Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: sympozjum „Duchowa adopcja a kultura pro-life"

Na Jasnej Górze odbyło się sympozjum naukowe „Duchowa adopcja, a kultura pro-life. Jasnogórski horyzont obrony życia dzieci poczętych”. Wpisuje się ono w 20-lecie powstania w częstochowskim sanktuarium Centralnego Ośrodka Duchowej Adopcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył generał Zakonu Paulinów ojciec Arnold Chrapkowski, który podkreślił, że życie ludzkie jest najwyższą wartością. Aby je wybierać, trzeba być w jedności z Bogiem. - Jeśli chcemy wybierać bardziej to co Boże, niż to co ludzkie, potrzebujemy życia, nowego życia w jedności z Bogiem - powiedział o. generał. Przypomniał też, że niezbędna jest postawa posłuszeństwa Bogu, a do tego nie możemy ustawać w modlitwie. - Musimy prosić, abyśmy jak Piotr i pozostali apostołowie, potrafili przeciwstawiać się złu i zawsze stawać w obronie najwyższej prawdy - zaznaczył o. Chrapkowski, uwrażliwiając także na postawy życiowe oraz fakt „czy nie próbujemy za bardzo dopasowywać się do ludzkich poglądów, usiłując nasze życie i decyzje wcisnąć w ramy poprawności społecznej i politycznej”.

Wydarzenie odbyło się w Kaplicy Różańcowej. Podejmowane były tematy zagrożenia ludzkiego życia, biblijnych podstaw duchowej adopcji i jej aspekty pastoralne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Celem sympozjum jest pokazywanie piękna życia - mówi o. Łukasz Filipiuk, podkreślając, że ciągle i na nowo należy budzić świadomość ludzi na temat piękna i wartości życia. - Nie tylko w negatywnym kontekście zakazu aborcji, ale pokazywania bardziej piękna życia - wyjaśnił kapłan, wskazując także, że zakaz aborcji i ukazywanie jej zła powinno być konsekwencją afirmacji życia.

Dr Danuta Piekarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w trakcie swojego wystąpienia ukazała biblijne podstawy duchowej adopcji. Choć, jak podkreśliła, w Biblii nie ma fragmentów bezpośrednio mówiących o tej szczególnej modlitwie. - Duchowa adopcja jest zjawiskiem nowym i Pismo Święte nic wprost o niej nie mówi - zauważyła prelegentka, wyjaśniając jednak, że Psalm 139 i Księga Mądrości, pokazują Bożą miłość do życia ludzkiego od samego początku. - Ludzkie życie stało się upragnione przez Boga dużo wcześniej niż ono zaistniało - powiedziała dr Piekarz.

Reklama

O. Michał Legan, wykładowca UPJPII w Krakowie, dyrektor redakcji audycji katolickich TVP, opowiadał dziś o swoich osobistych doświadczeniach jako spowiednika jasnogórskiego, odnosił się także do listu papieża Franciszka „Misericordia et misera”. - Konfesjonał naprawdę leczy - podkreślił o. Legan, przypominając, że dramat zmagania się z duchowymi konsekwencjami aborcji dotyka nie tylko kobiet, ale całych rodzin. - Sakrament może leczyć - podsumował.

Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, uczestniczka sympozjum i jednocześnie świadek działań Prymasa Tysiąclecia, wielokrotnie podejmowała się, i wciąż podejmuje duchowej adopcji. - Duchowa adopcja jest moją radością - powiedziała. Podzieliła się również tym, że nie ustaje w podejmowaniu modlitwy za nienarodzonych, a modląc się śledzi ich rozwój. - Teraz mamy bardzo dużo informacji o pełnym rozwoju człowieka w łonie matki - zauważyła. Jednocześnie przypomniała, że dziś temat ten jest bardzo naglący, a także, że można przedstawiać go z różnych strony. - Przede wszystkim jako ratowanie istoty macierzyństwa - wyjaśniła.

Myśl przewodnią i przesłanie sympozjum stanowiła zachęta do praktycznego działania, podejmowania duchowej adopcji dziecka poczętego. Stanowi również odpowiedź na działania Rządu, na które w ludzki sposób nie mamy wpływu, możemy jednak polecać je modlitwie. Przypomniano także, że na Jasnej Górze od 20 lat istnieje Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji. Jest on „realną przystanią dla życia”; to miejsce, które „żyje, czeka i woła”. Przypomniano, że często w bezsilności rodzi się moc, a przed nami jest „wielka i dobra perspektywa”.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego to indywidualne zobowiązanie, które podejmowane jest w intencji dziecka w łonie matki, któremu zagraża zabicie go. Zobowiązanie trwa dziewięć miesięcy i polega ono na odmawianiu każdego dnia jednej tajemnicy różańca i modlitwy w intencji zagrożonego dziecka i jego rodziców. Więcej na ten temat na stronie: www.duchowaadopcja.pl

Organizatorami konferencji byli: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Instytutem Teologicznym Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika i Jasnogórskim Instytutem Maryjnym.

2024-04-11 16:11

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast - 8 marca na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kobiety

Adobe.Stock

Szczególna modlitwa o szacunek dla życia każdego człowieka a zwłaszcza tego poczętego oraz za matki, by nie ustawały w przekazywaniu swym dzieciom wiary, zanoszona będzie na Jasnej Górze 8 marca. Na organizowane już po raz siedemnasty przez Civitas Christiana „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” zaproszone są nie tylko panie.

Podczas tegorocznego spotkania przywołane zostaną m.in. dwie niezwykłe postaci - matki świętych kapłanów: Marianna Popiełuszko i Emilia Wojtyłowa. Będzie o nich mówić autorka ich biografii dr Milena Kindziuk z UKSW.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

- Drodzy bracia i siostry, Duch Święty jest Tym, który tworzy zgodę, harmonię i tworzy ją wychodząc z różnych, czasem nawet sprzecznych rzeczywistości. Dzisiaj, w uroczystość Pięćdziesiątnicy módlmy się do Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna, aby stworzył harmonię w sercach, zgodę w rodzinach, zgodę w społeczeństwie, harmonię w całym świecie. Niech Duch Święty sprawi, by między chrześcijanami różnych wyznań wzrastała komunia i braterstwo. Niech da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom. Jest dziś bardzo wiele wojen. Pomyślmy o Ukrainie. Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami. Pomyślmy o Ziemi Świętej, Palestynie, Izraelu, pomyślmy o wielu miejscach, gdzie toczą się wojny. Niech Duch Święty doprowadzi rządzących państwami i nas wszystkich do otwierania bram pokoju - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję