Reklama

Kościół

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

2024-05-22 20:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Spotykamy się u Matki Bożej, żeby tutaj zaczerpnąć sił, żeby patrząc na naszego patrona bł. kard. S. Wyszyńskiego uczyć się od niego miłości do Boga, Matki Najświętszej, do Ojczyzny. Chcemy uczyć się też szacunku do drugiego człowieka, to wszystko jest bardzo potrzebne - powiedziała wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Iwona Czarcińska.

- W tym roku przeżywamy setną rocznice święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd wybór takiego tematu. Chcieliśmy wraz z dziećmi spojrzeć szerzej na powołanie i wybór drogi życiowej, zobaczyć, że każda droga, zawód, są dobre, jeśli prowadzą do Boga - dodała Czarcińska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

- Nikogo nie dziwi, że ta ogólnopolska pielgrzymka od piętnastu lat odbywa się tu, na Jasnej Górze. Bo to z tym miejscem, z Maryją związał swoje życie bł. kard. Wyszyński, patron szkół podstawowych i ponadpodstawowych w naszej ojczyźnie - powiedział w homilii biskup siedlecki.

Przypomniał, że to właśnie tu przybył zaraz po przyjęciu święceń kapłańskich, 5 sierpnia 1924 r., tu zawarł duchową więź i duchową przyjaźń z Maryją, która trwała przez całe jego kapłańskie i biskupie posługiwanie. Od Maryi czerpał wskazówki jaką wybrać drogę dla Kościoła i ojczyzny. Stąd kardynał kierował słowa nadziei i otuchy dla naszych przodków.

Biskup podkreślił, że nauczanie Prymasa jest wciąż aktualne, bo wypływa z Ewangelii. - Aktualność jego nauczania wypływa także z tego, że czasy, w których on żył, czasy ateistycznych wpływów i niechęci do Kościoła, mamy także i dzisiaj. Także dzisiaj promowana jest laickość wychowania, której hasło brzmi, wolność od Boga, wolność od religii.

Biskup zachęcał najmłodszych, by zaufali rodzicom i katechetom, a starszych, by nie poddawali się laickiemu wychowaniu. - Potrzeba dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek, by rodziny były otwarte na Chrystusa, by zapraszać go do rodzin| - mówił.

Reklama

Na koniec biskup przywołał słowa kard. S. Wyszyńskiego skierowane do młodych: „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli, jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko” - To wysoka poprzeczka postawiona przez waszego Patrona, bo On wiedział co dla dzieci i młodzieży jest dobre - powiedział bp Gurda.

W Polsce jest ok. 200 placówek oświatowych, które noszą imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślali nauczyciele i uczniowie - przyjazd do sanktuarium jest pielęgnowaniem tradycji i pogłębieniem wiedzy o patronie.

- Pielgrzymka to integracja - mamy wspólnego Patrona, do którego możemy się zwracać. Pokazujemy, że jesteśmy dumni z naszego patrona i to, że chcemy dalej z niego brać przykład, poznawać jego historię. Uczniom staramy się przekazywać wartości, które były ważne dla kard. Wyszyńskiego i które są ważne dla nas jako nauczycieli - powiedziała Agnieszka Śledź, dyr. Zespołu Szkół w Świdrach.

- Reprezentujemy szkołę w Leżajsku, jesteśmy szkołą, w której pamiętamy o ważnych wydarzeniach związanych z naszym Patronem i Kościołem. Przyjazd tutaj traktujemy jako pielgrzymkę, jako modlitwę, to jest też takie większe związanie się z Prymasem i dobrze, że mamy takiego patrona - mówiły uczennice Martyna i Alicja.

- Przyjeżdżamy, żeby podziękować Patronowi za jego odwagę i patriotyzm, bo zawsze wspierał ludzi w swoich działaniach - powiedziała Julia z Zespołu Szkół im kard. Wyszyńskiego w Głoskowie.

Reklama

W ramach pielgrzymki w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie panelowe, gośćmi byli zakonnik, bernardyn, o. Klaudiusz Baran, tancerka - Julia Kłosińska i reżyser Jan Sobierajski - twórca m.in. filmu „Powołany”.

Szkoły noszące imię Prymasa Tysiąclecia zrzeszone są w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Kardynała Stefana Wyszyńskiego, działającym przy Instytucie Prymasa Wyszyńskiego.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Jasnogórskie nekropolie

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

2024-06-19 16:00

[ TEMATY ]

księża

zmiany personalne

dekrety 2024

Monika Jaworska

Księża otrzymali dekrety

Księża otrzymali dekrety

Prezentujemy zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszczowie/Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

TVP ponownie celem ataku hakerskiego w trakcie meczu Polaków - podał publiczny nadawca

2024-06-21 19:07

[ TEMATY ]

TVP

cyberatak

fot. canva

Podczas piątkowego meczu Polska - Austria infrastruktura stron internetowych TVP została poddana atakowi cybernetycznemu - poinformowała TVP w komunikacie. Celem ataku miało być przeciążenie serwerów Telewizji Polskiej, by zakłócić transmisję meczu w internecie i aplikacjach mobilnych.

"Przepraszamy za kłopoty techniczne związane z przekazem meczu Polska – Austria w internecie. Obecnie intensywnie pracujemy nad stabilnością transmisji. Ze wstępnych ustaleń wynika, że po raz kolejny infrastruktura stron internetowych TVP została poddana atakowi DDoS" - poinformował publiczny nadawca na platformie X.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję