wierności Bogu w posłudze ewangelizacyjnej Kościoła”.

Uroczystości rozpoczęcia peregrynacji w znaku Obrazu Nawiedzenia odbędą się w Wieluniu 6 kwietnia 2024 r. W tym dniu o godz. 10.30 Obraz zostanie powitany przy Bramie Kaliskiej i procesyjnie zostanie przeniesiony na miejsce liturgii, na Plac Legionów, gdzie już od godz. 10.00 będzie trwać modlitewne oczekiwanie. Następnie o godz. 11.00 będzie sprawowana uroczysta Eucharystia z udziałem biskupów z całej Polski.

Wieluń to miasto, w którym swoją obecność zaznaczyli paulini już w XIV w. Zakonników sprowadził do Wielunia w 1388 r. książę opolsko-wieluński Władysław Opolczyk, który ufundował również zbudowane wcześniej poza murami miejskimi budynki kościoła św. Mikołaja i szpitala. Zostały one przekazane teraz do użytkowania przez zakonników. Szpital został przeniesiony, a jego zabudowę przeznaczono na klasztor. W roku 1631 kościół i drewniany budynek klasztorny spłonęły, lecz zostały odbudowane już w stylu barokowym. Kościół odbudowano z zachowaniem wielu gotyckich fragmentów. Klasztor był użytkowany przez paulinów do 1819r.

Ponad roczny czas nawiedzenia w Kościele częstochowskim zakończy się 2 maja 2025 r.

2024-04-04 16:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka przyszła do swoich dzieci

Niedziela częstochowska 17/2024, str. IV

[ TEMATY ]

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Marta Konat

Charyzmatem parafii jest maryjność

Charyzmatem parafii jest maryjność

Mamy w parafii piękne rodziny. One są naszą radością – mówi Niedzieli ks. Witold Bil, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Kurowie.

Parafia 21 kwietnia przeżywała nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 28-31.

Wtorek, 28 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa

CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz apeluje o modlitwę w intencji rannego żołnierza

2024-05-29 09:24

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup polowy Wiesław Lechowicz zaapelował o modlitwę w intencji rannego żołnierza, za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. „We wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego prośmy za jego wstawiennictwem Boga o zdrowie dla rannego żołnierza, który stał na granicy naszego kraju”, czytamy na portalu X (dawniej Twitter). Tweet został opublikowany wieczorem we wtorek.

Do ataku, w wyniku którego ranny został żołnierz, doszło wczoraj ok. godz. 4.30 w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Wojskowy miał powstrzymywać migranta przed przekroczeniem granicy i wtedy miał zostać zaatakowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję