Reklama

Niedziela Wrocławska

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten międzynarodowy konkurs pianistyczny odbędzie się w 17-18 maja 2024 roku. Konkurs odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach – stacjonarnej na Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz online.

W XXVI KKP udział weźmie łącznie 89 pianistów m.in. z Polski, Ukrainy, Korei Południowej czy Hiszpanii. W skład jury tegorocznego konkursu wchodzą uznani pedagodzy z Polski i zagranicy: - prof. Grzegorz Kurzyński – Przewodniczący jury - dr hab. Kinga Firlej-Kubica z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta - Bacewiczów w Łodzi - dr Jaime Peñate Conde z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (Hiszpania/Polska) - Jakub Lojek z Universität Koblenz (Niemcy/Polska).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oficjalne rozpoczęcie konkursu odbędzie się w Sali Koncertowej Kłodzkiej Szkoły Muzycznej w piątek 17 maja o godz. 11:00. W tym dniu odbędą się przesłuchania grup I oraz II (najmłodszych adeptów sztuki pianistycznej w wieku 7-9 lat). Przesłuchania potrwają do godz. 16, następnie o godz. 19:00 w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie odbędzie się koncert specjalny towarzyszący XXVI KKP. Na koncercie zaprezentują się Natalia Wrona – laureatka Grand Prix zeszłorocznego konkursu, Jaime Peñate Conde oraz Jakub Lojek (jurorzy konkursu), a także wybitny wrocławski pianista – Gracjan Szymczak, laureat ponad 40 krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał on m.in. Nagrodę Specjalną dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością na XV Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2005); Grand Prix na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina (Paryż 2009) oraz III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Canberra, Australia 2011).

Reklama

W sobotę 18 maja o godz. 10:00 rozpoczną się przesłuchania grupy III, a więc uczniów w wieku 9-11 lat. Koncert Laureatów odbędzie się o godz. 16:00 w Kłodzkim Ośrodku Kultury. W konkursie przewidziano nagrody finansowe, rzeczowe oraz nagrody specjalne w postaci koncertów w renomowanych salach koncertowych, między innymi Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu czy Dworku Chopina w Dusznikach-Zdroju. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetów Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Miasta Kłodzko oraz Polanica Zdrój.

Wstęp na przesłuchania oraz koncerty jest wolny.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej niepodległości

[ TEMATY ]

św. Urszula Ledóchowska

Archiwum Sióstr Urszulanek SJK

Matka Urszula Ledóchowska w pamięci potomnych zapisała się jako założycielka nowej rodziny zakonnej, edukującej kolejne pokolenia młodzieży, mało natomiast wiadomo o jej wielkiej akcji promującej Polskę, gdy ważyły się losy odrodzenia państwa polskiego.

Specjalistka od historii szarych urszulanek s. Małgorzata Krupecka USJK, autorka biografii Założycielki, w książce „Ledóchowska. Polka i Europejka” zwraca uwagę na fakt, że do wielkiej akcji promującej Polskę, zwłaszcza w latach 1915–1918, gdy ważyły się losy kraju jako niepodległego państwa, przyszła Święta była doskonale przygotowana niejako „z urodzenia” – w jej żyłach płynęła krew kilku europejskich narodów. Po matce, Józefinie Salis-Zizers, odziedziczyła szwajcarsko-południowoniemiecko-nadbałtycką krew, wśród jej przodków byli lombardzcy, wirtemberscy i inflanccy szlachcice. Pradziadek Julii – baron von Bühler – był rosyjskim ministrem. Z kolei polscy przodkowie ojca, Antoniego Ledóchowskiego, brali udział w wyprawie wiedeńskiej, obradach Sejmu Czteroletniego i Powstaniu Listopadowym. Urodzenie i koligacje otwierały przed nią drzwi do europejskich elit, a fenomenalne zdolności językowe pozwalały jej wypowiadać się w językach skandynawskich.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-05-29 09:20

Paweł Wysoki

Parafia św. Agnieszki w Lublinie świętowała jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystość poprzedziły rekolekcje maryjne, prowadzone przez o. prof. Mirosława Chmielewskiego ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Ojców Redemptorystów). - Naszym celem jest przypomnienie, ożywienie i odnowienie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zachęcenie parafian do wspólnej modlitwy maryjnej - powiedział proboszcz i dziekan ks. Kazimierz Gacan. - W każdą środę o godz. 18 w świątyni na Kalinowszczyźnie sprawowana jest Msza św. i nabożeństwo do Matki Bożej. Przychodzą na nie wierni, by uczcić Matkę Najświętszą, która nieustannie pomaga, i polecić Jej troski, by je złożyła u stóp Jezusa Chrystusa - powiedział duszpasterz, zapraszając do wspólnej modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Kolejne odkrycie w Pompejach: rysunki dzieci na murze

2024-05-30 07:33

Rysunki dzieci ze starożytnych Pompejów, wykonane węglem na murze domu przed erupcją Wezuwiusza w 79 roku naszej ery - to kolejne nadzwyczajne odkrycie na terenie pozostałości miasta zniszczonego przez wulkan. Na rysunkach widać gladiatorów i myśliwych.

Znalezisko to pomoże historykom starożytności lepiej poznać dzieciństwo w tamtych czasach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję