Reklama

Twórcza i aktywna Młodość = KSM!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje… W końcu upragniony czas odpoczynku. Szkoły i uczelnie pustoszeją. Uczniowie, studenci zamykają skrypty i podręczniki. Są jednak wśród nich tacy, dla których czas wolny od szkoły nie jest czasem wolnym od podejmowania ciekawych inicjatyw.
Dla członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wakacje, to czas szczególnej pracy - apostolstwa i zdobywania młodych dla Chrystusa. Na naszych łamach prezentujemy KSM Archidiecezji Krakowskiej, który na tle innych diecezji w całej Polsce wyróżnia się szczególną aktywnością.

„Zarażają” wartościami

To młodzi katolicy, którzy stawiają na apostolstwo, na czyn, który zachęci innych stojących w progu Kościoła, aby weszli do środka. Można powiedzieć, że stawiają na apostolstwo nowoczesne, bo wykorzystują wszystkie dostępne środki, aby trafić do młodego człowieka. Podstawowe postulaty, zawarte w słowach: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - Gotów!”, realizują przez organizowanie i włączanie się w akcje oparte na głębokiej formacji religijnej, dzięki którym „zarażają” wartościami innych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Młodsza Akcja Katolicka”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży funkcjonuje w Polsce już od czasów przedwojennych. Jego działalność przerwał wybuch I wojny światowej i okres komunizmu. Niektórzy określają KSM jako „młodszą Akcję Katolicką” i rzeczywiście ma to uzasadnienie w historii. W 1934 r., na krajowym zjeździe Akcji Katolickiej, włączono do niej Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej i nazwano je Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Na początku działalności wyróżniono gałąź męską i żeńską Stowarzyszenia. Po wznowieniu działalności w 1990 r. przyjęło ono formę koedukacyjną.

Krakowski KSM

KSM jest stowarzyszeniem ogólnopolskim. Biuro Prezydium Krajowej Rady znajduje się w Warszawie. W terenie działa w większości polskich diecezji, m.in. w krakowskiej. Obecnie działa u nas jedno koło szkolne KSM-u (przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1, ul. Rzeźnicza 4), jedno koło studenckie (Krakowskie Koło Akademickie KSM AK przy parafii św. Mikołaja, ul. Kopernika 9) oraz 16 oddziałów parafialnych (m.in. w Krakowie, Zakopanem, Libiążu, Więcławicach, Skawinie, Mszanie Dolnej, Poroninie). Biuro Zarządu krakowskiego mieści się w Krakowie przy ul. Wiślnej. Asystentem kościelnym jest ks. Rafał Buzała, a prezesem Marcin Nowak.

Reklama

Za słowem idą czyny

Młodzi z KSM-u starają się wcielać w życie „Dekalog” KSM-owicza, który zachęca do szerzenia Chrystusowego Królestwa w swojej duszy i w środowisku. Mówi on o szanowaniu godności i czystości, o poszanowaniu pracy, oszczędności i sumiennym spełnianiu obowiązków. Jest też w nim mowa o chrześcijańskiej kulturze życia i dbaniu o rozwój fizyczny. „Dekalog” przedstawia pewne ideały, które mają połączyć młodych ludzi. Nie jest to pusty zapis, bo niezliczona ilość akcji świadczy o tym, że w tej wspólnocie za słowem idą czyny.

Jest w czym wybierać

KSM Archidiecezji Krakowskiej włącza się w ogólnopolskie inicjatywy Stowarzyszenia, jak również wychodzi do ludzi ze swoimi pomysłami. Ogólnopolską akcją jest program profilaktyczny, który ma na celu przeciwdziałanie uzależnieniu od narkotyków. Prowadzony jest on w gimnazjach i liceach. Tworzy go film multimedialny oraz scenariusze godzin wychowawczych, które poruszają tematykę tego zniewolenia. Inną ogólnopolską inicjatywą są obozy językowe, prowadzone przez Szkołę Języków Obcych „eMKa”. W tym roku organizowane są po raz jedenasty. Kraków prowadzi „eMKę” od 6 lat. Tym razem zaprasza na cztery turnusy obozów: językowo-taneczne, językowo-konne i językowo-turystyczne (jest jeszcze kilka wolnych miejsc).
Ciekawy jest także ogólnopolski projekt pt.: „Młodzi tej ziemi”. Powstał on w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”. Inicjatywa ta, której towarzyszą warsztaty terenowe, ma służyć kształtowaniu postaw prospołecznych wśród młodych ludzi, uwzględniających stosunek człowieka do przyrody. Członkowie KSM-u licznie uczestniczą także w spotkaniach młodych w Lednicy, angażują się w niezliczoną ilość wydarzeń o charakterze religijnym o zasięgu lokalnym i krajowym: uroczystości, rekolekcje, czuwania modlitewne. W niektórych diecezjach trwa jeszcze peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkównej, która obok św. Stanisława Kostki jest główną patronką organizacji.

Reklama

Krakowskie inicjatywy KSM

KSM Archidiecezji Krakowskiej organizuje co roku Spartakiadę Narciarską, a także Złazisko Sportowe, kładąc nacisk na wychowanie przez sport. Liczne są także akcje kulturalne. W zeszłym roku po raz pierwszy odbył się Festiwal Małych Form Artystycznych „Inspiracje”, a w tym roku krakowscy KSM-owicze zaproponowali m.in. udział w debacie na temat czystości oraz zorganizowali Festiwal Filmów Pro-Life. Oddziały parafialne oraz koło szkolne i studenckie licznie włączają się w wolontariat - organizują półkolonie dla dzieci, festyny parafialne, współpracują z innymi ruchami i stowarzyszeniami katolickimi.
Z inicjatywy Magdaleny Guziak - rzecznika prasowego Zarządu KSM AK powstała także redagowana w nowoczesny sposób gazeta pt. „Heaven” (do niedawna Biuletyn KSM), która drogą mailową dociera do wielu odbiorców w całej Polsce (wystarczy wysłać swoje zgłoszenie na adres: m.guziak@krakow.ksm.org.pl).

Szeroki jest zakres

Organizacja przyciąga wielu młodych ludzi w wieku 14-30 lat, którzy starają się działać w taki sposób, w jaki opisywał to kard. August Hlond, czyli praktycznie i życiowo, szukając najprostszych i najkrótszych dróg do celu, bo współczesność wymaga szybkości decyzji i działania.

JAK ZAŁOŻYĆ KSM?

W parafii: kontakt z Zarządem Diecezjalnym (zapoznanie się ze statutem, programem formacyjnym KSM oraz kalendarzem szkoleń i rekolekcji KSM w danej diecezji).Stworzenie grupy zakładającej oddział i zaproszenie innych do włączenia się (współpraca z księżmi, plakaty, ogłoszenia parafialne).Spotkanie założycielskie (wytłumaczenie zadań i celów Stowarzyszenia, charakteru organizacji, ustalenie stałego terminu i miejsca spotkań, przeprowadzenie wyborów do kierownictwa oddziału). Kontakt z Zarządem Diecezjalnym, który wyda decyzję o powołaniu oddziału.

W szkole lub na uczelni: inicjatywę powołania koła szkolnego KSM może podjąć nauczyciel, katecheta, samorząd uczniowski lub studencki, czy grupa młodzieży po wcześniejszej konsultacji z proboszczem, który odpowiada za KSM na terenie parafii.
Następnie trzeba:
- wystąpić do dyrektora szkoły z propozycją założenia Stowarzyszenia w szkole;
- wręczyć statut KSM;
- określić warunki działania;
- zaproponować opiekuna koła lub prosić o jego wyznaczenie, może być nim nauczyciel lub katecheta świecki;
- prosić o przydzielenie stałego miejsca spotkań.

Biuro Zarządu Diecezjalnego KSM Archidiecezji Krakowskiej
ul. Wiślna 12/7, 31-007 Kraków, tel. (12) 62 88 229, www.krakow.ksm.org.pl; biuro@krakow.ksm.org.pl

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Św. Pius V

Antonio Ghislieri, zwany Aleksandrinus, urodził się 17 stycznia 1504 r. w Bosco Marengo w Piemoncie (Włochy). Drogowskazem jego całego życia była najdoskonalsza pobożność chrześcijańska.

Mając zaledwie piętnaście lat, przywdział habit dominikański. Został potem biskupem i kardynałem. Po śmierci Piusa IV wybrano go na papieża. Przybrał imię Piusa V. Od razu przystąpił do wprowadzania w życie uchwał zakończonego 3 lata wcześniej Soboru Trydenckiego. Pius V zwracał baczną uwagę, by do godności i urzędów kościelnych dopuszczać tylko najgodniejszych. Odrzucał więc stanowczo względy rodzinne, dyplomatyczne czy też polityczne. Przeprowadził do końca reformę w Kurii Rzymskiej. Papież starał się zaprowadzić ład także w państwie kościelnym. Za jego pontyfikatu 7 października 1571 r. cesarz Jan Austriacki odniósł pod Lepanto słynne zwycięstwo nad Turkami podczas jednej z najkrwawszych bitew morskich.

CZYTAJ DALEJ

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

[ TEMATY ]

Unia Europejska

projekt

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Odnosząc się do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego abp Crepaldi podkreśla ich wyjątkową ważność. „Unia Europejska nie sprawdziła się w ostatnim czasie. Wiele osób wskazywało na poważne wady Europejskiego Zielonego Ładu, ale nie zostały wysłuchane. Polityka klimatyczna i transformacji energetycznej była centralistyczna, kosztowna, nieskuteczna i iluzoryczna, wywołując reakcje odrzucenia. Niedawne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji jako prawa człowieka podkreśliło przejęcie kontroli nad parlamentem przez destrukcyjną i beznadziejną ideologię. Wtrącanie się instytucji UE w wybory parlamentarne w Polsce i forsowanie decyzji przez rząd Węgier, narodu często traktowanego jako «obcy» dla Unii, to tylko niektóre aspekty sytuacji wyraźnego kryzysu. Dodajmy do tego znaczącą porażkę w polityce zagranicznej” - stwierdził emerytowany biskup Triestu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję