Reklama

Wiadomości

Prezydenci Polski i Cypru o Ukrainie, Bliskim Wschodzie, UE i wzajemnych relacjach

Ukraina, sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka wewnątrz Unii Europejskiej i wzajemne relacje, w tym m.in. rozwój turystyki - to tematy poruszone podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Prezydent Duda podziękował za "zdecydowaną postawę" Cypru wobec Rosji.

2024-05-23 15:16

[ TEMATY ]

Warszawa

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Cypru

PAP/Paweł Supernak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda spotkał się z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu "w cztery oczy" i razem z delegacjami prezydent Duda zauważył, że to pierwsza wizyta przywódcy Cypru w Polsce od 1364 roku, gdy król cypryjskiego państwa krzyżowców Piotr Cypryjski wziął udział z zjeździe monarchów europejskich w Krakowie, zwołanym z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego; królowie wzięli wtedy m.in. udział w słynnej uczcie u Wierzynka.

"W istocie można więc powiedzieć, że to wydarzenie historyczne" - mówił prezydent Duda, zaznaczając, że oba państwa od 20 lat są członkami Unii Europejskiej i w ten sposób wiążą swoje losy.

Podziel się cytatem

Reklama

Prezydent Duda powiedział, że podczas rozmów liderzy poruszyli kwestię sytuacji na Ukrainie, w tym także ukraińskich uchodźców w Polsce, a także kwestię sytuacji na Bliskim Wschodzie, silnie oddziałującej na położony niedaleko Cypr. Zaznaczył, że Polska jest wdzięczna Cyprowi za "zdecydowaną i bardzo jednoznaczną postawę" wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie, w tym przede wszystkim wspieranie sankcji na Rosję.

Reklama

"Powiedziałem panu prezydentowi, że Rosja nie może wygrać tej wojny; że jeżeli Władimir Putin wygra tę wojnę, to będzie to pożywka dla kolejnych kroków, które rosyjski imperializm podejmie" - zaznaczył prezydent. Christodoulides porównał rosyjską inwazję na Ukrainę i okupację jej terenów do okupacji Cypru Północnego. "Od samego początku Cypr stał i nadal będzie stał niezachwianie po właściwej stronie historii. Inwazje, okupacje, naruszenia prawa międzynarodowego - niezależnie od tego, gdzie się zdarzają, należy powstrzymywać" - zadeklarował.

Duda nawiązał też do sytuacji na Cyprze i faktu, że północna część wyspy kontrolowana jest przez separatystyczną, nieuznawaną Turecką Republikę Cypru Północnego. Jak mówił, Polska opowiada się za rozwiązaniem, w ramach którego cała wyspa będzie objęta przez jedno państwo cypryjskie. "My to rozwiązanie jednego w przyszłości państwa na Cyprze, oczywiście z pewnymi zasadami podziału regionalnego i etnicznego (...), cały czas konsekwentnie wspieramy" - powiedział; za to stanowisko podziękował prezydent Cypru.

Wśród istotnych tematów rozmów obaj przywódcy wymieniali turystykę. Prezydent Duda podkreślał, że Cypr cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów - w 2023 roku wyspę odwiedziło ok 270 tys. Polaków. Prezydent Christodoulides wskazał, że władze obu państw pracują m.in. nad zwiększeniem liczby połączeń lotniczych między Polską a Cyprem w celu dalszego rozwoju polskiej turystyki na wyspie. Dodał, że w tym roku Cypr spodziewa się przekroczenia granicy 300 tys. turystów z Polski. "Dążymy do tego, by ta liczba była jeszcze wyższa" - podkreślił.

Prezydent Cypru zwrócił uwagę na związki Polski i Cypru w polityce unijnej. Jak zaznaczył, oba państwa dwukrotnie - w 2011 i 2012 roku oraz następnie w 2025 roku - wraz z Danią działały w ramach "trójki" państw kolejno sprawujących prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Po 20 latach nie jesteśmy już nowymi członkami Unii Europejskiej" - oświadczył.

Reklama

Dodał, że sprawująca w pierwszej połowie 2025 roku prezydencję w Radzie UE Polska i w pierwszej połowie 2026 roku Cypr staną przed wieloma skomplikowanymi wyzwaniami, w tym zwłaszcza geopolitycznymi. "Współpraca i koordynacja między naszymi krajami już się rozpoczęła i jestem przekonany, że uda nam się jeszcze lepiej wykonać nasze wspólne zadania" - zadeklarował.

Christodoulides dodał, że konieczne jest zatrzymanie działań zbrojnych w Strefie Gazy, które destabilizują cały region graniczący z UE i powoduje olbrzymich rozmiarów kryzys humanitarny. "Cypr jako państwo członkowskie UE i państwo położone w tym regionie (...) utworzył morski korytarz humanitarny do Gazy. Naszym celem było przyczynienie się we współpracy z naszymi partnerami do zwalczenia tego kryzysu" - powiedział. W tym miejscu prezydent Cypru złożył kondolencje bliskim Damiana Sobola - polskiego wolontariusza z organizacji World Central Kitchen, który wraz z 6 innymi wolontariuszami zginął na początku kwietnia w wyniku działań izraelskiej armii.

Wcześniej w obecności obu prezydentów podpisano dwa memoranda dwustronne: memorandum o współpracy polsko-cypryjskiej w dziedzinie sportu podpisał minister sportu i turystyki Sławomir Nitras oraz cypryjska minister ds. europejskich Marilena Raouna. Następnie cypryjska minister oraz podsekretarz stanu w MSZ Marek Prawda podpisali dwustronne memorandum ws. własności intelektualnej.

Po spotkaniu z prezydentem Dudą prezydent Cypru spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem; w planach jest także spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Wieczorem prezydent RP wraz z małżonką wydadzą obiad oficjalny na cześć cypryjskiej pary prezydenckiej. W piątek z kolei prezydent Cypru odwiedzi Kraków, gdzie m.in. spotka się ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego.(PAP)

Reklama

autor: Mikołaj Małecki

mml/ itm/

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: obecność Polski w NATO i UE to fundamenty naszego bezpieczeństwa

Obecność Polski w NATO i UE to fundamenty naszego bezpieczeństwa i polska racja stanu - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów. Podkreślił również konieczność zwiększenia wsparcia dla walczącego narodu ukraińskiego.

W piątek odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, podczas którego orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda; zdalnie wystąpił prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zgromadzeni w Sejmie powitali owacją na stojąco ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycę.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Parolin: gdyby ze strony Chin była gotowość, papież nawet natychmiast by tam pojechał

2024-06-21 07:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

kard. Pietro Parolin

Grzegorz Gałązka

Gdyby ze strony Chin była „gotowość”, papież Franciszek „nawet natychmiast by tam pojechał”- powiedział watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Podkreślił, że podróż do Chin jest pragnieniem papieża.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podczas czwartkowej wizyty na rzymskim Uniwersytecie Urbaniana oświadczył, że papież ma „ogromne uznanie” dla Chin i „przy wielu okazjach wyraża je dla narodu chińskiego i państwa chińskiego”.

CZYTAJ DALEJ

22 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-21 21:32

[ TEMATY ]

ME 2024

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

22 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Gruzja - Czechy, godz. 15:00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję