Reklama

Kościół

Abp Wacław Depo o katastrofie smoleńskiej: Z programów szkolnych ma zniknąć jak chrzest Polski

„O pamięć umęczonych Ojców za nas upomnieć się lecieli” w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze zanoszona jest modlitwa za ofiary 10 kwietnia 2010 r. O tragicznym „rozdziale” w historii naszej Ojczyzny przypominają w sanktuarium złożone pamiątki po tych, którzy zginęli. W przeddzień rocznicy w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

BP Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W katastrofie rządowego samolotu TU154M zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. Delegacja udawała się do Katynia, by uczcić 70. rocznicę mordu dokonanego przez Sowietów na polskich oficerach.

ZOBACZ ZDJĘCIA: jasnagora.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Trwając na Eucharystii w kolejną rocznicę dramatu smoleńskiego z 10 kwietnia 2010 roku i wpatrując się w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego wpatrujemy się również w zatroskane oczy Maryi. Z Jasnej Góry każdego dnia od XIV w. potwierdzamy z wiarą Jej obecność zwłaszcza w bolesnych dziejach naszego narodu, bo tutaj według słów św. Jana Pawła II zawsze byliśmy wolni. Kiedy obecnie z programów szkolnych mają zniknąć w banku niepamięci narodowej takie daty jak chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem, cóż powiedzieć o wymiarze takich dat współczesności jak sierpień 80 r., czy właśnie katastrofa smoleńska. To one świadczą o naszej tożsamości i suwerenności – mówił metropolita częstochowski. Kaznodzieja przypomniał słowa św. Jana Pawła II z 2 czerwca 1979 roku, że dzieje narodu są dziejami ludzi, a nie sposób zrozumieć dziejów Polski bez Chrystusa.

- Historia mówiąc słowami Cypriana Kamila Norwida pisze swój rachunek i nie pyta o sentymenty, ale wciąż pyta o sumę rachunku sumienia. To właśnie takie pojęcia jak polskość, niepodległość, wolność stawały się świętością i rachunkiem sumienia wobec Boga i ludzi, ale sprawdzały się poprzez cierpienie i ofiarę życia - podkreślał abp Depo.

Zauważył, że u Maryi wypraszamy dar jedności Polaków zbudowanej na prawdzie, a nie na mgle złowrogiego kwietniowego poranka. - Nie możemy zrezygnować z prawdy, bo ona jest naszym fundamentem i zwycięstwem tak, jak nasza wiara w ukrzyżowanego – powiedział.

Reklama

Abp Depo dodał, że Polska została dotkliwie zraniona, ale z tej rany może wypłynąć dobro abyśmy byli ludźmi sumienia i nazywali zło złem, a kłamstwo kłamstwem, przemoc zwyciężali dobrem i zawsze mieli ufność w Bogu.

- Na Jasnej Górze bardzo wymownym symbolem pamięci o ofiarach katastrofy jest Epitafium Smoleńskie znajdujące się przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Nawiązuje do miejsca mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje, czy Katyniu. W centrum umieszczono polskiego orła w koronie, a u podnóży drzew świece w liczbie nawiązującej do bilansu ofiar katastrofy. Pośrodku lasu stoi krzyż katyński przewieszony stułą, między drzewami widać skrzydło rozbitego samolotu, a ponad nimi postać Matki Bożej Jasnogórskiej - powiedział o. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze.

Zauważył, że ponad czterometrowa płaskorzeźba przypomina wchodzącym pielgrzymom o tragedii, która ciągle jest wielką tajemnicą. - Potrzeba refleksji i zadumy nad przemijaniem. Wszyscy ci, którzy zginęli wpisani są w bolesną historię naszej Ojczyzny. Oni lecieli, aby upamiętnić 70. rocznicę ludobójstwa w Katyniu, dlatego to powinno przypominać o tych najważniejszych wartościach czym jest kultura, tradycja, historia i patriotyzm – podkreślił o. Rudziński.

Na Epitafium znajduje się tablica, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii została ona umieszczona, by upamiętnić tragiczną datę. Tekst na tej tablicy zawiera fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. Rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach wojska polskiego w 1940 r.”. Tablicę przekazali członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010, 10 lipca 2011 r. podczas 19. Pielgrzymki Radia Maryja.

Reklama

W Bastionie św. Rocha w części nazwanej „wota smoleńskie” są m.in. piuska biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego; mundur gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP; sutanna i inne przedmioty ks. ppłk. Jana Osińskiego, sekretarza Biskupa Polowego WP; monety kolekcjonerskie, upamiętniające mord na polskich oficerach w Katyniu, odnalezione w miejscu katastrofy. Mundur generalski ofiarowała Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych RP, który w dniu katastrofy miał przy sobie obrazek Matki Bożej Jasnogórskiej. Liczne wota znajdują się także w Muzeum 600-lecia jest tam fragment samolotu Tu-154M umieszczony w sukni Matki Bożej, będącej Wotum Narodu Polskiego. Są tam także pamiątki po śp. Ryszardzie Kaczorowskim, prezydencie RP na uchodźstwie.

Choć przyczyny katastrofy smoleńskiej nigdy nie ujrzą światła dziennego to Polacy o wszystkich ofiarach pamiętają. W każdą rocznicę podczas Eucharystii w int. Ojczyzny, o godz. 15.30, zanoszona jest modlitwa za wszystkich, którzy zginęli. Wczoraj biało czerwone wieńce, a także świetlisty krzyż przy Epitafium Smoleńskim umieścili przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, a także przybyli pielgrzymi.

2024-04-10 18:04

Ocena: +11 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś Msza św. w intencji Synodu Biskupów o synodalności

[ TEMATY ]

Jasna Góra

synod

Karol Porwich/Niedziela

W Sanktuarium na Jasnej Górze w środę o godz. 13.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji trwającego Synodu Biskupów o synodalności. Eucharystii z ramienia Konferencji Episkopatu Polski będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego KEP.

W ostatnim dniu maja w sanktuariach maryjnych na całym świecie planowane są modlitwy wspierające przygotowania do sesji Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w październiku w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Włoszczowska

Niedziela kielecka 18/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Matka Boża

Autorstwa Mqrcin79 - Praca własna, commons.wikimedia.org

Po raz pierwszy na kartach historii Włoszczowa pojawiła się w 1154 r., kiedy to Henryk Sandomierski przekazał Joannitom z Zagości małą wieś o nazwie Vloszczova. Miejscowość przechodziła z rąk do rąk, by w XVI wieku trafić w posiadanie możnego rodu Szafrańców.

Od połowy tego wieku notuje się wzrost znaczenia Włoszczowy. Dzięki Hieronimowi Szafrańcowi, staroście chęcińskiemu, w 1539 r. król Zygmunt I Stary nadaje jej prawa miejskie. Włoszczowa rozwija się, lecz nie jest to rozwój gwałtowny. Na początku XIX wieku jest znowu wsią, a utracone prawa miejskie w latach insurekcji kościuszkowskiej odzyskuje w 1815 r. Kilkadziesiąt lat później, w 1867 r., staje się centrum utworzonego powiatu. Szybko zwiększa się liczba mieszkańców, wśród których znaczny procent to Żydzi. Według ks. Jana Wiśniewskiego „Nad szarzyzną małomiasteczkowych domów góruje tu starożytna świątynia i nowozbudowany gmach miejscowego gimnazjum”. Aż trudno uwierzyć, że jeden z takich szarych małomiasteczkowych domów był miejscem, w którym nastąpiły wydarzenia na trwale zmieniające historię miejscowości. Aby je poznać, trzeba cofnąć się kilkaset lat.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gnieźnieńska: Neoprezbiterzy otrzymali dekrety

2024-05-28 10:45

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

archidiecezja.pl

Ks. Artur Gołańczyk i ks. Piotr Mroczkowski otrzymali 25 maja z rąk Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka dekrety posyłające ich na pierwsze parafie. Wręczenie odbyło się w dniu ich święceń kapłańskich.

Ks. Artur Gołańczyk będzie wikariuszem w parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję