Reklama

Niedziela Wrocławska

Róże i sprawy beznadziejne

W parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach wprowadzone zostały dziś relikwie św. Rity. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Krzemień, homilię wygłosił ks. Grzegorz Kopij.

2024-05-22 21:40

Marzena Cyfert

Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Mszy św. obecne były dzieci pierwszokomunijne, które świętują swój Biały Tydzień. Zainteresowane postacią świętej, zadawały wiele pytań.

– W naszej świątyni mamy dziś szczególnego gościa. Jest nim św. Rita, której imieniny dzisiaj obchodzimy. Żyła wiele lat temu, a na początku XX wieku została wyniesiona do chwały świętych. Przyjmujemy ją dzisiaj w tym małym, a zarazem pięknym relikwiarzu. Tutaj znajdują się – jak uczy nas Kościół – jej relikwie. Jest to część habitu św. Rity – mówił ks. Kopij.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przybliżył następnie historię życia świętej z Cascii. Przypomniał pierwszy znak związany ze świętą a mianowicie rój pszczół, które fruwały wokół maleńkiej Rity, wchodząc i wychodząc jej z ust, ale nie zrobiły jej krzywdy.

Święta urodziła się w XIV wieku, wyszła za mąż, miała dwóch synów, z którymi miała kłopoty wychowawcze. Gdy jej mąż został zamordowany, synowie chcieli pomścić ojca.

– Ta Matka pomyślała wtedy: „Straciłam już męża, a jeżeli będzie jakiś pojedynek, czy walka między poszczególnymi klanami, to zginą moi synowie”. I wtedy św. Rita, jako matka, wdowa, modliła się, żeby do tego nie doszło. I tak się stało, że ci synowie zmarli – przypominał ks. Kopij.

Kapłan opowiedział dzieciom i obecnym na Eucharystii historię jej wstąpienia do zakonu, kiedy to Rita w niewytłumaczalny sposób została przeniesiona do kaplicy sióstr augustianek.

– Św. Rita spełniła swoje największe marzenie, aby służyć Panu. Wykonywała w klasztorze bardzo proste czynności. Miała szczególny kult do Męki Pańskiej. Gdy się modliła, poprosiła Panna Jezusa, by mogła chociaż trochę z nim współcierpieć za grzechy swoje, swojej rodziny i innych ludzi. I Pan Jezus ją wysłuchał. Z cierniowej korony spadł jeden mały kolec. Św. Rita przez wiele lat go nosiła, był on widoczny w postaci szramy na czole – opowiadał kapłan, przypominając trudności, jakie z tym zranieniem się wiązały.

Reklama

– Ktoś z Was może postawić pytanie, po co przynieśliśmy dzisiaj róże. To jest wyjątkowy, szlachetny kwiat. Kiedy św. Rita była ciężko chora, a była to zima, poprosiła swoją współsiostrę, by z ogrodu przyniosła jej różę i owoce figi. Ta siostra, na prośbę św. Rity, poszła do ogrodu i zobaczyła, że rośnie tam i rozkwita jedna róża, a na drzewie wiszą dwa piękne owoce figi – mówił o kolejnym cudzie ks. Kopij.

Podkreślił, że kiedy św. Rita zmarła, zaczęto się do niej modlić w sprawach beznadziejnych. Święta bowiem sama doświadczyła wielu trudności w życiu.

Pod koniec Eucharystii poświęcone zostały róże, które obecni przynieśli na Eucharystię. Po Mszy św. miało miejsce nabożeństwo do św. Rity.

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starosta Niemirski: nie pozwolimy wyprowadzić lekcji religii ze szkół

2024-06-21 14:54

Karol Porwich/archiwum Niedzieli

Starosta przysuski Marian Niemirski zadeklarował organizowanie lekcji religii w szkołach prowadzonych przez samorząd powiatowy. Ma to związek z zapowiedziami rządu Donalda Tuska, który zlecił przygotowanie rozporządzenia, którego celem jest ograniczenie lekcji religii w szkołach.

Starosta Niemirski powiedział, że lokalny samorząd od lat wspiera zdolną, dbającą o swój rozwój młodzież. - Jeżeli będzie tylko konieczność, będziemy jako samorząd organizować lekcje religii w szkołach, będziemy wspierać wiejskie organizacje i stowarzyszenia, będziemy wspierać działania na rzecz integracji społecznej w naszym powiecie. Bez względu na to, czy będą to rozgrywki sportowe, imprezy kulturalne, eventy charytatywne, czy spotkania środowiskowe. Nie pozwolimy jako środowisko, wyprowadzić lekcji religii ze szkół. Jeśli państwo nie da na to pieniędzy, będziemy sami to finansować. Uważamy naukę religii za wielką wartość w procesie wychowawczym. Ograniczanie religii i historii to kierunek błędny - powiedział starosta Niemirski, który był gościem Radia Plus Radom.

CZYTAJ DALEJ

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Organizatorzy marszu - Centrum Życia i Rodziny - podkreśla, że obrona wartości: życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie, tak w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Dlatego tego dnia, podobnie jak tydzień temu, marsze dla życia i rodziny przeszły w wielu polskich miastach, a od kwietnia do października przejdą one łącznie w ponad 50 polskich miastach.

CZYTAJ DALEJ

22 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-21 21:32

[ TEMATY ]

ME 2024

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

22 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Gruzja - Czechy, godz. 15:00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję