Reklama

Jasna Góra

By nie zabrakło Ciała, Słowa, Przebaczenia - święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

O tym, że modlitwa za księży, to wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół przypominają w obchodzone dziś święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana członkowie Apostolatu „Margaretka”. Zapraszają na Jasną Górę na modlitewne czuwanie w intencji duchownych oraz o nowe i święte powołania kapłańskie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swoje „magnificat serca” wypowiadają przy Maryi Jasnogórskiej także nowo wyświęceni kapłani i księża jubilaci.

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana ma stać się inspiracją do wzmożonej modlitwy całego Kościoła za duszpasterzy. Ponadto ma przywoływać wzór Chrystusa – Kapłana tym, którzy uczestniczą w Jego kapłaństwie służebnym. A wszystkim wiernym przypomnieć o uczestnictwie w kapłaństwie powszechnym oraz potrzebie wspierania duchownych w trosce o prowadzenie ludzi do Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ksiądz odprawia Mszę św., udziela Komunii Świętej, spowiada - wyliczały dzieci pierwszokomunijne, które dziś licznie pielgrzymują na Jasną Górę. Wszystkim kapłanom życzyły, by byli radośni, byli dobrymi i miłosiernymi ludźmi.

„dobry most ma mocne filary”

Apel Jasnogórski rozpocznie dziś nocne czuwanie Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. – nawiązuje ono do czuwania Jezusa w Ogrójcu w Wielki Czwartek, kiedy w Wieczerniku ustanowił On sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. „Margaretki” to ruch osób modlących się za prezbiterów. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.

Swą nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu, bo siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza, każda w jednym dniu tygodnia. W Polsce pierwsze „Margaretki” powstały już w 1998 r. także jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Obecnie zarejestrowanych, czyli zgłoszonych do ogólnopolskiej Księgi Apostolatu Modlitwy za Kapłanów jest ok. 13 tys. „Margaretek” ( tworzy je ponad 90 tys. osób)

Organizatorzy czuwania zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne. - Modlitwa za kapłanów, to wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół - podkreślają.

Ks. Bogusław Nagel opiekun krajowy Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” przytacza jedno z określeń kapłana „pontifex”, czyli „budującego most”. Kapłan jest tym, który buduje pomost pomiędzy doczesnością a wiecznością oraz między człowiekiem a Bogiem i wspólnotą. – To nie ma być chybotliwa kładka, która się chwieje, jest niepewna. Jeżeli most jest mocny, stabilny, podtrzymywany filarami, to jest on bezpieczną drogą wyjaśniał ks. Nagel i podkreślał, że kapłani potrzebują filarów, którymi jest modlitwa wiernych.

Reklama

„chciałbym umrzeć księdzem”

Podziel się cytatem

Jasna Góra to miejsce ważne dla tych, których Chrystus powołał do swego Wiecznego Kapłaństwa, by rozdzielali Jego Ciało (Eucharystia), słowo i przebaczenie. Tu rodzą się decyzje o kapłaństwie czy życiu zakonnym, a doświadczenie pieszego pielgrzymowania wpisuje się w powołanie wielu młodych ludzi.

Aby ludzi prowadzić do Chrystusa i samemu należeć do Niego całym sercem proszą Maryję nowo wyświęceni kapłani. Z niemalże każdej polskiej diecezji, zakonów i zgromadzeń, neoprezbiterzy tutaj wypowiadają swoje „Magnificat serca. - Trzeba podziękować za zaufanie, którym obdarzył nas Bóg i prosić, by nigdy mu się nie sprzeniewierzyć - powiedział ks. Dawid Piróg z diec. rzeszowskiej, a jego „kapłańskie marzenie” to, to aby „nigdy nie zwątpić i być pochowanym jako ksiądz”.

Jak przyznaje trzy istotowe nurty kapłaństwa: Eucharystia, słowo i przebaczenie przenikają się i są niezbędne i tworzą całość, ale dla niego, zarówno w seminarium, jak i w życiu osobistym, szczególnym jest głoszenie słowa Bożego i radość z tego płynąca. – To dla mnie jest taka siła napędzająca, dlatego że Eucharystia bez głoszenia byłaby pewnie niezrozumiała, byłaby jakimś kultem, a kiedy głosimy, mamy ludzi świadomych, wprowadzonych w pewne misterium. Wtedy widzimy tę pełnię – mówił neoprezbiter.

Łukasz Cyrnek, także z diec. rzeszowskiej, swoje powołanie odkrył przez spowiednika i kierownika duchowego. - Ten kapłan był dla mnie wzorem ojca, autorytetem – mówił neoprezbiter.

Reklama

Także młodzi, mówili o potrzebie duchowego ojcostwa, dobrych przewodników na życiowych drogach do Boga i wskazywali na potrzebę kapłanów, którzy umieją być duchowymi ojcami, są oparciem. – Nasze pokolenie jest trochę pokoleniem „płatków śniegu”, każdy chce być inny, na swój sposób oryginalny i myślę, że to też wiąże się z takim częściowym osamotnieniem i potrzebą oparcia. Także takim oparciem mogą być księża – mówiła tegoroczna maturzystka, Martyna Antkiewicz z 10 LO w Poznaniu.

Ks. Piotr Zaczyński posługujący w diec. Buffalo w stanie Nowy Jork na Jasnej Górze dziękował Bogu za 20 lat kapłaństwa. Jasna Góra zapisała się w jego pamięci od najmłodszych lat, tu przyjechał z babcią w roku jubileuszowym 600-lecia Jasnej Góry. Niezatarte doświadczenie pozostawiła Msza św. prymicyjna sprawowana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – Ten płomień, który niezmiennie rozpala moją wiarę i wiarę ludzi, których mi Bóg powierza to Eucharystia – mówił ksiądz jubilat.

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Ustanowił je papież Benedykt XVI.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlą się za kapłanów

Niedziela częstochowska 18/2023, str. I

[ TEMATY ]

Apostolat Margaretka

Karol Porwich/Niedziela

Coraz więcej osób podejmuje przyrzeczenie modlitwy w intencji wybranego kapłana

Coraz więcej osób podejmuje przyrzeczenie modlitwy w intencji wybranego kapłana

„Margaretki” są bardzo mocno obecne w naszej archidiecezji. Coraz więcej osób podejmuje przyrzeczenie modlitwy w intencji wybranego kapłana.

Irena Filak związana jest z apostolatem „Margaretka” od 2008 r. Jak przyznaje, jej pragnieniem było, aby w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie powstały takie grupy. – Udało się utworzyć trzy grupy „Margaretek” w lutym 2023 r. Każdy z naszych kapłanów jest objęty modlitwą. Ta modlitwa jest bardzo ważna w naszych czasach, bo przecież co zrobimy, jeśli nie będziemy mieli kapłanów? Kto nam poda Jezusa? Oczywiście trzeba bronić kapłanów, jednak myślę, że najważniejsza jest modlitwa – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Kolejna matka bliżej ołtarzy: zamknięto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbello

2024-06-21 16:19

[ TEMATY ]

matka

beatyfikacja

Chiara Corbella Petrillo

DCfimi/Wikimedia Commons

Chiara Corbella Petrillo

Chiara Corbella Petrillo

W rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie zamknięto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbella. 28-letnia Włoszka odmówiła chemioterapii, by nie zaszkodzić noszonemu pod sercem synkowi. Z Francesco dane jej było przeżyć dwanaście miesięcy, w czasie których pisała do syna listy, aby mógł je przeczytać, gdy dorośnie. Mąż przyszłej błogosławionej podkreślił, że „nie ma ważniejszej rzeczy niż pozwolić człowiekowi urodzić się, tak by mógł być kochany”.

Uroczystemu zamknięciu diecezjalnej fazy procesu beatyfikacyjnego przewodniczył bp Baldo Reina, wiceregens diecezji rzymskiej, do której należała Chiara Corbella. Obecni byli także członkowie trybunału, który badał jej życie, pisma, cnoty oraz opinię świętości: bp Giuseppe D'Alonzo, delegat biskupi, ks. Giorgio Ciucci, promotor sprawiedliwości i adwokat Marcello Terramani. Uroczystość odbyła się w samo południe i była otwarta dla wszystkich. Obecny był mąż i syn sługi Bożej, jej rodzice i siostra z rodziną a także przyjaciele oraz liczna rzesza wiernych, którzy modlą się za przyczyną Chiary Corbella.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Rzym

Salvador Dalli

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Mottem tej niezwykłej wystawy są słowa, które usłyszał św. Jan od Krzyża, kiedy szybkimi pociągnięciami pióra szkicował ukrzyżowanie Jezusa: „Jeśli pragniesz słowa nadziei, to utkwij swój wzrok tylko na Nim, a znajdziesz więcej niż pragniesz”. Jak mówi Radiu Watykańskiemu kurator wystawy ks. Alessio Geretti, Salvador Dalí zobaczył ten szkic u karmelitanek w Avili w 1948 r. Był to dla niego wielki duchowy wstrząs, który sprawił, że na nowo odkrył piękno wiary katolickiej. Malując Ukrzyżowanego, nie ośmiela się ukazać Jego piękna, bo wie, że przewyższa wszelkie wyobrażenia. Obraz nie jest owocem artystycznej brawury, ale przedstawia to, co św. Jan widział naprawdę w mistycznym uniesieniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję