Reklama

Jasna Góra

By zawierzyć archidiecezję i świat Bożemu Miłosierdziu

„Jezu Ufam Tobie” kopię słynącego łaskami Obrazu Jezusa Miłosiernego umieszczono na jasnogórskich murach. To w ramach inicjatywy organizowanej na Niedzielę Miłosierdzia Bożego (7 kwietnia) „aby Oblicze Jezusa Miłosiernego zajaśniało przed wszystkimi kościołami i kaplicami archidiecezji częstochowskiej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Chcemy uczcić święto Miłosierdzia Bożego i pokazać wiernym to najbardziej rozpoznawalne na całym świecie Oblicze Jezusa z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jest to inicjatywa ludzi świeckich, którzy rozeznali, że Bóg chce, żeby Jego oblicze zajaśniało przed wszystkimi kościołami w Częstochowie, by ludzie idący do niego, czy tylko przechodzący obok mogli wpatrzeć się we wzrok Miłosiernego Boga - powiedział częstochowski biskup pomocnicy Andrzej Przybylski. Patron wydarzenia dodał, że przygotowano ponad 70 banerów, które w Niedzielę Miłosierdzia Bożego zostaną umieszczone w archidiecezji częstochowskiej.

Bp Przybylski zwrócił uwagę, że w trudnych czasach wojen, zamętu braku przebaczenia o których Ojciec Święty Franciszek mówi, że jest to „trzecia wojna w kawałkach” zawierzenie świata, Polski i archidiecezji Bożemu Miłosierdziu jest najlepszym rozwiązaniem jakie możemy uczynić. Zauważył, że akt strzelisty, który wypowiadamy „Jezu Ufam Tobie” to nieustanne zadanie, aby każdego dnia ufać. - Kiedy wątpimy, narzekamy i pesymistycznie patrzymy na różne rzeczy, które dzieją się w naszym życiu i na świecie to mówmy Bogu: Ufam, bo On jest przy nas - mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że Niedziela Miłosierdzia Bożego jest przedłużeniem Wielkanocy, pieczęcią miłości Boga, który dla nas zwyciężył grzech, cierpienie, śmierć i szatana. -To jest największe objawienie miłosierdzia, to poczucie zwycięstwa nad wszystkim co jest dla nas trudne, a to miłosierdzie rozpościera nad nami Miłość, która nie przestaje kochać mimo naszych upadków i krwawiących ran w świecie - wyjaśniał częstochowski biskup pomocniczy.

- Chcemy, by wizerunek Jezusa towarzyszył wszystkim pielgrzymom, którzy przychodzą na Jasną Górę, aby przypomnieć o wielkim darze jaki został dany Kościołowi i przypomnieć, że my jako Polska mamy być iskrą, która będzie niosła całemu światu Boże Miłosierdzie. To wszystko ma nas prowadzić do spotkania z Bogiem i Jego Matką - powiedział o. Waldemar Pastusiak. Kustosz Jasnej Góry zauważył, że Boże Miłosierdzie w jasnogórskim sanktuarium „rozlewa się” poprzez sakrament pokuty i pojednania. - Stąd nasza duchowa jedność i zachęta dla pielgrzymów, aby czerpali z tego duchowego skarbca - mówił.

Reklama

Obraz Jezusa Miłosiernego to najbardziej znany i czczony na świecie wizerunek Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, a zarazem znak orędzia miłosierdzia, które przekazał Chrystus św. s. Faustynie Kowalskiej. 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Chrystus, nakazując namalowanie obrazu z podpisem: "Jezu, ufam Tobie" i ustanowienie święta Miłosierdzia. - „Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

Podczas kanonizacji św. s. Faustyny w 2000 roku św. Jan Paweł II ogłosił II Niedzielę Wielkanocną Świętem Miłosierdzia Bożego. Uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu Papież Polak dokonał 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Św. s. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II nigdy się nie spotkali osobiście, ale łączyła ich potrzeba dotarcia do świata z prawdą o miłosiernej Miłości Boga. Papież mówił: „św. Faustyno, darze Boga dla naszej epoki, darze polskiej ziemi dla całego Kościoła, wyjednaj nam, abyśmy mogli pojąć głębię Bożego Miłosierdzia, pomóż nam, abyśmy osobiście go doświadczyli i świadczyli o nim braciom”.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego można otrzymać odpust zupełny. Przygotowaniem do święta jest dziewięciodniowa nowenna polegająca m.in. na odmawianiu Koronki do Miłosierdzia Bożego. Na Jasnej Górze jest ona odprawiana o godz. 15.00 w Kaplicy Matki Bożej. Dzięki tej nowennie - mówił Jezus - „udzielę duszom wszelkich łask”

Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews

2024-04-05 18:59

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka bezdomnych przybyła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Margita Kotas

Z modlitwą o nowe, lepsze życie na Jasną Górę przybyła VII Ogólnopolska Pielgrzymka Bezdomnych. W pielgrzymce zorganizowanej przez Caritas Polska wzięło udział ponad 800 osób z 19. kościelnych ośrodków pomocy z całego kraju.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

„Arena pokoju - ucałują się sprawiedliwość i pokój” pod takim hasłem w antycznym amfiteatrze w Weronie odbyło się spotkanie papieża z ponad 12 tysiącami osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję