Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

„Jestem chrześcijaninem, wierzę, nie wstydzę się tego, nie boję się…”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwycięzca Mateusz Bułacz z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie przyznał, że tegoroczne czytanie Dziejów Apostolskich stało się bardzo ważne, bo w kontekście współczesności Kościoła, zobaczył jak silna może być wspólnota. - Pomogło mi to lepiej zrozumieć tajemnicę Kościoła jako wspólnoty. Szczególnie teraz, kiedy żyjemy w takich czasach zamętu, dzieje Apostolskie umacniają nas, pomagają wytrwać też wobec obelg, które czasem słyszy Kościół katolicki. Jestem chrześcijaninem, wierzę, nie wstydzę się tego, nie boje się - powiedział zdobywca I miejsca.

II miejsce zajął Mateusz Banaszczyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Dla młodego człowieka poznawanie słowa Boga, to przede wszystkim odkrywanie swojego życiowego powołania. Marzy, by zostać kapłanem. Jak przyznał już w siódmej klasie „były pierwsze przebłyski o zostaniu księdzem” i wtedy kupił dla siebie Biblię, taką jaką zobaczył u koleżanki na KSM-ie. - Gdy przygotowywałem się do bierzmowania, dostałem indeks, wtedy „coś bardziej zaskoczyło”; zacząłem częściej chodzić do kościoła, udzielać się w parafii - opowiadał.

Dla katechetki Mateusza Gabrieli Szczygłowskiej to już kolejny powód do radości z finalisty. Jak podkreśla, odpowiadając na pytanie jak zachęcić uczniów do czytania Pisma św., to młodzi poszukują odpowiedzi na różne pytania i znajdują je w słowie Bożym.

Laureatka III miejsca Barbara Waryś z I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie pogratulowała wszystkim uczestnikom „biblijnych zmagań”. - Tu nie o nagrody chodzi, ale o szerzenie słowa Boga, więc wszystkim gratulacje się należą - mówiła uczennica i podkreśliła, że dzięki także takim konkursom coraz głębiej poznaje Biblię, wzrasta jej świadomość i stara się żyć słowem Bożym na co dzień. Jest także wdzięczna katechecie ks. Wojciechowi Pelczarskiemu za motywację i pomoc w przygotowaniach. - Pytania nie były łatwe, jestem pełen podziwu dla wszystkich uczestników. Warto się potrudzić, poświęcać im czas - powiedział ks. Pelczarski, który od wielu lat przygotowuje swoich uczniów do konkursu i zaznaczył, że to młodzi są najlepszymi ambasadorami Biblii w swoich środowiskach.

Reklama

Nie specjaliści, a diakoni

Bp Przybylski przypomniał młodym, że choć Biblię można też czytać jako ciekawą książkę, pełną wiedzy, danych historycznych, to jest ona wtedy trochę martwa duchowo. - Biblię trzeba czytać zaczynając od modlitwy. Jeśli chcecie, aby słowo Boże w was żyło, was przemieniało, jeśli chcecie być świadkami tego słowa, to nie można Biblii czytać jak zwykłej książki. Trzeba zaczynać pod modlitwy do Ducha Świętego, bo tak naprawdę to On ja napisał, to On jest głównym autorem - przypominał bp Przybylski.

Życzył uczestnikom Konkursu Biblijnego, by nie byli specjalistami od tej czy innej księgi Pisma św., ale jak Maryja, jak przywołany dziś w liturgii słowa diakon Filip, który wyjaśniał Pisma urzędnikowi królowej Etiopii, by byli diakonami słowa. By najpierw słowo Boże poznawali, a potem z nim i według niego żyli, zadając tez Bogu pytania i słuchając Jego odpowiedzi, by żyli w rytmie słowa Bożego.

- Znać słowo Boże i żyć w jego rytmie, żeby to było widać po nas, chrześcijanach, że my wychodzimy z kościoła i nie żyjemy w rytmie tego świata, że nie żyjemy tym, co nam powiedzą w gazetach, co ludzie gadają, ale w rytmie słowa Bożego. I jeszcze jedno, o co chce was poprosić; to słowo jest i do przyjęcia, i do życia według niego, ale jest też do głoszenia. Ci wszyscy, którzy usłyszeli słowo Boże, stawali się jego świadkami - zachęcał młodych bp Przybylski.

Reklama

Jakub Bylica z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu w konkursie uczestniczył po raz kolejny, w ubiegłym roku dotarł do finału. Jak podkreśla, Biblia towarzyszy mu w życiu wiarą, której uczy się od rodziców. -Wspólna Msza św. w niedziele, wspólna modlitwa wieczorna i właśnie to było bardzo inspirujące. Też inspirująca była wiara mojej babci, kiedy widziałem, jak zawsze o piętnastej modliła się koronką do Bożego Miłosierdzia. Tak myślę, że dzięki niej jestem w tym miejscu - opowiadał Jakub i przyznał, że myśli o kapłaństwie jako swoim powołaniu.

W ramach Konkursu młodzi uczestniczyli w Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego w spotkaniu zatytułowanym: „Wszystko wasze niech się dzieje w miłości. ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Stefana Wyszyńskiego”.

Wśród wspierających konkurs biblijny w arch. częstochowskiej są: klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze, Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, zakonnicy z Towarzystwa św. Pawła, Edycja św. Pawła, europoseł Jadwiga Wiśniewska, poseł RP Szymon Giżyński, poseł RP Lidia Burzyńska, Zakłady Produkcyjne w Koniecpolu Grupa Opakowań INCO S.A, Tygodnik Katolicki „Niedziela” - Instytut Mediów, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews, Radio Fiat.

W etapie diecezjalnym w całej Polsce w konkursie uczestniczyło ponad 1,2 tys. szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy wykazywali się znajomością Dziejów Apostolskich i Księgi Sędziów, stanowiących tegoroczny zakres biblijnych zmagań.

Celem Konkursu Biblijnego organizowanego przez katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest zaproszenie młodych do czytania i zgłębiania Pisma Świętego. Biblijny projekt dla młodych wpisuje się w zachętę i przekonanie Kościoła, że „umacnianie więzi ze słowem Bożym będzie miało tym większy rozmach, im bardziej będziemy świadomi, że zarówno w Piśmie świętym, jak i w żywej tradycji Kościoła obcujemy z ostatecznym słowem Boga o wszechświecie i dziejach” /posynodalna adhortacja apostolska Verbum Domini, 2010r./

Reklama

Konkursowe eliminacje przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Największą nagrodą jest jednak spotkanie z żywym Słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili zeń życiowy drogowskaz.

13 maja finaliści diecezjalni z całej Polski wezmą udział w XVII Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze.

Finał w czerwcu w Niepokalanowie.

2024-04-18 17:13

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 25 marca zawierzenie Rosji i Ukrainy w łączności z papieżem

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook/Adobe.Stock

25 marca, gdy papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi także Jasna Góra trwać będzie w łączności duchowej z Ojcem Świętym, by prosić miłosiernego Boga przez wstawiennictwo Maryi o dar pokoju i ustanie rozlewu krwi.

- Czynić to będziemy błagając na różańcu. Zapraszam 25 marca, w piątek na godz. 19.30 do bazyliki, gdzie rozpoczniemy procesję różańcową, która z Wizerunkiem Jasnogórskiej Matki przejdzie symbolicznym szlakiem po wałach. Następnie w Kaplicy Matki Bożej modlić się będziemy Akatystem, a więc hymnem typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu - informuje przeor Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

W XIV Konwencji Stanowej uczestniczą - z pełnią praw - Delegaci z Rad Lokalnych zarejestrowanych do dnia 1 marca 2024 roku. Każda Rada jest reprezentowana przez dwóch Delegatów.

CZYTAJ DALEJ

Nowe wino

2024-05-19 11:10

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, a homilię wygłosił bp Maciej Małyga. Przed Eucharystią odbyła się modlitwa uwielbienia i wstawiennicza, konferencję o nowym winie, nowym stworzeniu i Godach Baranka wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik. A od godziny 1:00 do godz. 7:00 trwała nocna adoracja przed otwarciem Synodu naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję