Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła – konferencja naukowa w Seminarium 35+

2024-05-23 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła to tytuł konferencji naukowej, która w czwartek 23 maja br. została zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla starszych kandydatów do święceń.

- Tę sesję dedykujemy ks. prał. dr. Józefowi Morawie w jego 50. rocznicę święceń kapłański - wieloletniemu wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zajmującemu się systematyczną eklezjologią i eklezjologią fundamentalną. Nasz refleksje na temat Kościoła, które mają wymiar pastoralny duszpasterski jemu dedykujemy – mówił ks. dr hab. Sławomir Szczyrba, rektor Seminarium 35+.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako pierwszy podczas sesji nt. Synodalności głos zabrał metropolita łódzki, który przypomniał osobiste spotkania z ks. Morawą jako swoim wychowawcą z krakowskiego seminarium oraz jako jego następca na urzędzie rektora. Nawiązując do tematyki konferencji, kard. Ryś zwrócił uwagę na to, że – dla Kościoła zagrożeniem jest brak synodalności. Synodalność jest – odważę się powiedzieć – lekarstwem na wszystkie zagrożenia Kościoła. To jest rzecz, której się uczymy otwierając Dzieje Apostolskie – czyniliśmy to całe 50 dni w okresie Wielkanocnym. Wszystkie najważniejsze problemy z jakimi się ten Kościół zderzył w pierwszym pokoleniu, w pierwszych latach swojego funkcjonowania wszystkie rozstrzygał w sosen synodalny. Synodalność byłaby zagrożeniem dla Kościoła wtedy, gdyby przestała by być synodalnością – o co jest łatwo. Tzn. czy synodalność przestaje być sobą, kiedy staje się celem samym w sobie. Jeśli w dyskusjach o synodalności chodzi tylko o nią - jako nową strukturę, nowy podział władzy - to wtedy jest niebezpieczna, bo w Kościele nie chodzi o synodalność, ale o ewangelizację. Ale kiedy synodalność jest sobą, jest lekiem na wszystkie zagrożenia! – mówił metropolita łódzki.

Na zaproszenie organizatorów do udziału w konferencji odpowiedzieli duchowni i świeccy zaangażowani w życie Kościoła oraz trwający Synod o Synodalności nie tylko na szczeblu parafialnym, diecezjalnym czy ogólnopolskim, ale i międzynarodowym. Na temat „Zbawienia w języku synodalnej drogi Kościoła” w swoim przedłożeniu mówił ks. dr Józef Morawa – duchowny Archidiecezji Krakowskiej, ojciec duchowny Ogólnopolskiego Seminarium dla starszych kandydatów do kapłaństwa. "Czy Synod to demokratyzacja Kościoła? Kilka uwag na kanwie medialnej krytyki Synodu" - to temat wykładu, który przedstawił ks. Adam Młynarczyk – duchowny Archidiecezji Częstochowskiej, student Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. O spojrzeniu na Kościół, który prowadzi do doskonałości powołań mówił w swoim przedłożeniu ks. prof. dr hab. Andrzej Draguła – duchowny Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, wykładowca homiletyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Refleksją o Synodalności jako stylu bycia w Kościele podzielił się prof. dr hab. Aleksander Bańska - delegat Konferencji Episkopatu Polski na rzymski Synod o Synodalności oraz Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.

Reklama

Pierwsza część konferencji została zakończona dyskusją panelową, którą poprowadził ks. prof. Andrzej Draguła. Pierwszy wykład drugiej części konferencji zatytułowany: "Kościół w Dziejach Apostolskich – dynamika wspólnej drogi" przedstawiła s. prof. Joanna Nowińska - wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Śląskim. Na pytanie: "dlaczego to źle, że zajmujemy się synodalnością i dlaczego trzeba to robić?" próbował odpowiedzieć red. Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika WIĘŹ. "O parafii bez Kościoła, proboszcza bez plebanii. Wspólnota jak work in progres" – mówił proboszcz parafii pw. św. Wojciecha London- Kensington – ks. Bartosz Rajewski. Ksiądz doktor Przemysław Sawa z wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego zaprezentował wykład zatytułowany: "Doświadczenie synodalne Kościołów i Wspólnot niekatolickich i możliwość inspiracji dla Kościoła katolickiego".

Reklama

W ostatnim wykładzie zatytułowanym: "Synodalność parafii w bloku na Łacinie w Poznaniu" mówił proboszcz parafii tejże parafii ks. Radosław Rakowski.

Dzisiejsza konferencja zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla starszych kandydatów do święceń – Seminarium 35+ to już trzecie tego typu spotkanie naukowe. Pierwsze zorganizowane w 2022 roku było zatytułowane: "Między wiarą a rozumem", a drugie w 2023 roku nosiło tytuł: „Państwo i Kościół – współpraca czy separacja”.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Ryś zaprasza na Mszę św. o pokój na Ukrainie – to już dziś!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W związku z agresją rosyjską na Ukrainie ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki - zaprasza wszystkich mieszkańców Łodzi dziś na godzinę 19:00 do katedry łódzkiej na wspólną modlitwę o pokój na Ukrainie i w Europie. W sposób szczególny będziemy się modlić za wszystkich, którzy już ucierpieli, a zwłaszcza zginęli w wyniku działań wojennych

CZYTAJ DALEJ

Krzywe zwierciadło stolycy

Wielu rodowitych warszawiaków podkreśla, że nie rozumie dzisiejszego obrazu „stolycy” i nie ma z nim nic wspólnego.

Centrum Warszawy, niewielki pasaż przy galerii handlowej. Rozmawiają dwie kobiety. Starsza, na oko 50-letnia blondynka z krótko ściętymi włosami, nowocześnie ubrana, z tatuażem na przedramieniu, i młodsza – ok. 30 lat, w letniej sukience i z pękiem koralików na przegubie. Mówią na tyle głośno, że wyraźnie dobiegają mnie ich wypowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Piekary Śląskie: 25. rocznica beatyfikacji błogosławionych męczenników II wojny światowej – ks. Emila Szramka i ks. Józefa Czempiela

2024-06-13 18:24

[ TEMATY ]

męczennicy

II wojna światowa

Piekary Śląskie

wikipedia/Marek Ślusarczyk na licencji Creative Commons

Piekary Śląskie z lotu ptaka

Piekary Śląskie z lotu ptaka

W Domu Rekolekcyjno-pielgrzymkowym „Nazaret” w Piekarach Śląskich odbyła się konferencja "Błogosławieni męczennicy ks. Emil Szramek i ks. Józef Czempiel - 'żołnierze wielkiej sprawy Bożej'. W 25. rocznicę beatyfikacji". Życie i dzieło wybitnych śląskich duchownych przybliżył ks. prof. Damian Bednarski.

Wskazał na punkty wspólne łączące obu błogosławionych; począwszy od starannego wychowania rodzinnego poprzez miłość do Polski aż po wytrwałość w wierze do końca - do męczeńskiej śmierci w KL Dachau w 1942 roku. - Bóg zwyciężył w ich męczeństwie - mówił ks. Bednarski podkreślając ich ogromne zaangażowanie w posługę duszpasterską, działalność społeczną i propolską. Zaznaczył, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku duchowni wspólnie opublikowali książkę „Prawo do języka ojczystego w świetle nauki chrześcijańskiej”. Bronili w niej prawa do używania języka polskiego w duszpasterstwie śląskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję