Reklama

Kościół

Monte Cassino – rozpoczęły się uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

80 lat temu, 17 stycznia 1944 r. rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino. W największej batalii frontu włoskiego walczyli żołnierze dziesięciu narodowości. Rankiem, 15 lutego 1944 r. 255 „latających fortec” zrzuciło na Monte Cassino ponad 350 ton bomb burzących, które sprawiły, że klasztoru został zamieniony w ruinę. Po zniszczeniu klasztoru wojska alianckie próbowały zdobyć punkty oporu znajdujące się w mieście Cassino a następnie samo wzgórze Monte Cassino.

2024-05-14 10:27

[ TEMATY ]

Monte Cassino

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W maju zadanie zdobycia ruin klasztoru bronionego przez resztki sił niemieckich przypadło żołnierzom 2. Korpusu Polskiego. „Czwarte natarcie na górę klasztorną – będzie polskim natarciem. Tam, gdzie padli Amerykanie, Anglicy, Nowozelandczycy, Francuzi, Hindusi” - napisał Melchior Wańkowicz w swoim reportażu o bitwie. Atak rozpoczął się w nocy z 11 na 12 maja. Generał Władysław Anders w rozkazie do swoich oddziałów napisał:

„Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego”.

Podziel się cytatem

Niestety, pierwsze dni nie przyniosły decydujących rozstrzygnięć. 16 maja żołnierze generała Andersa otrzymali rozkaz szturmu na klasztor, który zaczął się z 17 na 18 maja. Rankiem zdziesiątkowani i wyczerpani niemieccy żołnierze wywiesili na ruinach klasztoru białą flagę. O godz. 9.50 jeden z polskich ułanów zawiesił na gruzach proporzec 12. Pułku Ułanów Podolskich, a następnie na Monte Cassino umieszczono polską flagę. Tak zakończył się największy bój żołnierzy generała Andersa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Walki o Monte Cassino trwały cztery miesiące, w czasie których zginęło 50 tysięcy żołnierzy alianckich; polskich żołnierzy zginęło 4 tysiące. Na przełomie 1944 i 1945 r. u podnóża klasztoru powstał polski cmentarz wojskowy, który jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Pochowano na nim 1072 polskich żołnierzy. Na płycie cmentarza umieszczono symboliczny napis: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”. 12 maja 1970 r. zmarł w Londynie generał Anders – pragnął być pochowany obok swoich żołnierzy, dlatego i on spoczywa na cmentarzu na Monte Cassino.

Włodzimierz Rędzioch

I w tym roku, jak co roku 12 maja na cmentarzu polskim na Monte Cassino odbyły się uroczystości rocznicowe związane z 80. rocznicą rozpoczęcia ostatniego natarcia na wzgórze oraz rocznicę śmierci gen. Andersa. Na grób Ojca przybyła córka generała, Ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego, organizacji polonijnych z Włoch, pielgrzymka zorganizowana przez duszpasterstwo Polaków przy kościele św. Stanisława w Rzymie oraz zespół muzyczny Mała Armia Janosika. Na Monte Cassino przyjechali w ramach peregrynacji Patriotycznej Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej przedstawiciele Bractw z różnych miast kraju na czele z prezesem Zjednoczenia Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej, generałem bractwa Adamem Marianem Gołembowskim i Wielkim Kanclerzem, generałem bractwa Gniewomirem Rokoszem-Kuczyńskim.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch

Punktem centralnym obchodów była uroczysta Msza św. odprawiona przez ks. prał. Pawła Ptasznika, rektora kościoła św. Stanisława, homilię wygłosił ks. Tomasz Jarosz. W czasie uroczystości miała miejsce proklamacja ustanowienia przez Bractwo Kurkowe Orderu 80-lecia Bitwy pod Monte Cassino – odznaczenie to zostało wręczone pierwszym wyróżnionym począwszy od Ambasador Anders. Uroczystość stała się również okazją do poświęcenia nowego Sztandaru Bractwa Strzeleckiego im. Generała Władysława Andersa – poświęcenia dokonał ks. prał. Paweł Ptasznik.

Włodzimierz Rędzioch

W czasie Mszy św. na cmentarzu rozbrzmiewała muzyka i śpiew największej polskiej kapeli ludowej - Małej Armii Janosika.

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Monte Cassino: Msza św. w 80. rocznicę zbombardowania opactwa

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Monte Cassino

80. rocznica

Archiwum Niedzieli Rzeszowskiej

Monte Cassino

Monte Cassino

W opactwie benedyktynów na Monte Cassino upamiętniono 80. rocznicę jego zbombardowania przez lotnictwo alianckie w czasie II wojny światowej. W jego wyniku potężny gmach został zrównany z ziemią. Jego odbudowę zakończono po 20 latach.

Mszy św. przewodniczył były opat Monte Cassino (w latach 1983-2007) i emerytowany arcybiskup Gaety - Bernardo Fabio D’Onorio. W homilii 83-letni włoski hierarcha zaznaczył, że na Monte Cassino „wciąż mówią starożytne mury, a z nimi te nowe, po rekonstrukcji dokonanej dzięki państwu włoskiemu”. Przypomniał dramatyczne dni sprzed 80 laty, gdy około 500 uchodźców, którzy schronili się w opactwie, w tym wiele kobiet i dzieci, w rozpaczy uciekało na okoliczną równinę, gdy zrzucono na nie 450 ton bomb.

CZYTAJ DALEJ

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

[ TEMATY ]

dywan z kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Poza Spycimierzem tradycja układania w Boże Ciało kwietnych dywanów kultywowana jest także na Opolszczyźnie - w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Piękne kompozycje kwiatowe, układane rokrocznie w tych parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów, wpisaną w niematerialne dziedzictwo kulturowe.

CZYTAJ DALEJ

Weszła w życie nowela rozporządzenia MZ dotycząca tzw. klauzuli sumienia

2024-05-30 07:37

[ TEMATY ]

klauzula sumienia

Adobe Stock

Placówki medyczne mają obowiązek tak zorganizować pracę, by przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać zabieg przerwania ciąży - przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która w czwartek weszła w życie.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję