Reklama

Niedziela Lubelska

Polichna. Obecność Parakleta

Małgorzata Kowalik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Jana Marii Vianneya w Polichnie 15 maja sakrament bierzmowania przyjęły z rąk abp. Stanisława Budzika 24 osoby.

W atmosferze radości ksiądz arcybiskup przypomniał opis Zesłania Ducha Świętego na Apostołów, wyróżniając trzy znaki Jego obecności: wicher, ogień i dar języków. Ukazał, że wicher wstrząsnął Wieczernikiem, odmienił bieg życia Apostołów, wywiał wszelki lęk. - Wiatr Ducha Świętego hoduje odwagę, podsyca do czynu, dźwiga z wszelkich kryzysów i słabości - powiedział. Ukazując symbolikę ognia, dodał: -„Duch Święty chce zespolić serca, oświecić rozum, wskazać drogę w ciemności. Jest sprawcą jedności w Kościele, stwarza w Nim wspólnotę, jedno ciało mistyczne podczas Eucharystii”. Wskazując na „symfonię katolickości”, podkreślił, że za sprawą Ducha Świętego występuje jedność mimo wszelakich różnorodności. Przypomniawszy, że Duch Święty działa poprzez Sakramenty Święte i charyzmaty (duchowe uzdolnienia człowieka), zaapelował o współpracę z Bożą łaską obecności Parakleta w naszym życiu. - Trzeba znaleźć modlitwę do Ducha Świętego. Idźcie i przynieście owoc dla dobra rodziny, parafii, Ojczyzny; dla budowania wspólnoty Kościoła. Otwórzmy się na dar Ducha Świętego, podejmijmy Jego wezwania do świadczenia o Chrystusie i czynnego apostolstwa. Wołajmy: Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca swoich wiernych i rozpal w nich ogień swojej miłości - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie abp Stanisław Budzik wyraził zachwyt nad pięknem odnowionej świątyni, złożył gratulacje i życzenia, by wierni zadbali również o blask swojej duszy i serca. W tej podniosłej uroczystości, pomagającej ujrzeć fenomen Kościoła w kontekście pneumatologii, udział wziął także dziekan kraśnicki ks. Janusz Stefanek oraz wicedziekan ks. Jerzy Zamorski.


2024-05-19 06:46

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła życie [+ modlitwa za młode dziewczęta]

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Ablakok - Praca własna, commons.wikimedia.org

Benigna z Wrocławia

Benigna z Wrocławia

Benigna pochodziła z Kujaw. Urodziła się w rodzinie rycerskiej w XIII w. Udała się na Śląsk i wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, pociągnięta sławą świętości oraz dziełami miłosierdzia św. Jadwigi Śląskiej.

Tu zapragnęła całkowicie poświęcić się Bogu. Zginęła w Trzebnicy lub Wrocławiu podczas najazdów tatarskich w 1241 r. Wraz z innymi schroniła się przed napadem w murach miasta. Broniła swego dziewictwa przed atakiem jednego z tatarskich najeźdźców. Przed wiekami uznawano ją za jedną z patronek Polski. Jest szczególnie czczona we Wrocławiu i na Kujawach.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin o abp. Viganò: musi odpowiedzieć za swoją postawę

2024-06-20 18:55

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

Grzegorz Gałązka

Musi odpowiedzieć za swoją postawę - tymi słowami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował wiadomość upublicznioną przez abp. Carlo Marię Viganò o tym, że Dykasteria Nauki Wiary oskarża byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych o schizmę.

„Jest mi bardzo przykro, bo zawsze go ceniłem jako bardzo pracowitego i bardzo wiernego Stolicy Apostolskiej. Był przykładem, również kiedy został nuncjuszem apostolskim pracował nadzwyczaj dobrze. Nie wiem, co mu się stało” - powiedział purpurat na marginesie prezentacji książki „Il cardinale Celso Costantini e la Chiesa” na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Rzym

Salvador Dalli

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Mottem tej niezwykłej wystawy są słowa, które usłyszał św. Jan od Krzyża, kiedy szybkimi pociągnięciami pióra szkicował ukrzyżowanie Jezusa: „Jeśli pragniesz słowa nadziei, to utkwij swój wzrok tylko na Nim, a znajdziesz więcej niż pragniesz”. Jak mówi Radiu Watykańskiemu kurator wystawy ks. Alessio Geretti, Salvador Dalí zobaczył ten szkic u karmelitanek w Avili w 1948 r. Był to dla niego wielki duchowy wstrząs, który sprawił, że na nowo odkrył piękno wiary katolickiej. Malując Ukrzyżowanego, nie ośmiela się ukazać Jego piękna, bo wie, że przewyższa wszelkie wyobrażenia. Obraz nie jest owocem artystycznej brawury, ale przedstawia to, co św. Jan widział naprawdę w mistycznym uniesieniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję