Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Dzień skupienia duchowieństwa z udziałem kard. Gerharda Müllera

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, na zaproszenie biskupa Marka Mendyka, z duchowieństwem diecezji świdnickiej spotkał się były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

2024-05-23 15:37

[ TEMATY ]

Świdnica

diecezja świdnicka

kard. Gerhard Müller

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu oraz możliwością skorzystania z sakramentu spowiedzi. Witając kard. Gerharda Müllera, biskup świdnicki wyraził podziw dla mądrości, doświadczenia i jasności przekazu wiary purpurata oraz jego odwagi w głoszeniu prawdy. Podkreślił, że mamy szczęście żyć w czasach gigantów wiary, takich jak św. Jan Paweł II i papież Benedykt XVI, których spuściznę teologiczną możemy zgłębiać dzięki pracom kard. Müllera. Bp Mendyk poprosił kardynała o wskazówki dla kapłanów w odnajdywaniu się w nowej rzeczywistości i odczytywaniu swojej misji.

Kard. Gerhard Müller podczas swojej katechezy, skoncentrował się na kluczowych tematach związanych z wiarą, kapłaństwem i misją Kościoła. Hierarcha zachęcił do odnowy wewnętrznej poprzez upodobnienie się do Chrystusa w Duchu Świętym i naśladowanie Boga drogą miłości. Podkreślił, że Eucharystia jest realnym udziałem w dziękczynieniu Jezusa i że prawdziwy kult Boga polega na ofierze Kościoła. Nawiązał również do roli kapłanów i biskupów jako nauczycieli, pasterzy i pośredników Chrystusa, kontynuujących jego misję na ziemi. Mówił o tym, że kapłani i biskupi są powołani do służby zbawienia wiernych, naśladując Chrystusa Dobrego Pasterza. W dalszej części podkreślił znaczenie Kościoła jako wspólnoty zbawienia i roli biskupów w jednoczeniu wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Po ludzku i po chrześcijańsku pochłaniająca posługa kapłana może być wykonywana tylko z niezbędnym spokojem. Dlatego pod ciężarem urzędu pasterskiego osoba wyświęcona w kościele nie może stracić radości z prawdy, która płynie z modlitwy i medytacji – wyjaśniał kard. Müller.

Reklama

Kończąc kard. Müller przywołał słowa św. Piotra, zachęcając biskupów i kapłanów do bycia żywymi przykładami dla swoich wiernych, pasąc stado Boże z oddaniem i bez przymusu. Wyraził nadzieję, że ich posługa będzie błogosławieństwem dla ludzkości i prowadziła do wiecznej chwały.

W dalszej części purpurat odpowiedział na pytania kapłanów. Kulminacyjnym momentem była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bliski współpracownik papieża Benedykta XVI. Na zakończenie odbył się wspólny poczęstunek.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: tragiczna sytuacja Kościoła w Niemczech

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Jako „godzinę wielkiej tragedii” określił sytuację, jaka powstała w Kościele niemieckim w związku z procesem drogi synodalnej kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary udzielił wywiadu katolickiemu tygodnikowi „Tagespost”, którego całość ukaże się w najbliższych dniach.

Zdaniem niemieckiego purpurata kurialnego odpowiedzialne władze w Watykanie od początku nie doceniały całego procesu i zjawiska, które określił jako „furor teutonicus”. Przypomniał, że podczas Reformacji Rzym był częściowo odpowiedzialny za apostazję dużej części Kościoła katolickiego w całej północnej Europie, nie robiąc nic lub podejmując działania spóźnione. „Najbardziej godne ubolewania jest to, że w tym wypadku kompetentne władze nie oceniają realnie warunków niemieckich i nie spełniają swojej odpowiedzialności wystarczająco energicznie, aby być wieczną zasadą i fundamentem jedności Kościoła w objawionej prawdzie Chrystusa” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

ME 2024 – mecz z Austrią, najważniejszy moment turnieju dla polskich piłkarzy

2024-06-21 07:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

ME 2024

PAP/Marcin Bielecki

Trener reprezentacji Polski Michał Probierz

Trener reprezentacji Polski Michał Probierz

"Mecz o wszystko", "finał", "najważniejszy moment turnieju" – takie określenia padają w piłkarskiej reprezentacji Polski przed piątkowym spotkaniem z Austrią w Berlinie. Obie drużyny przegrały na inaugurację w grupie D mistrzostw Europy.

Biało-czerwoni ulegli w niedzielę w Hamburgu Holendrom 1:2, zaś Austriacy dzień później przegrali w Duesseldorfie z Francuzami 0:1. Kto przegra w piątek w Berlinie, znajdzie się więc w bardzo trudnej sytuacji.

CZYTAJ DALEJ

22 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-21 21:32

[ TEMATY ]

ME 2024

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

22 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Gruzja - Czechy, godz. 15:00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję