Reklama

Z Jasnej Góry na kongres w Warszawie

Ciągle walczą o godność swojej Ojczyzny, bronią świętej polskiej ziemi i ukochanych Rodzinnych Ogrodów Działkowych, rozsławiając ich zdrowotne walory i niepowtarzalne piękno.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 8 września 2007 r. był niezwykłym dniem w historii ruchu działkowego w Polsce, gdy w uniesieniu religijno-patriotycznym ponad 5 tys. działkowców-pielgrzymów w zwartej kolumnie w żółto-zielonych chustach ze sztandarami swoich ogrodów i okręgów stanęło przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski na Jasnej Górze, prosząc w żarliwej modlitwie o błogosławieństwo i opiekę nad rodzinnymi ogrodami działkowymi i ich związkiem narodowym oraz o uchronienie przed rozgrabieniem i likwidacją. Podczas Mszy św. dziękczynnej prezes związku mgr inż. Eugeniusz Kondracki uroczyście odczytał „Akt Zawierzenia w Opiekę Matce Bożej Ogrodów, Związku oraz Związkowców”.
Od tego pamiętnego dnia minęły prawie 2 lata, ale w pamięci działkowców i ich rodzin historyczna pielgrzymka na Jasną Górę do Matki Bożej ciągle pozostaje w sercach i pamięci oraz w modlitwie.
Ruch dziadkowy w Europie powstał ponad 180 lat temu, a w Polsce pod zaborami w Kuźminie Wielkopolskim i od początku nabrał charakteru narodowo-patriotycznego, ciągle rosnąc w siłę. To tu Polacy mieli swoją Ojczyznę, gdzie mogli głośno rozmawiać w ojczystym języku swoich ojców i dziadów.
Aktualnie w Europie istnieją narodowe związki działkowców w 15 państwach wraz z Polską; Polski Związek Działkowców jest członkiem Biura Międzynarodowego Ogrodów Działkowych i Rodzinnych, które powstało 3 października 1926 r. w Luksemburgu.
Na XXXV Kongresie Działkowców w Krakowie pod koniec sierpnia 2008 r. przyjęto rezolucję w sprawie przyszłości ogrodów działkowych w Europie. Rezolucję tę rozdystrybuowano m.in. do przewodniczącego J.M. Barroso, Komisji oraz organów rządowych państw, z których pochodzą członkowie.
Dziś w Europie ponad 12 mln osób posiada ogródki działkowe o łącznej powierzchni 1400 km˛. Polski Związek Działkowców aktualnie zrzesza ponad milion rodzin, posiadających 966 000 ogrodów działkowych, śmiało można zaznaczyć że 3-4 mln osób korzysta z działek w Polsce.
1 marca 2004 r. weszła w życie Konwencja Florencka, którą Polska podpisała i ratyfikowała 1 stycznia 2005 r. Dodam, że u jednej z jej podstaw leży utworzenie terenów naturalnych, podkreśla się działanie do ogólnej poprawy funkcjonowania środowiska w miastach europejskich poprzez promowanie długoterminowego planowania w dziedzinie ochrony środowiska na szczeblu lokalnym, mówi się o zapobieganiu i zaradzaniu szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu. Konwencja została opracowana przez Radę Europy.
Polski Związek Działkowców jest samorządną pozarządową organizają społeczną, a kwestie działek i działkowców reguluje Ustawa o działkach rodzinnych z 8 lipca 2005 r., której projekt był napisany przez Polski Związek Działkowców i dyskutowany w tym środowisku. Posiadając ogromną wiedzę i doświadczenie, związek współpracuje ze Związkami Europy, nie można pominąć Japonii, realizuje szlachetne i wzniosłe cele, ciągle idąc z postępem cywilizacji. Działki mają służyć celom aktywnego wypoczynku, rekreacji, a przede wszyskim produkcji owoców i warzyw.
Niestety, poraz któryś z kolei w tym roku został wniesiony pod obrady Sejmu projekt ustawy o ogrodach działkowych autorstwa posła PiS Andrzeja Dery. Poprzednie podobne projekty były odrzucane przez Sejm i działkowców. Nie zagłębiając się w szczegóły, chodzi o możliwości preferencyjnego wykupu na własność działek, a dokładniej wygaszenie praw Polskiego Związku Działkowiczów do gruntu oraz likwidację struktury organizacyjnej, która ostatecznie doprowadzi do samounicestwienia ogrodów poprzez rozdrobnienie gruntu między podmioty o różnych formach władania gruntem. Nastąpi tendencja do obrotu działkami, a wówczas to, co zostało stworzone przez wiele pokoleń, będzie zniszczone. Projekt wiąże się z dużymi kosztami związanymi ze zmianą form użytkowania, tj. gruntu pomiarów, koszty notarialne, katastralne, administracyjne itd. Dla skromnie zarabiających ludzi, emerytów, rencistów, bezrobotnych, wielodzietnych stoi przeszkoda administracyjno-biurokratyczna nie do pokonania. Jak obliczono, 300 m2 działka będzie kosztowała ok. 10 tys. zł, dla większości suma nieosiągalna.
Będzie to natomiast raj dla bogatych czy powiązanych z obcym kapitałem. Będzie można m.in. budować wille, pałace, prowadzić działalność gospodarczą, a ostatecznie bogacić się na nabytej ziemi.
W związku z powyższym w całej Polsce odbywają się zebrania i konferencje w obronie tożsamości narodowej, jakimi są działki. 3 czerwca br. odbyła się w okręgu szczecińskim konferencja (przy ul. Derdowskiego), którą otworzył prezes Tadeusz Jarzębak. W obszernym referacie przedstawił, jakie wielorakie korzyści przynoszą działki. Mówił o prawnych zagadnieniach w projekcie wniesionej ustawy do Sejmu, łamiącej wszelkie prawa konstytucyjne, omówił sytuację ogrodów działkowych w okręgu i plany na przyszłość. W licznych wystąpieniach działkowców i gości mówiło się, jakim dobrem powszechnym są rodzinne ogrody działkowe, szczególnie w okresie kryzysu i bezrobocia, oraz potępiono nieodpowiedzialne poczynania.
W zaistniałej sytuacji Krajowa Rada PZD sięgnęła po statutowe uprawnienia i postanowiła zwołać 14 lipca br. Kongres PZD w Warszawie. Przedstawiciele wszystkich ogrodów w Polsce, w liczbie do 3 tys. osób, zajęli stanowisko w sprawach istotnych dla działkowców, ogrodów i Związku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję