Reklama

Wiara

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

Hetmańska Zwycięska Mariampolska, módl się za nami...

W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie.

2024-05-27 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważanie 28

Hetmańska Zwycięska Mariampolska

coś rozpoczęła exodus Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ze wschodu na zachód

Reklama

dziś we Wrocławiu

z zaczesanymi do tyłu włosami

módl się za nami

W naszej wędrówce przed Maryjne wizerunki opisywane przez ks. Jana Twardowskiego, znów dotykamy dwóch miejsc. Mariampola na terenie dzisiejszej Ukrainy i stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Zatrzymamy się jednak we Wrocławiu, gdzie schronienie znalazło wiele cudownych wizerunków z kresów wschodnich Rzeczypospolitej. W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie. Potem, kiedy osiedlili się na swojej ziemi, powierzali je kościołom. I tak, w pięknej gotyckiej świątyni Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu - wznoszącej się w najstarszej dzielnicy miasta na Ostrowie Tumskim w barokowym ołtarzu w południowej nawie, znalazła swoje schronienie Matka Boża Zwycięska z Mariampola. Choć nie jest znany moment powstania obrazu to wiadome jest to, że towarzyszył on hetmanowi Stanisławowi Janowi Jabłonowskiemu w jego kaplicy polowej. Dowódca ten był ważną i skuteczną postacią w szeregach króla Jana III Sobieskiego, a zwycięskie starcia zawierzane Matce Bożej znamy z podręczników historii. Były to bitwa pod Chocimiem (1673), Żurawnem (1676) i Wiedniem (1683), a także kampanie na Wołyniu, Podolu i Bukowinie. Wśród stoczonych bitew szczególne znaczenie miała sukcesja wiedeńska, kiedy to wojska polskie pod dowództwem Jana III Sobieskiego zatrzymały najazd wojsk tatarskich na Europę.

Hetman Jabłonowski w sposób szczególny doceniał obecność i wstawiennictwo Matki Bożej na swej drodze. Po okresie walk towarzyszący mu wizerunek umieścił w zamku w Mariampolu. Nie tylko żołnierze, ale również okoliczni mieszkańcy zauważyli szczególne łaski m. in. uzdrowień i nawróceń, wypraszane u stop Matki Bożej. Wizerunek stawał się coraz bardziej znany pod różnymi nazwami: Matki Bożej Mariampolskiej, zwycięskiej czy hetmańskiej.

W kolejnych wiekach co najmniej dwukrotnie historia pokazała, że wokół cudownego obrazu dokonywały się niesamowite przemiany ludzkich serc zwaśnionych narodów. Najpierw samo miasto Mariampol, naznaczone dramatem wojny - zbrodni, krzywd i wysiedleń - stało się również miejscem wyciągania ręki do zgody i współpracy. Podobny proces trudnej odbudowy społeczności osób poranionych zbrodniami wojennymi, miał miejsce tuż przy obecnej lokalizacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej we Wrocławiu przy kościele na Piasku. Aktu intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej Mariampolskiej w nowo odbudowanym kościele dokonał 2 września 1965 roku metropolita wrocławski kard. Bolesław Kominek w obecności Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Inną, jakże ważną obraz Matki Bożej datą dla czcicieli Matki Bożej jest dzień 10 września 1989 roku, kiedy to w ramach uroczystych przygotowań do jubileuszu tysiąclecia istnienia archidiecezji wrocławskiej odbyła się koronacja Matki Bożej Zwycięskiej z Mariampola.

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Rozważanie 7

CZYTAJ DALEJ

Dolnośląskie/ Piorun poraził grupę osób w Górach Izerskich; 13 rannych, w tym dzieci

2024-06-13 16:13

[ TEMATY ]

rażenie piorunem

Góry Izerskie

Pixabay,com

Siedmioro dzieci i sześcioro dorosłych zostało rannych w wyniku rażenia piorunem w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Łącznie GOPR ewakuowało do Świeradowa Zdroju 24 osoby, w tym dzieci.

Do zdarzenia doszło w czwartek na przełęczy Łącznik w Górach Izerskich. „Znajdowały się tam grupa 24 osób, w tym dzieci. Osoby z tej grupy zostały rażone piorunem. Wszyscy zostali już ewakuowani do Świeradowa Zdroju” – powiedział PAP naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR Adam Tkocz.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: podpisano list intencyjny ws. obchodów 1000-lecia koronacji królewskich

2024-06-13 16:16

[ TEMATY ]

rocznica

Gniezno

koronacja

Artur Stelmasiak

Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Kościoła podpisali 13 czerwca w Gnieźnie list intencyjny ws. wspólnej organizacji przyszłorocznych obchodów 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski w Gnieźnie. Ze strony Kościoła sygnatariuszem listu jest Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Jak czytamy w preambule listu koronacje Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej w 1025 roku były „owocem przyjętego przez Mieszka I chrztu, a także pielgrzymki cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha znanej jako Zjazd Gnieźnieński (…) miały ogromne znaczenie dla kształtowania polskiej państwowości oraz obecności we wspólnocie chrześcijańskich narodów Europy. Świadczyły o całkowitej niezależności i jedności państwa, były również aktem ekonomicznym, dowodem niepodległości i suwerenności młodego kraju, a królom Polski zapewniały godność monarszą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję