Reklama

Niedziela Małopolska

Bp Muskus: relacje z bliźnimi i świadectwo wiary odpowiedzią na epidemię samotności

Jeśli we wspólnocie parafialnej nie ma osobistych więzi, to znaczy, że składa się ona z teoretyków wiary, a nie ze świadków - mówił bp Damian Muskus OFM w kościele św. Klemensa w Wieliczce. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. inaugurującej rok jubileuszowy 200. rocznicy poświęcenia świątyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół św. Klemensa w Wieliczce został zbudowany na fundamentach poprzedniej, gotyckiej świątyni, którą w 1786 roku wyburzono ze względu na znaczne uszkodzenia murów kościoła i dzwonnicy spowodowane przez silne podziemne trzęsienia ziemi w Karpatach. Nowy budynek wznoszono od 1806 roku. Został konsekrowany 4 kwietnia 1825 roku.

Parafia przygotowuje się do obchodów 200. rocznicy konsekracji świątyni przez wydarzenia roku jubileuszowego, który został zainaugurowany Mszą św. pod przewodnictwem bp. Muskusa. - Ten jubileusz jest wam dany w czasie, gdy odkrywamy Kościół synodalny, a więc taki, który budujemy wszyscy świadectwem naszej wiary i bliskością z braćmi i siostrami - mówił w homilii krakowski biskup pomocniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślał, że świątynia jest miejscem, w którym wspólnota parafialna doświadcza, że „zmartwychwstanie nie jest wspominaniem przeszłości, ale rzeczywistością, która wciąż trwa".

- We wspólnocie spotykamy zmartwychwstałego Pana. Ktoś przynosi radość jak uczniowie z Emaus, ktoś inny powątpiewa jak Tomasz, ktoś jeszcze odczuwa różne niepokoje i trudności, ale kiedy między nami, jak w wieczerniku, staje Jezus i pokazuje swoje rany, te wszystkie doświadczenia stają się częścią wspólnoty - wyjaśniał duchowny. - Nie jesteśmy teoretykami religii, ale ludźmi, którzy spotkali Pana. Wiara nie jest abstrakcją, ale żywą obecnością, osobistą relacją z Bogiem i drugim człowiekiem - dodał.

- Jeśli więc we wspólnocie parafialnej nie ma takich osobistych więzi, to znaczy, że składa się ona z teoretyków wiary, a nie ze świadków. Na epidemię samotności możemy odpowiedzieć tylko w jeden sposób: przez nawiązywanie relacji, autentyczne świadectwo wiary, wrażliwość na spotkanie z człowiekiem, który siedzi obok w kościelnej ławce - podkreślał bp Muskus, zaznaczając, że spotkanie Jezusa „nie jest prywatną historią". - Świadek żyje po to, by opowiadać, by własnym życiem zaświadczać o tym, że Pan żyje i działa - w nim samym, we wspólnocie, w świecie - powiedział.

Reklama

- Ten jubileusz będzie tylko pustą uroczystością, jeśli na jego rozpoczęcie nie zadamy sobie pytania, czy naprawdę wierzymy Zmartwychwstałemu? Czy widzimy Jego rany w Kościele, w ludziach cierpiących, w naszej codzienności i wierzymy, że On je zabliźnia i uzdrawia? Czy spotykamy Go przy jednym stole i potrafimy opowiadać innym o radości tych spotkań? Czy słuchamy Go, realnie, całym sercem? Czy jest w nas radość i zdumienie, którymi chcemy się dzielić? - zapytywał.

Hasłem roku jubileuszowego są słowa z Księgi Izajasza „... aby obwieszczać rok łaski Pańskiej". W ramach obchodów zaplanowano m.in. wystawę w Muzeum Żup Krakowskich, pt. „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce" i sympozjum naukowo-historyczne „Parafia pw. św. Klemensa w Wieliczce, historia - teraźniejszość - przyszłość". W roku jubileuszowym wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny.

Rok jubileuszowy zakończy się zawierzeniem parafii Bożemu Miłosierdziu. Do świątyni zostaną także wprowadzone relikwie św. Faustyny. Przygotowaniem do zawierzenia będą comiesięczne Msze św. wraz z adoracją Najświętszego Sakramentu.

2024-04-04 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak czytać Pismo Święte?

[ TEMATY ]

wiara

Pismo Święte

Pewnie wielu z Was ma w domu egzemplarz Biblii Tysiąclecia lub tak zwanej Biblii Jerozolimskiej. Gdy przyjrzycie się notom wydawniczym na pierwszych stronach tych ksiąg, znajdziecie tam uwagę, którą Tyniec chlubi się po dziś dzień: „Z inicjatywy benedyktynów tynieckich”. Tak – najważniejsze dzieło tłumaczenia ksiąg Pisma Świętego z języków oryginalnych po Biblii Jakuba Wujka zostało podjęte z inspiracji mnichów opactwa tynieckiego, przede wszystkim zaś – ojca Augustyna Jankowskiego. Pierwsze wydanie, przygotowane przed obchodem tysiąclecia polskiego chrześcijaństwa, ujrzało światło dzienne w roku 1965. W tym roku zatem mija pięćdziesiąt lat od tego ważnego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

[ TEMATY ]

dyspensa

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Dyspensa obowiązuje na terenie archidiecezji warszawskiej, białostockiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, przemyskiej, katowickiej, lubelskiej, warmińskiej i wrocławskiej a także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, bydgoskiej, gliwickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łomżyńskiej, opolskiej, kieleckiej, ełckiej, legnickiej, siedleckiej, włocławskiej, toruńskiej i pelplińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

[ TEMATY ]

dywan z kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Poza Spycimierzem tradycja układania w Boże Ciało kwietnych dywanów kultywowana jest także na Opolszczyźnie - w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Piękne kompozycje kwiatowe, układane rokrocznie w tych parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów, wpisaną w niematerialne dziedzictwo kulturowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję