Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: centrum kapłańskiego życia jest wierność Chrystusowi

– Centrum kapłańskiego życia była, jest i będzie wierność Chrystusowi przez codzienną Eucharystię i nasze współuczestnictwo w ofierze Chrystusa – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 23 maja przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

2024-05-23 15:30

[ TEMATY ]

święto

abp Wacław Depo

Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. przełożeni i profesorzy seminarium. – Jezus Chrystus Najwyższy i Wieczny Kapłan, spełniając funkcję kapłańską, złożył samego siebie na ołtarzu krzyża jako ofiarę przebłagalną za wszystkich ludzi. Oryginalność kapłaństwa Chrystusa polega na tym, że składa On ofiarę z miłości, z samego siebie – powiedział na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium.

– Dla kapłańskiej duchowości ważne jest to, że zarówno kapłan, jak i seminarzysta wezwany jest do tego, aby Bogu oddawać nie tyle coś, ale samego siebie. Nasza właściwa postawa wobec Boga to ma być ofiara z miłości, ofiarowanie najpierw siebie, aby w ten sposób wywyższyć wolę Boga objawioną w Jezusie Chrystusie –  podkreślił ksiądz rektor i dodał: – Seminarzyści w swojej formacji mają na wzór Chrystusa składać samych siebie w ofierze Bogu Ojcu, służyć Jemu i ludziom. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo zaznaczył, że w liturgii Kościoła „zostaliśmy doprowadzeni do dwóch największych tajemnic wiary. Jedną z nich jest święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, drugą jest uroczystość Trójcy Przenajświętszej – wspólnoty miłości Ojca, i Syna i Ducha Świętego”. – Te dni z całym swym bogactwem wewnętrznym i pięknem liturgii zostawiają w nas ślad spotkań z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, który żyje w swoim Kościele – wyjaśnił.

Karol Porwich/Niedziela

– Zawsze w nas jest jakaś pokorna prośba zanoszona do Boga, kiedy przypominamy sobie postawę leżenia krzyżem na posadzce katedry. Trzeba nam zapamiętać to miejsce. Trzeba nam wracać do tego miejsca, gdzie zostaliśmy zrodzeni do jedynego pośrednictwa w kapłaństwie Chrystusowym – podkreślił abp Depo.

– Jesteśmy wybrani po imieniu, namaszczeni i posłani na różne areopagi współczesnego świata. Słowa Jezusa: „«Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana»”, kształtują nasze życie w kluczu eucharystycznym, aby na dar Chrystusa odpowiedzieć z wdzięcznością i wiernością łasce do końca – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał słowa autora starożytnego dzieła chrześcijańskiego Didaché: „Strzeżcie się ludzi, którzy chcą robić interes na Chrystusie”. – Budowanie życia na Jezusie jest zawsze związane z tajemnicą Jego krzyża i zmartwychwstania, z tajemnicą Kościoła, w którym występują także łaska i grzech, świętość i słabość ludzka – podkreślił metropolita częstochowski. – Trzeba poprzez kapłańskie serce łączyć niebo z ziemią – dodał. 

Arcybiskup wskazał, że „nie zrozumie tajemnicy Kościoła ten, który widzi jedynie jego zewnętrzny aspekt, a nie czerpie z mocy i siły Ducha Świętego”. – Czyż rozpowszechniona dzisiaj tzw. poprawność polityczna nie przekształcona została również w poprawność religijną? Czym są słowa dziennikarzy pseudokatolickich wołających o nowy Kościół poza Chrystusem? – pytał arcybiskup.

– Kiedy zastanawiamy się nad małą liczbą powołań kapłańskich, to trzeba dotknąć wspólnoty rodzinnej, wspólnoty domu, wspólnoty parafialnej, wspólnot okołoapostolskich i modlitewnych. Za łaską musi iść decyzja. Inaczej będziemy pogłębiać tzw. wirus wiary, że w imię wolności trzeba będzie odłączyć sprawy wiary w Boga od Kościoła – zauważył.

Karol Porwich/Niedziela

Przypomniał, że „w zmaganiach świata z Bogiem zostały przeciwstawione sobie dwie wartości, wolność i prawo, i zostały odłożone na bok sumienie, dekalog i prawo naturalne”. – Słyszymy, że jeśli będziemy temu służyć w imię Boga, to będzie to mowa nienawiści. Wolność dzisiaj oznacza, że będziecie jako bogowie przegłosowywać granice dobra i zła – ocenił arcybiskup.

Reklama

– Eucharystia to nie tylko uczta braterska, to jest ofiara z Golgoty. Niech to nasze współuczestnictwo w cudzie Eucharystii stanie się dla nas wszystkich twórczym niepokojem – zakończył. 

Kościół seminaryjny Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie uroczyście poświęcił 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

rodzina

święto

Graziako

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu - w tym roku 27 grudnia - Kościół katolicki obchodzi niedzielę Świętej Rodziny.

Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach począwszy od XVIII wieku a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne trzy miesiące

2024-06-21 11:03

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

YouTube.com

Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył tymczasowe aresztowanie ks. Michała Olszewskiego o kolejne trzy miesiące. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury, która domagała się ponownego zastosowania środka zapobiegawczego. W związku z tym szef Fundacji Profeto, ks. Michał Olszewski, pozostanie w areszcie do drugiej połowy września.

Jeden z obrońców duchownego, mec. Michał Skwarzyński, uważa, że decyzja sądu jest niezrozumiała. Dodaje, że zarzuty postawione ks. Olszewskiemu są absurdalne i służą m.in. do politycznej nagonki.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Rzym

Salvador Dalli

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Mottem tej niezwykłej wystawy są słowa, które usłyszał św. Jan od Krzyża, kiedy szybkimi pociągnięciami pióra szkicował ukrzyżowanie Jezusa: „Jeśli pragniesz słowa nadziei, to utkwij swój wzrok tylko na Nim, a znajdziesz więcej niż pragniesz”. Jak mówi Radiu Watykańskiemu kurator wystawy ks. Alessio Geretti, Salvador Dalí zobaczył ten szkic u karmelitanek w Avili w 1948 r. Był to dla niego wielki duchowy wstrząs, który sprawił, że na nowo odkrył piękno wiary katolickiej. Malując Ukrzyżowanego, nie ośmiela się ukazać Jego piękna, bo wie, że przewyższa wszelkie wyobrażenia. Obraz nie jest owocem artystycznej brawury, ale przedstawia to, co św. Jan widział naprawdę w mistycznym uniesieniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję