Reklama

Kościół

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

W rozważaniu apelowym bp Kamiński zauważył, że tegoroczne pielgrzymowanie przypada znowu w czasie niełatwym. - Niepokoi nas stan zapalny pośród narodów w postaci wojen, nienawiści, wykorzystywania słabszych nacji przez bogate społeczności, a także to, co wypływa z naszego głębokiego nieuporządkowania wewnętrznego jak pogarda dla życia (szczególnie nienarodzonych), bark zrozumienia dla zachowania jedności i uszanowania powagi i piękna wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej - ubolewał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wyraził wdzięczność za wszystkich pracowników środowiska medycznego: lekarzy, pielęgniarki i położne, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, rehabilitantów, ratowników medycznych i kierowców karetek pogotowia ratunkowego, psychologów klinicznych a także tych wszystkich, różnych zawodów i powołań: księży kapelanów, osoby konsekrowane, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i wolontariuszy, studentów uczelni medycznych, którzy w różnoraki sposób towarzyszą chorym.

Modlił się, by Maryja wypraszała im potrzebne siły, odwagę, cierpliwość, obdarzała sercem ofiarnym, rozpalała bezwarunkową miłością, uwalniała od lęków i obaw, broniła przed zniechęceniem i pozwalała wytrwać w nadziei wbrew wszelkim pokusom zwątpienia i załamania.

Bp Kamiński prosił w modlitwie apelowej, by Maryja „pomogła nam odbudować i umocnić naszą wiarę, pełne oddanie i zaufanie Jezusowi Chrystusowi; abyśmy powrócili do Wspólnoty Kościoła i korzystali z bogactwa jego codziennej posługi - słowa Bożego i sakramentów”.

Reklama

- Matko nasza najmilsza. Proszę dzisiaj za tymi pracownikami Służby Zdrowia, którzy oprócz fachowej pomocy medycznej spieszyli z pomocą duchową. Chcę tutaj przed Tobą Matko wspomnieć szlachetne działania Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie i prosić o potrzebne łaski dla tej inicjatywy - modlił się przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Bp Kamiński prosił Maryję Jasnogórską, by była „orędowniczką w modlitwie o odrodzenie naszych serc, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, o delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Pielgrzymi odprawią Drogę Krzyżową na Wałach. O godzinie 23.00 w Kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św., a po niej odbędzie się czuwanie modlitewne środowiska medycznego.

Jutro, 19 maja, pielgrzymi spotkają się w auli im. O. Augustyna Kordeckiego na wspólnej modlitwie. Następnie wysłuchają konferencji tematycznych. O godz. 11.00 na Szczycie rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego. Podczas Eucharystii pielgrzymi ponowią Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej. Nastąpi też przekazanie peregrynujących w środowisku medycznym relikwii bł. lekarki s. Ewy Noiszewskiej która zginęła z rąk niemieckich okupantów za pomoc Żydom oraz bł. Marty Wieckiej, zakonnicy i pielęgniarki, która „w każdym cierpiącym człowieku, bez względu na wyznanie, narodowość, kulturę, rasę widziała Chrystusa”.

Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje dla środowiska medycznego. Są one kontynuacją idei zaproponowanej przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, który w 1979 r. stał się duszpasterzem warszawskiej służby zdrowia.

Pielgrzymki i rekolekcje są czasem formacji dla przedstawicieli świata medycznego, przypomnieniem, że pomoc pacjentom nie zamyka się jedynie w ramach zabiegów i procedur medycznych, potrzebna jest duchowość i wyobraźnia miłosierdzia w relacjach z chorymi.

Rekolekcje i pielgrzymkę organizuje Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia we współpracy z Zespołem KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Duszpasterstwo Służby Zdrowia sprawuje opiekę duszpasterską nad lekarzami, pielęgniarkami i położnymi oraz kapelanami szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i domów pomocy społecznej.

2024-05-19 09:02

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomaszowianie na pielgrzymim szlaku

Około tysiąca pielgrzymów z Tomaszowa Mazowieckiego przyszło na Jasną Górę w 199. Tomaszowskiej Pieszej Pielgrzymce. Pątnicy mieli do pokonania około 120 km

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem „Wierzcie w Ewangelię”. „Jest to zachęta do tego, żeby poznawać Pismo Święte, aby wpatrywać się w nie i czerpać potrzebne siły” – mówił ks. Włodzimierz Moraczewski, kierownik pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Dykasteria Nauki Wiary: były nuncjusz w USA oskarżony o schizmę

2024-06-21 10:53

[ TEMATY ]

schizma

BP KEP

Arcybiskup Carlo Maria Viganò, były nuncjusz papieski w Stanach Zjednoczonych, został oskarżony przez Dykasterię Nauki Wiary o schizmę. Decyzję tę podjęła na swym kongresie 10 maja Dykasteria Nauki Wiary (plenarne posiedzenie wszystkich kardynałów i biskupów wschodzących w jej skład).

Jak wynika z dokumentacji opublikowanej w mediach, członkowie Dykasterii opowiedzieli się za przeprowadzeniem skróconego procesu pozasądowego, nakazali byłemu nuncjuszowi, aby 20 czerwca, osobiście lub za pośrednictwem formalnej reprezentacji prawnej odpowiedział na stawiane mu zarzuty schizmy - odmowy uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego albo pozostawania we wspólnocie z członkami Kościoła uznającymi to zwierzchnictwo.

CZYTAJ DALEJ

„Basilica Sonans” po raz szósty

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już po raz szósty zaprasza na wyjątkowy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej „Basilica Sonans”. W wakacyjne niedziele będzie można wysłuchać dziewięciu koncertów.

Festiwal „Basilcia Sonans” to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w pięknie muzyki klasycznej, doświadczając duchowej i estetycznej uczty muzycznej. Słuchacze przekonają się, jak szerokimi możliwościami dysponują organy bazyliki licheńskiej. Wykonawcami w tym roku będą mistrzowie gry organowej z Polski, Austrii, Włoch, Litwy i Szwajcarii. Artyści zaprezentują zarówno liryczne, pełne delikatności i subtelności utwory, jak i monumentalne, patetyczne formy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję