Reklama

Polska

Jasna Góra: Krajowe Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca

„Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” to słowa i gorące pragnienie bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiana Wiary i Żywego Różańca, a także hasło Krajowego Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca, które trwa na Jasnej Górze. To pierwsze takie spotkanie, którego celem jest zachęcenie ludzi świeckich do jeszcze głębszego zaangażowania w dzieło różańcowe.

2024-04-20 14:07

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Żywego Różańca podkreślił, że różaniec jest ocaleniem dla świata i ludzkich wartości. Przypomniał, że św. Jan Paweł II określił go darem i skarbem, bo wypływa z Kościoła. - Rozważnie poszczególnych tajemnic pokazuje, że mamy być mocnymi wiarą w Chrystusa. Tajemnice, które Maryja i Jezus przeżywali kiedyś, dziś są naszym udziałem i w każdej rozważanej tajemnicy możemy odnaleźć siebie - powiedział delegat KEP. Zauważył, że św. Jan Paweł II pozostawił nam piękne kompendium wiedzy a jest nim List Apostolski Rosarium Virginis Mariae, który dziś jest bardzo aktualny.

„Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem. Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy” - pisał papież Polak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że pokój rodzi się w sercu pojedynczego człowieka i o taki pokój powinniśmy się modlić, a także za rodziny, które borykają się dziś z wieloma zagrożeniami: „Maryjo ocal miłość i życie naszych rodzin”. Delegat podziękował wszystkim zaangażowanym w dzieło Żywego Różańca. Jak zaznaczył świeccy są „łańcuchem tajemnic różańca świętego” i odpowiedzą na prośbę Matki Bożej.

- Celem Forum jest stworzenie krajowej rady zelatorów, którzy będą pomagać diecezjalnym moderatorom Żywego Różańca. Zelatorzy to osoby kierujące grupami Żywego Różańca, czyli tzw. „Różami” lub „Kołami Różańcowymi”. To propozycja do większego zaangażowania ludzi świeckich, aby byli liderami w swoich parafiach, dekanatach i diecezjach, bo nie ma takiego miejsca, w którym nie działały by koła różańcowe - wyjaśniał ks. Jacek Gancarek krajowy moderator Żywego Różańca. Zauważył, że spotkanie na Jasnej Górze ma „ożywić ducha modlitwy różańcowej”, aby dotrzeć też do młodych ludzi i by pokazać zelatorom narzędzia, które mogą im pomóc w formacji.

Reklama

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat otaczają modlitwą tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Członkowie stowarzyszenia powierzają wszystkie intencje papieża Franciszka, modlą się za rodziny i o pokój na świecie. - Żywy Różaniec zainicjowała bł. Paulina Jaricot w Lyonie w 1826 r. i ona pozostawiła świeckim bardzo ważną misję, żeby byli świadkami i głosili nie tylko Ewangelię, ale też kult Matki Bożej w swojej codzienności, aby byli świadkami Chrystusa tam, gdzie żyją i pracują - powiedziała s. Emmanuela Stachurska. Sekretarz stowarzyszenia Zarządu Żywego Różańca zauważyła, że „modlitwa jest spotkaniem z Bogiem, które przemienia ludzkie serca”.

Na Jasną Górę przyjechali zelatorzy z wielu polskich diecezji i osoby, które chcą zaangażować się w dzieło. Jak podkreślali różaniec dodaje im sił w codzienności i jest ratunkiem dla świata.

Henryk i Teresa ze Strojca należą do koła różańcowego od wielu lat jak mówili różaniec jest dla nich drogą do nieba. Zauważyli z uśmiechem, że to dzięki modlitwie są szczęśliwym małżeństwem od ponad 50 lat. -Wszystkie problemy, które się pojawiały omadlaliśmy wspólnie. Różaniec to wielka siła. Zawsze mamy go przy sobie - dzieliło się swoim świadectwem małżeństwo.

- Jestem diecezjalnym moderatorem i dziś dziękuję, że mogę tak pięknie służyć Matce Bożej. Różaniec to wyjątkowa modlitwa, którą powinniśmy odmawiać w rodzinach, dlatego tak w różach dzielimy się tajemnicami, żeby małżeństwa mogły modlić się razem i angażować swoje dzieci. To jest bardzo ważne, aby uczyć je oddania Bogu - powiedziała Renata Przewoźnik, moderator Żywego Różańca z diec. drohiczyńskiej. Dodała, że członkowie Żywego Różańca wspierają siostry misjonarki np. z Zambi czy Tanzani organizując akcje charytatywne dla biednych dzieci.

Reklama

Podczas forum zostały omówione kwestie organizacyjne związane z XII Ogólnopolską Pielgrzymką Żywego Różańca na Jasną Górę, która zaplanowana jest na 31.05 - 01.06.2024 i III Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym na Jasną Górę - 2026 rok, a także z jubileuszem 200 lecie powstania Żywego Różańca.

Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Od czytania do spotkania

– Wszystkim życzę, żeby od czytania, nawet najmniejszego fragmentu Pisma Świętego, każdy z nas przeszedł do spotkania z Jezusem, bo to jest nasza droga – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski do osób zgromadzonych w Kaplicy Cudownego Obrazu i do widzów TVP Polonia. Eucharystia, bowiem transmitowana była na żywo z Jasnej Góry w dniu III Narodowego Czytania Pisma Świętego.

Przed Mszą św. fragmenty Pisma Świętego odczytali: Beata Kempa, minister-członek Rady Ministrów, odpowiedzialna za sprawy dotyczące pomocy humanitarnej; Jadwiga Wiśniewska, poseł do parlamentu Europejskiego; o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry; Mariusz Książek, dyrektor marketingu i reklamy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

[ TEMATY ]

Duch Święty

Kard. Grzegorz Ryś

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

W Starym Testamencie bywa przedstawiany jako potężna moc, którą posługuje się Bóg, a dzisiaj najczęściej kojarzymy Go z obrazem gołębicy, płomienia czy silnego podmuchu. Jego nieoczywista moc, o której mówią te wizerunki, może zdziałać cuda. Wystarczy poznać Go i dać się Mu poprowadzić. Dopiero w Nowym Testamencie ukazuje nam się nie jako jakaś siła, wiatr, tchnienie czy moc, ale Osoba Boża.

CZYTAJ DALEJ

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

W XIV Konwencji Stanowej uczestniczą - z pełnią praw - Delegaci z Rad Lokalnych zarejestrowanych do dnia 1 marca 2024 roku. Każda Rada jest reprezentowana przez dwóch Delegatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję